Komentarze rynkowe

Inwestorzy chętniej kupują akcje. Trudno o dywidendę z banków

Opublikowano: 13 kwietnia 2015 o 08:18

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co może przynieść najbliższy tydzień na rynkach finansowych.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a do tego kilka istotnych danych z polskiej gospodarki zwrócą uwagę inwestorów na warszawskiej giełdzie w najbliższych dniach. Na parkiecie zadebiutuje też kolejny bank.

Początek kwietnia na warszawskiej giełdzie przyniósł poprawę nastrojów wśród inwestorów. Indeks WIG20 w minionym tygodniu zdołał poprawić swój wynik powyżej 2.400 punktów. Gracze chętnie kupowali też papiery małych i średnich spółek, co przełożyło się na wzrosty ich wskaźników o około 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Ożywienie na rynkach finansowych to efekt coraz większego przekonania wśród inwestorów, że amerykański bank centralny jednak nie zdecyduje się na szybką podwyżkę stóp procentowych.

Z opublikowanego w ostatnią środę protokołu po marcowym posiedzeniu władz monetarnych USA wynika, że członkowie komitetu FOMC – decydującego o stopach procentowych – byli wyraźnie podzieleni w tej kwestii. Część opowiedziała się za podniesieniem stóp procentowych już w czerwcu, podczas gdy inni wskazywali, że należy wstrzymać się z tą decyzją nawet do 2016 roku. Po publikacji ostatnich danych z amerykańskiego rynku pracy można jednak nabrać coraz większego przekonania, że „wygra” ta druga opcja, a więc podwyżka nastąpi najwcześniej jesienią tego roku.

Spekulacjom dotyczącym przyszłej polityki Fed towarzyszą wahania na rynku walutowym. Chociaż dolar wciąż jest bardzo silny, to jednocześnie złoty wyraźnie umocnił się wobec euro, za które trzeba było zapłacić już 4 złote. Oznacza to, że polska waluta jest najmocniejsza wobec euro od czterech lat. W największej mierze jest to efekt polityki Europejskiego Banku Centralnego, którego program QE w praktyce sprowadza się do „drukowania” euro. Warto pamiętać, że w środę EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, ale raczej na pewno tym razem nie ma co spodziewać się niespodzianek.

To nie koniec deflacji. Ale RPP zachowa spokój

W nowym tygodniu inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie będą mogli zwrócić uwagę przede wszystkim na informacje płynące z polskiej gospodarki. W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Po ostatnim, głębokim cięciu do poziomu 1,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej, tym razem na pewno nie zostaną one zmienione. Trudno spodziewać się też zaskoczenia po komunikacie RPP, bo ostatnio prezes NBP, prof. Marek Belka wyraźnie zaznaczył, że obniżka kończy cykl cięć.

W tym kontekście ważne wydają się publikowane również w środę najnowsze dane o inflacji w Polsce. Według prognoz w marcu ceny w Polsce były o 1,3 procent niższe niż przed rokiem. Oznaczałoby to, że szczyt deflacji jest już za nami, a tym samym powinno to upewnić inwestorów w tym, że kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce nie będzie.

Wśród informacji z polskiej gospodarki, na które warto jeszcze w tym tygodniu zwrócić uwagę, można wymienić najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, które zostaną opublikowane w piątek. Ekonomiści oczekują, że w marcu przeciętnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 3,4 procent wyższe niż przed rokiem. Zatrudnienie miało z kolei wzrosnąć o 1,1 procent r/r, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do sytuacji jeszcze sprzed kilku miesięcy.

Banki jednak nie podzielą się zyskami

Najbliższe dni przyniosą również ciekawy debiut na warszawskiej giełdzie. 16 kwietnia na warszawskim parkiecie ma pojawić się Idea Bank. W ofercie bank sprzedał mniej akcji niż pierwotnie planowano. Łącznie z oferowanych 20 milionów akcji przydzielono prawie 10 milionów o wartości 254 milionów złotych. Zgodnie z tym co bank zapowiedział w prospekcie emisyjnym, pozyskane środki mają zostać przeznaczone na zwiększenie akcji kredytowej.

Sprawa sektora bankowego obecnego na warszawskim parkiecie stała się ostatnio bardzo ciekawa w kontekście planów związanych z wypłatą dywidendy przez banki. Komisja Nadzoru Finansowego w pismach do zarządów namawia je, by na razie wstrzymały się wypłatą dywidendy. W najbliższych dniach KNF ma zaproponować bankom zasady ustalenia nowego bufora kapitałowego. W praktyce niektóre banki, chcąc dostosować się do zaleceń KNF, będą musiały zrezygnować z podziału zysków między akcjonariuszy. Dotyczy to zwłaszcza tych instytucji, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.

Co nowego na Catalyst?

Jeszcze do 24 kwietnia inwestorzy mogą zapisywać się na obligacje oferowane im przez spółkę Murapol. W ofercie publicznej deweloper chce pozyskać 30 milionów złotych. Te środki chce w największej mierze przeznaczyć na zakup nowych gruntów pod inwestycje. Spółka oferuje oprocentowanie na poziomie WIBOR3M plus 4,6 procent marży. Minimalna wielkość zapisu na niezabezpieczone papiery to 5 tysięcy złotych.