Co kupują fundusze obligacji korporacyjnych?
Opublikowano: 27 czerwca 2014 o 01:06Fundusze obligacji korporacyjnych przeżywają w swojej historii bardzo dobry moment, ciesząc się co raz większą popularnością wśród klientów indywidualnych. Po raz kolejny przyjrzeliśmy się ich portfelom (analiza za I półrocze 2013 roku dostępna tu). Każdy z funduszy, na mocy ustawy zobowiązany był do końca kwietnia opublikować sprawozdanie finansowe za 2013 rok. To bardzo cenne źródło informacji zarówno dla obecnych, jak i przyszłych inwestorów. Tak jak poprzednio, skupiliśmy się na funduszach, które posiadają w swoich aktywach min. 30 % obligacji nie skarbowych.
Na dzień 31.12.2013 roku, łączna wartość portfela wszystkich funduszy wynosiła 6,130 mld złotych i była większa o 1,736 mld wobec stanu na 30.06.2013. Struktura funduszy także lekko została zmodyfikowana, większy udział mają obligacje korporacyjne (62% vs. 56,9% na dz. 30.06.2013). Zarządzający w poszukiwaniu większych zysków w obliczu niskich stóp procentowych znacząco redukowali procentowy udział inwestycji w lokaty bankowe i środki na rachunkach bankowych (główna część „Pozostałych aktywów”). Pamiętając o płynności, suma inwestycji w obligacje skarbowe i pozostałe aktywa wynosi ok. 33% łącznego portfela funduszy.
Wykres 1 Struktura aktywów funduszy obligacji korporacyjnych ogółem
Poniższe tabele prezentują aktywa bardziej szczegółowo.
Tabela 1 Struktura aktywów poszczególnych funduszy obligacji korporacyjnych
Mając na uwadze dane z poprzedniego półrocza, zauważalny jest znaczny wzrost wartości portfeli praktycznie każdego z funduszy. Największy z nich (Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych), zwiększył swoje aktywa o prawie 100%, równocześnie utrzymując strukturę portfela (54% w obligacjach korporacyjnych i 44% w obligacjach skarbowych i pozostałych aktywach). Obligacje skarbowe są nadal główną pozycją w aktywach wymienionych przez nas funduszy, zapewniając przede wszystkim płynność zarządzającym. Poza nimi dominują spółki reprezentujące sektor bankowy.
Tabela 2 Najpopularniejsze dłużne papiery wartościowe wśród funduszy obligacji korporacyjnych
Niskie stopy procentowe w Polsce, przekładają się na spadające rentowności obligacji skarbowych. Dominujący udział w portfelu funduszy dużych emitentów papierów wartościowych sprawiły, iż wyniki funduszy za ostatnie 12 m-cy w większości nie przekraczają 5%. Jedynymi wyjątkami są Aviva Investors SFIO Nieskarbowych, BPS FIO Pieniężny oraz Inventum Obligacji SFIO (dawniej Idea Premium). Wyniki obciąża także większa w ostatnim czasie liczba default’ów. Pamiętajmy, że poprzedni rok był pierwszym, w którym zapadały obligacje emitowane w latach 2010-2011.
Tabela 3 Wyniki funduszy obligacji korporacyjnych na dz. 20.06.2014
Tabela 4 Obligacje o najwyższym oprocentowaniu
Rozpatrując inwestycję w funduszu obligacji korporacyjnych, oprócz uwag przekazanych w poprzednim opracowaniu, zwracajmy baczniejszą uwagę na dywersyfikację stosowaną przez zarządzających oraz największe pozycje w portfelu. Pozwoli nam to zminimalizować potencjalny wpływ niewypłacalności pojedynczego emitenta na wynik z całego portfela funduszu. Poniżej przedstawiamy po 3 największe pozycje każdego z wybranych funduszy. Krótka analiza emitentów powinna odpowiedzieć na pytanie, czy nasze środki są rozsądnie inwestowane.