Komentarze rynkowe

Trwa sezon wyników na GPW. Kiepska passa banków i spółek energetycznych

Opublikowano: 17 sierpnia 2015 o 06:00

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Nawet dobre wyniki koncernu KGHM i pozytywne wieści w sprawie Grecji nie poprawiły nastrojów wśród inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie. Handel upływa pod znakiem sporych wahań i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Indeks WIG20 rozpocznie trzeci tydzień sierpnia znów poniżej poziomu 2.200 punktów. Jeszcze w piątek rano była szansa na to, że utrzyma się powyżej tego pułapu, ale w drugiej części handlu na GPW rozpoczęła się mocniejsza wyprzedaż akcji. W rezultacie w skali całego tygodnia główne wskaźniki warszawskiego parkietu pokazały jedynie bardzo symboliczne zyski.

Indeks WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Wydawało się, że wzrost WIG20 uda się utrzymać dzięki temu, że kurs KGHM w piątek przed południem zyskiwał nawet 4 procent. To efekt publikacji wyników za pierwsze półrocze. Okazało się, że ósmy na świecie producent miedzi zarobił w tym czasie 1,19 miliarda złotych, czyli więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, i to pomimo rekordowych spadków cen tego surowca na rynkach. Później jednak kurs KGHM oddał wszystkie zyski. Oznacza to, że w skali tygodnia stracił ponad 1 procent i znalazł się na poziomie najniższym od 2012 roku.

Giełdowe indeksy są również niezmiennie pod presją przez notowania banków, które tracą z powodu sejmowej decyzji o pomocy dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, jak również perspektywy wprowadzenia podatku bankowego od początku 2016 roku. Analitycy bankowi i urzędnicy prześcigają się w prognozach na temat tego, jakie będą koszty przewalutowania kredytów na złote po stronie banków. Ostatnio Komisja Nadzoru Finansowego podała, że mogą to być nawet 22 miliardy złotych. W tej sytuacji nie dziwią rekomendacje analityków, którzy w zdecydowanej większości przypadków zalecają inwestorom, by pozbywali się akcji banków.

Ważne wyniki spółek. Franki uderzają w banki

Najbliższy tydzień na warszawskiej giełdzie będzie ciekawy głównie z powodu kolejnych publikacji wyników finansowych spółek. Ich kumulacja będzie miała miejsce w czwartek, gdy inwestorzy poznają raporty m.in. Bogdanki, Tauronu, Alior Banku, Getin Noble Banku i LPP.

Szczególnie interesująco w kontekście ostatnich wydarzeń wygląda sytuacja w Tauronie. Zanosiło się tam na odwołanie obecnego prezesa, który – jak donosiły media – poróżnił się z przedstawicielami Skarbu Państwa. Poszło o jego brak zaangażowania w ratowanie sektora górniczego w Polsce. A zwłaszcza o komunikat Tauronu, w którym można przeczytać, że spółka jest gotowa kupić wydzieloną z Kompanii Węglowej kopalnię Brzeszcze, ale za symboliczną złotówkę.

Warto zauważyć, że akcjonariusze Tauronu nie mają ostatnio dobrej passy. Kurs waha się obecnie w okolicach swojego dotychczasowego minimum i jest o ponad 30 procent niższy od ceny, którą płacili za akcje inwestorzy w ofercie publicznej w 2010 roku.

W kontekście trudnej sytuacji w górnictwie warto zainteresować się też publikacją wyników Bogdanki. Jeżeli zaś chodzi o banki, to z pewnością inwestorzy zwrócą uwagę na raport Getin Noble Banku. Po informacjach o pomocy dla „frankowiczów” i podatku bankowym jedna akcja Getin Noble Banku kosztuje już około 80 groszy.

Uspokojenie wokół Grecji. Emocje budzą Chiny

W kategorii pozytywnych wieści dla inwestorów, które teoretycznie powinny sprzyjać kupującym w najbliższych dniach, można wspomnieć o ostatecznym porozumieniu w sprawie Grecji. Po piątkowym posiedzeniu ministrów finansów państw strefy euro do środy plan pomocy powinny zaakceptować poszczególne kraje Eurolandu. Tym samym Grecja dostanie pakiet pomocowy na kolejne trzy lata, wart 86 miliardów euro. To powinno odebrać argumenty inwestorom szukającym w problemach Grecji pretekstu do wyprzedaży akcji.

Inwestorzy mają tymczasem problem z tym, jak interpretować ostatnie decyzje banku centralnego Chin, który podjął kolejne decyzje o dewaluacji juana. Można założyć, że w ten sposób władze Chin chcą ratować gospodarkę, która w dużej mierze oparta jest na eksporcie.

W nowym tygodniu sierpnia inwestorzy mogą jeszcze zwrócić uwagę na środową publikację protokołu banku centralnego USA z ostatniego posiedzenia. Rzecz jasna, chodzi o dalsze spekulacje na temat terminu pierwszej od dziewięciu lat podwyżki stóp procentowych w USA.

Inwestorzy poznają również najnowsze dane gospodarcze z Polski za lipiec: wynagrodzenia i zatrudnienie (wtorek), produkcja przemysłowa (środa), sprzedaż detaliczna (środa).

Co nowego na Catalyst?

Warte 1 miliard złotych obligacje zgodnie z zapowiedziami weszły do obrotu na rynku Catalyst. Spółka podczas oferty zadeklarowała, że za sześcioletnie obligacje będzie płaciła inwestorom odsetki na poziomie WIBOR6M plus 2,5 punktu procentowego marży. Papiery zostały objęte przez inwestorów instytucjonalnych.
Emisję obligacji planuje za to Alior Bank, który jest już obecny na rynku Catalyst. Bank zapowiada, że do realizacji emisji obligacji przystąpi w ciągu najbliższych pięciu lat, a wartość całego programu emisji może sięgnąć 2 miliardów złotych.