Komentarze rynkowe

Wyraźna poprawa nastrojów na GPW. Dolar słabnie

Opublikowano: 23 marca 2015 o 08:53

W komentarzu Corporatebonds.pl czytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Wreszcie mocniejsze odbicie na warszawskiej giełdzie. Dzięki zaskakującej decyzji banku centralnego USA WIG20 znów znalazł się powyżej poziomu 2.400 punktów. Kupujący zyskali przewagę na rynku i w ciągu najbliższych dni mają szansę ją utrzymać.

Po okresie względnego spokoju, a nawet marazmu na warszawski parkiet powróciły większe emocje. Za wszystkim stoi Fed. Dzięki zaskakującemu posunięciu największego banku centralnego świata ostatni tydzień przyniósł korektę dolara. To z kolei pozwoliło na wzrosty na giełdach.

Właśnie dlatego ostatnich pięć sesji przyniosło wzrost wartości indeksu WIG20 aż o ponad 4 procent. Małe i średnie spółki tym razem rosły wolniej – ich wskaźniki zyskały po ponad 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Skąd taka zmiana nastrojów? Przez ostatnie tygodnie inwestorzy spekulowali, że na marcowym posiedzeniu FOMC, czyli komitet decydujący o polityce monetarnej Fed, zasygnalizuje szybkie podwyżki stóp procentowych w USA. Teoretycznie tak się nawet stało, bo z komunikatu po spotkaniu zniknęło sformułowanie o zachowaniu „cierpliwości” z podwyżkami stóp.

Z drugiej jednak strony szefowa Fed, Janet Yellen, podczas późniejszej konferencji prasowej zasugerowała, że wcale nie oznacza to rychłego zaostrzenia polityki monetarnej. Dodatkowo Fed obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego w USA. To skłoniło inwestorów do przekonania, że w tym roku wcale nie musi dojść do podwyżki stóp procentowych w USA.

Ogromna strata JSW, TVN ma nowego właściciela

Nowy tydzień inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie rozpoczną ze zmienionym składem głównych wskaźników. Po zamknięciu piątkowej sesji indeks WIG20 opuściły: Jastrzębska Spółka Węglowa, Lotos oraz Kernel. Na ich miejscach w poniedziałek pojawią się: Cyfrowy Polsat, Energa oraz Enea.

Wciąż dość słabo przedstawia się sytuacja posiadaczy akcji JSW. Nie dość, że spółka nie będzie już notowana w WIG20, to jeszcze w ubiegłym tygodniu podała wyniki za ubiegły rok, które okazały się gorsze od wcześniejszych prognoz analityków. Strata netto JSW za 2014 rok wyniosła 659,1 miliona złotych.

„Przez cały ubiegły rok Grupa Kapitałowa JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, którym jest węgiel koksowy. W całym 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej. W pierwszej połowie 2015 roku spodziewany jest dalszy spadek poziomu cen, odreagowanie notowań surowca przewidywane jest na drugą połowę roku” – podała spółka w informacji o wynikach.

Zaskakujące wieści dotarły za to do posiadaczy akcji spółki TVN. Po okresie niepewności w związku z zapowiadaną transakcją sprzedaży większościowego pakietu akcji spółki, okazało się, że 52,7 procent za 584 miliony euro kupi amerykańska spółka telewizyjna Scripps Networks. Przejmie też zobowiązania TVN wynikające z wcześniejszych emisji obligacji.

To spore zaskoczenie, bo wcześniej nie była ona brana pod uwagę w spekulacjach dotyczących sprzedaży. Można spodziewać się, że nowy inwestor niedługo ogłosi wezwanie do sprzedaży akcji TVN przez innych inwestorów, bo – jak zapowiada – chce osiągnąć poziom 66 procent udziałów w akcjonariacie.

Dane o PMI mogą zachęcić do kupna akcji. A pozostałe?

W najbliższych dniach inwestorzy znów będą mogli skupić się na informacjach makroekonomicznych. Wśród tych najważniejszych można wymienić wtorkową publikację kolejnych odczytów wskaźników PMI dla największych gospodarek strefy euro. Poznamy m.in. dane z Niemiec, Francji, a także średnią dla całej strefy euro. Tym razem prognozy są dość optymistyczne, co może dodatkowo zachęcić inwestorów do kupowania akcji na giełdach.

Również we wtorek inwestorzy poznają najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. Prognoza za luty to 12 procent, czyli tyle samo co w styczniu. Dane nie będą jednak miały wpływu na nastroje rynkowe, tym bardziej że już przed tygodniem inwestorzy poznali szereg danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki.

Najważniejszą z nich wydaje się informacja o ciągle pogłębiającej się deflacji w Polsce, która w lutym sięgnęła kolejnego rekordu, minus 1,6 procent r/r. Tymczasem z protokołu po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wynika, że jej członkowie nie wykluczają dalszych obniżek stóp procentowych, gdyby sytuacja gospodarcza ich do tego zmusiła.

Poza tym najbliższy tydzień będzie dość ubogi, jeżeli chodzi o doniesienia z gospodarek. Wśród najważniejszych warto zwrócić uwagę na piątkową publikację danych o dynamice PKB w USA za czwarty kwartał ubiegłego roku. Ponieważ będzie to ostateczny odczyt, raczej nie powinien wywołać niepokoju na rynku bądź skłonić inwestorów do zmiany oczekiwań wobec dalszej polityki Fed.

Co nowego na Catalyst?

Producent łodzi Admiral Boats zdołał uplasować wszystkie oferowane w ostatnich zapisach obligacje. Papiery mają termin wykupu za 30 miesięcy. Spółka zadeklarowała stałe oprocentowanie obligacji na poziomie 8,5 procent w skali roku. Obligacje mają zabezpieczenie na majątku hipotecznym spółki.

Tymczasem spółka Pragma Faktoring chce wyemitować trzyletnie obligacje od wartości maksymalnej 10 milionów złotych. To już kolejna emisja prowadzona przez tę spółkę. Wcześniej uplasowała ona emisję o wartości 20 milionów złotych. Wysokość oferowanego oprocentowania na razie nie została ujawniona.

Inna spółka windykacyjna, Best, wprowadziła właśnie na rynek Catalyst obligacje serii K3 i K4.