Komentarze rynkowe

Oczy inwestorów znów zwrócone na Grecję

Opublikowano: 8 kwietnia 2015 o 08:38

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Już w najbliższy czwartek Grecja ma spłacić część swoich zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeżeli nie spełni obietnicy, może to spowodować wyprzedaż na giełdach.

Tylko cztery sesje czekają w tym tygodniu inwestorów, którzy wracają na rynek po Świętach Wielkanocnych. Przed dłuższym weekendem nastroje na warszawskiej giełdzie były dobre. Przewagę mieli inwestorzy kupujący akcje, dzięki czemu główne indeksy zyskały po około 1 procent. WIG20 zatrzymał się z kolei dokładnie na granicy 2.400 punktów, którą gracze w ostatnich dniach próbowali sforsować już kilkakrotnie.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Już we wtorek rano inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie będą mieli okazję, by zareagować na ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostały one opublikowane w piątek, gdy większość giełd miała wolne.

Według informacji amerykańskiego Departamentu Pracy bezrobocie marcu wyniosło 5,5 procent, czyli tyle samo co w lutym. W sektorze prywatnym przybyło 129 tysięcy miejsc pracy, podczas gdy ekonomiści oczekiwali wyniku na poziomie 235 tysięcy.

Wynik jest więc negatywnym zaskoczeniem. Paradoksalnie jednak inwestorzy wcale nie muszą zareagować na dane pogorszeniem nastrojów. Słabsze dane z rynku pracy w USA znów mogą bowiem spowodować powrót spekulacji na temat tego, że bank centralny USA będzie wstrzymywał się z podwyżką stóp procentowych. W ostatnim wystąpieniu szefowa Fed, Janet Yellen, zaznaczyła, że jest szansa, by w tym roku bezrobocie w USA spadło w okolice 5-5,2 procent. Jej zdaniem poprawa warunków gospodarczych jeszcze w tym roku może skłonić Fed do zaostrzenia polityki monetarnej.

Grecy muszą spłacić kolejne miliony euro

W tym tygodniu uwaga inwestorów znów zwróci się w stronę sprawy Grecji, która wciąż stoi na granicy bankructwa. W najbliższy czwartek Grecy mają zwrócić 450 milionów euro z kredytu udzielonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wiceminister finansów Grecji, Dimitris Mardas, zadeklarował w ostatnią sobotę, że kraj ma wystarczające środki na spłatę zobowiązania, a do tego na wypłatę pensji i emerytur dla pracowników sektora publicznego.

Inwestorzy z pewnością będą śledzić informacje, czy obietnica zostanie spełniona. Tym bardziej, że grecki rząd Syrizy wciąż negocjuje z europejskimi partnerami zasady wypłaty kolejnej transzy pakietu pomocowego. Rząd Aleksisa Tsiprasa przygotował propozycje reform gospodarczych, które mają na celu m.in. zwiększenie ściągalności podatków od osób, które unikają ich płacenia. Na ten temat wypowiadają się też przedstawiciele niemieckiego rządu, a więc największego kredytodawcy Grecji. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel stwierdził w piątek, że grecki rząd powinien zablokować konta bankowe najzamożniejszych Greków, którzy unikają ich płacenia.

Inwestorzy powinni pamiętać o tym, że sytuacja Grecji wciąż nie została wyjaśniona. Pod koniec lutego Grecy dostali kolejne cztery miesiące na wypracowanie reform, tak by możliwa była dalsza pomoc. Od 2010 roku Grecja dostała już w ramach programów pomocowych 240 miliardów euro od instytucji unijnych i MFW.

Rusza sezon wyników na Wall Street

Nowy tydzień na warszawskiej giełdzie nie przyniesie zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych. Jeżeli więc wydarzenia w Grecji nie okażą się negatywnym zaskoczeniem dla inwestorów, istnieje szansa na dalsze wzrosty i na to, że kupującym wreszcie uda się pokonać pułap 2.400 punktów na WIG20.

Wśród ważniejszych informacji można wspomnieć o tym, że w środę inwestorzy dostaną najnowsze dane o sprzedaży detalicznej w lutym w strefie euro. Według prognoz wzrosła ona o 3,7 procent wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. Tego samego dnia wieczorem uczestnicy rynku poznają zapis protokołu po ostatnim posiedzeniu FOMC, czyli komitetu w Fed decydującego o stopach procentowych w USA. Dla inwestorów protokół jest co miesiąc okazją do spekulacji na temat polityki monetarnej w USA.

Istotnym wydarzeniem tego tygodnia na rynkach finansowych będzie też rozpoczęcie nowego sezonu wyników amerykańskich spółek po pierwszym kwartale. Tradycyjnie już w środę po sesji na Wall Street raport finansowy opublikuje producent aluminium, koncern Alcoa.

Jak pokazują wyniki ankiet opublikowanych przez agencję Bloomberga, analitycy spodziewają się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku zyski spółek notowanych na Wall Street spadły o 5,6 procent r/r. Jeżeli ta prognoza się potwierdzi, będzie to oznaczało największy spadek zyskowności amerykańskich firm od 2009 roku.

Co nowego na Catalyst?

Firma pożyczkowa Mikrokasa pozyskała 1,7 miliona złotych po wyemitowaniu obligacji serii L2. Spółka chciała pozyskać maksymalnie 3 miliony złotych. Poprzednie emisje organizowane przez Mikrokasę cieszyły się większym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Tymczasem Alior Bank wyemitował obligacje serii G o wartości 192,5 miliona złotych. Papiery są oprocentowane na poziomie WIBOR 6M plus 3,5 procent marży. Termin wykupu obligacji przypada za sześć lat.