Komentarze rynkowe

Inwestorzy nie poddali się korekcie. Szansa na dalsze wzrosty

Opublikowano: 11 maja 2015 o 07:45

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Wyniki finansowe dużych spółek, w tym PKO BP i JSW, dane o inflacji i PKB w Polsce. Ale przede wszystkim wyniki spotkania ostatniej szansy w sprawie Grecji. Połowa maja przyniesie na GPW wiele emocji. Przy tych informacjach wynik wyborów prezydenckich w Polsce nie będzie miał znaczenia.

Inwestorzy obecni na europejskich giełdach przynajmniej na razie zapomnieli o powiedzeniu „sell in May, go away”. Po chwilowej korekcie i konieczności obrony poziomu 2.500 punktów WIG20 zyskał w ubiegłym tygodniu prawie 1 procent. Jeszcze lepiej radziły sobie małe i średnie spółki, których wskaźniki poszły w górę o około 1,5 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Dobrym wynikom nie tylko polskiej, ale również pozostałych europejskich parkietów służyły m.in. wyniki czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zwycięstwo Partii Konserwatywnej wpłynęło też na umocnienie funta brytyjskiego wobec głównych walut. Widać też, że rynki nie przejmują się wizją referendum w sprawie obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wynik wyborów pokazał bowiem, że nastroje antywspólnotowe wyraźnie osłabły.

Zdecydowanie większy wpływ na nastroje rynkowe mogą mieć w tym tygodniu doniesienia z innego europejskiego kraju, wobec którego rośnie ryzyko, że opuści strefę euro. W poniedziałek zaplanowane są kolejne rozmowy ministrów finansów Eurolandu w sprawie dalszej pomocy dla Grecji. Ostatnie spotkania nie przynosiły żadnych rezultatów. Wydaje się jednak, że wreszcie inwestorzy powinni poznać dalsze ustalenia w sprawie Grecji. W maju grecki rząd ma bowiem do spłacenia kolejne transze zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Grecy ważniejsi od innych danych z Eurolandu

Można więc założyć, że już poniedziałek przyniesie doniesienia, które wyznaczą kierunek notowań indeksów w najbliższych dniach. Z drugiej jednak strony inwestorzy w ostatnich tygodniach ignorowali doniesienia w sprawie Grecji.

Niemniej jednak te informacje powinny mieć większy wpływ na rynki niż pozostałe doniesienia ze strefy euro, które napłyną w tym tygodniu. Gracze poznają m.in. treść protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (środa). Niespodzianek raczej nie będzie. EBC nie zmienia stóp procentowych, prowadząc jednocześnie program skupu obligacji, który jest jedną z przyczyn ostatnich wzrostów na giełdach.

Tego samego dnia inwestorzy poznają też dane o PKB w Eurolandzie po pierwszym kwartale oraz o produkcji przemysłowej w marcu. Według prognoz gospodarka strefy euro urosła w pierwszych trzech miesiącach roku o 1,1 procent r/r, a produkcja przemysłowa w marcu była wyższa o 1,5 procent r/r. Jeżeli te dane się potwierdzą, będą wskazywać na lekkie ożywienie w strefie euro.

Inflacja wróci pod koniec roku

Inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie zainteresują w tym tygodniu również najnowsze dane z polskiej gospodarki. W piątek poznają oni informacje o dynamice PKB w Polsce w pierwszym kwartale. Oczekiwania analityków wskazują, że wzrósł on w tym czasie o 3,3 procent r/r wobec 3,1 procent r/r w czwartym kwartale 2014 roku. Warto zwrócić również uwagę na dane o inflacji w Polsce, publikowane w czwartek. Według opinii ekonomistów kwiecień był kolejnym miesiącem, gdy w Polsce utrzymywała się deflacja. Wiele wskazuje na to, że po raz kolejny dane pokażą spadek o ponad 1 procent r/r.

Mimo tego Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w ubiegłym tygodniu na kolejną obniżkę stóp procentowych. Prognozy RPP zakładają, że deflacja przed końcem roku zniknie i dlatego nie ma potrzeby dalszych cięć.

Nowe wyniki spółek na GPW

Nowy tydzień na GPW przyniesie kolejną serię wyników kwartalnych spółek. Wśród najważniejszych można wymienić: Pekao SA, Energa (wtorek), PKO BP, PZU, Asseco, Grupa Azoty, Eurocash (środa), Cyfrowy Polsat, JSW, Tauron (czwartek), Enea (piątek).

W większości spółki publikujące wyniki za pierwszym kwartał pokazują ich poprawę. Negatywnie zaskoczył za to w ostatnich dniach np. raport finansowy KGHM. Jak podała spółka, po pierwszym kwartale jej zysk netto wyniósł 497 milionów złotych wobec 507 milionów złotych rok wcześniej. Dane były również nieco gorsze od wcześniejszych prognoz analityków.

Co nowego na Catalyst?

Jeszcze w poniedziałek są przyjmowane zapisy na obligacje spółki Marka. Spółka planuje sprzedać papiery za maksymalnie 2 miliony złotych. Ich wykup jest przewidziany za 2 lata, a oprocentowanie zostało ustalone na poziomie 9 procent w skali roku.

Na rynku trwa również oferta spółki deweloperskiej Capital Park. Oferuje ona papiery o wartości 35 milionów złotych. Trzyletnie obligacje są oprocentowane na poziomie WIBOR3M plus 4,3 procent marży.