Komentarze rynkowe

Duże wahania na rynku ropy. Obawy przed mocnym dolarem

Opublikowano: 30 marca 2015 o 11:04

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co może przynieść początek kwietnia na rynkach finansowych.

Spore wahania na rynku ropy naftowej, dalsze osłabienie euro wobec złotego, a w tle kolejne, ważne doniesienia z USA oraz Grecji. Inwestorzy ciągle są utrzymywani w niepewności, co nie sprzyja zwiększonym zakupom na rynkach akcji.

Przed nami tylko cztery dni przedświątecznego handlu. Po nich inwestorzy wrócą do gry we wtorek 7 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że najbliższe sesje będą czasem nudnego wyczekiwania. Na rynkach dzieje się sporo. Nie wszystkie czynniki sprzyjają jednak wzrostom głównych indeksów.

W ciągu ostatnich pięciu sesji na warszawskiej giełdzie indeks WIG20 nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 2.400 punktów i stracił ponad 1 procent. Korekta dotknęła też małe i średnie spółki.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Wspomniana przecena to w dużej mierze efekt sporej wyprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie, która miała miejsce w ostatnią środę. Główne indeksy na Wall Street straciły po około 2 procent. Analitycy uzasadniają spadki tym, że inwestorzy zaczęli obawiać się, iż mocny dolar negatywnie wpłynie na zyskowność spółek notowanych na nowojorskim parkiecie.

Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga analitycy prognozują, że wyniki firm z Wall Street po pierwszym kwartale będą o ponad 5 procent słabsze niż przed rokiem. Byłby to pierwszy spadek zysków od 2009 roku. Sezon najnowszych wyników na Wall Street rozpocznie się 8 kwietnia. Wtedy tradycyjnie już swój raport opublikuje producent aluminium, koncern Alcoa.

Fed rządzi rynkiem. Spore wahania ropy

W komentarzach ekonomistów często pojawia się opinia, że tym, co decyduje o nastrojach na giełdach, wciąż pozostaje na razie polityka banku centralnego USA. Brak decyzji o podwyżce stóp podczas marcowego posiedzenia podsycił spekulacje na temat tego, kiedy ona nastąpi.

W ostatni piątek podczas wystąpienia na konferencji w San Francisco przewodnicząca Fed, Janet Yellen, wskazała, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy wyraźnie się poprawiła, sprowadzając wskaźnik bezrobocia do poziomu 5,5 procent. Według niej wciąż jednak jest pole do zejścia w okolice 5 procent, które większość członków FOMC uznałoby za satysfakcjonujące. A skoro tak, to istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku warunki gospodarcze w USA pozwolą na podwyżkę stóp procentowych.

Nie bez znaczenia dla inwestorów jest też w ostatnich dniach sytuacja na rynku ropy naftowej. Tym razem pretekstem do sporych wahań stała się sytuacja w Jemenie. Koalicja państw arabskich pod przywództwem Arabii Saudyjskiej zaatakowała rebeliantów w Jemenie, by wesprzeć władze tego kraju. Jednocześnie jednak na rynku wzrosły obawy o dostawy ropy naftowej. To stwarza możliwość wyraźnych spekulacji, które doprowadziły do tego, że w czwartek ceny ropy wzrosły o ponad 5 procent, a w piątek z powrotem spadły. Kurs ropy naftowej ciągle utrzymuje się więc poniżej poziomu 50 dolarów za baryłkę.

Ważne dane. Spokojniej z Grecją?

Najbliższy tydzień nie przyniesie inwestorom zbyt wielu interesujących danych makroekonomicznych. Najważniejsze będą piątkowe informacje z amerykańskiego rynku pracy, dotyczące bezrobocia oraz nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym. Według prognoz w marcu bezrobocie utrzymało się na poziomie 5,5 procent i przybyło 240 tysięcy miejsc pracy w sektorze prywatnym. Warto zauważyć, że inwestorzy na GPW będą mieli okazję zareagować na te doniesienia dopiero w kolejny wtorek. Prognostykiem dla tych danych będzie dla nich jedynie środowy raport ADP o zmianie zatrudnienia w marcu.

Wpływ na nastroje wśród inwestorów mogą w najbliższych dniach mieć jeszcze najnowsze doniesienia w sprawie Grecji. Według nich grecki rząd Aleksisa Tsiprasa przedstawił listę reform, która ma stać się kluczem do dalszej pomocy Grecji przez europejskie instytucje. Chodzi o 7,2 miliarda euro, czyli kolejny pakiet pomocowy dla tego kraju.

Anonimowe źródła, cytowane przez zagraniczne agencje, podają, że na liście reform greckich znalazła się m.in. ważna sprawa walki z uchylaniem się od płacenia podatków przez Greków. Według przedstawicieli greckiego rządu nie ma natomiast planów przeprowadzenia reform w zakresie cięcia płac w sektorze publicznym czy też zmian w systemie emerytalnym.

Co nowego na Catalyst?

Producent łodzi, spółka Admiral Boats, z sukcesem uplasowała całą ostatnią emisję, podobnie, jak Getin Noble Bank, a także spółka Fast Finance. W przypadku tej ostatniej papiery o wartości prawie 25 milionów złotych mają zostać wykupione do końca 2016 roku.

Pięcioletnie obligacje o wartości 65 milionów złotych wyemitowała z kolei spółka deweloperska LC Corp. Inny deweloper, spółka Murapol, zamierza tymczasem wyemitować papiery o wartości do 30 milionów złotych. Prospekt emisyjny spółki został już zatwierdzony.