Komentarze rynkowe

Coraz lepsze nastroje na GPW. Czas na EBC

Opublikowano: 6 marca 2016 o 09:24

W komentarzu Corporatebonds.pl czytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Odbicie na rynku ropy naftowej w połączeniu z danymi z USA i z Chin coraz mocniej zachęcają inwestorów do kupowania akcji. Indeks WIG20 jest już około 13 procent powyżej swojego minimum ze stycznia.

Wystarczyło pięć ostatnich sesji, by kurs miedziowej spółki KGHM poszedł w górę o kolejnych 11 procent. Co ciekawe, stało się tak po tym, gdy koncern poinformował o sporych, większych od spodziewanych wcześniej odpisach. Ich wartość ma sięgnąć pięciu miliardów złotych, z czego najwięcej na wartości straciła inwestycja w Chile – ponad 3 miliardy złotych.

Warto dodać, że podane wyżej liczby to szacunki. Ostateczna wartość odpisów zostanie podana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym spółki za 2015 roku, które zostanie opublikowane 17 marca.

Te doniesienia nie przeszkodziły jednak inwestorom, którzy na fali doniesień o wzroście cen miedzi na rynku zabrali się za kupowanie akcji KGHM. Kurs spółki jest już w okolicach 76 złotych za akcję, co oznacza, że od początku roku poszedł w górę już o niemal jedną piątą.

Między innymi dzięki temu wskaźnik WIG20 również zakończył ubiegły tydzień na około 1,5-procentowym plusie. Podobnie zachował się indeks szerokiego rynku WIG, a wskaźniki małych średnich spółek zyskały po niecałym 1 procencie.

Źródło: Stooq.pl

Odbicie na rynku miedzi, na które wpływ mają zwykle doniesienia z Chin, to nie wszystko. Informacje z tego kraju spowodowały również w ostatnich dniach wzrost kursu akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, i to pomimo fatalnych wyników opublikowanych przez spółkę.

Okazało się, że Chiny w najbliższych latach będą wyraźnie ograniczać wydobycie węgla kamiennego i zamykać kopalnie. JSW z kolei poinformowała, że jej ubiegłoroczna strata netto przekroczyła 3,1 miliarda złotych, a więc była pięciokrotnie wyższa niż rok wcześniej. Mimo tego kurs akcji JSW w ciągu ostatniego tygodnia zyskał 8 procent, co jednak wciąż jest marnym pocieszeniem dla tych inwestorów, którzy kupowali papiery spółki w ofercie publicznej.

Inwestorzy czekają na ważne posiedzenie EBC

Jest szansa, że najbliższe dni na warszawskiej giełdzie pozwolą utrzymać lepsze nastroje wśród inwestorów. W poniedziałek na rynek nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne. Ciekawie zapowiada się dopiero wtorek, gdy w Chinach zostaną opublikowane najnowsze dane o bilansie handlu zagranicznego. Ostatnie pokazały dość wyraźne spowolnienie zarówno eksportu, jak i importu. Ich poprawa mogłaby tym razem przyczynić się do wzmocnienia wzrostów na giełdach.

Również we wtorek inwestorzy poznają najświeższe doniesienia dotyczące dynamiki PKB w Niemczech, a także w strefie euro. Odbicie w eurolandzie nie zachwyca (prognoza: 1,5 procent r/r), na co warto spojrzeć w kontekście zaplanowanego na czwartek 10 marca posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Po jego zakończeniu władze EBC mają podać nowe prognozy makroekonomiczne. Część analityków spodziewa się również, że bank zaproponuje dalsze kroki wsparcia gospodarki, np. przez rozszerzenie programu QE.

Można powiedzieć, że posiedzenie EBC będzie kluczowym wydarzeniem dla inwestorów w nadchodzącym tygodniu. W piątek poznamy tymczasem decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która już w nowym składzie będzie rozmawiać o polityce pieniężnej i stopach procentowych. Ich poziom tym razem jednak raczej nie zostanie zmieniony.

Na te wyniki warto zwrócić uwagę

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników spółek. W najbliższych dniach inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z kilkoma dość istotnymi raportami. Już w poniedziałek wyniki za 2015 rok ma podać bank PKO BP. Ostatnie dni przynoszą próbę umocnienia kursu największego polskiego banku. Taka sytuacja ma również miejsce w przypadku innych banków po doniesieniach o tym, że ustawa frankowa najprawdopodobniej szybko nie wejdzie w życie. Większego wpływu na notowania banków nie miała również ostatnio wypowiedź wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego, który stwierdził, że kilka banków w Polsce może zbankrutować jeszcze w 2016 roku.

Na najbliższy tydzień są również zaplanowane publikacje wyników m.in. Synthosu (poniedziałek), Tauronu (środa), Grupy Azoty (piątek).

Co nowego na Catalyst?

Obligacje warte 50 milionów złotych chce uplasować wśród inwestorów spółka deweloperska Ghelamco. Zapisy rozpoczęły się 4 marca. Minimalna wartość zapisu to 100 złotych, czyli jedna obligacja. Termin wykupu przypada na koniec marca 2020 roku, przy czym spółka zastrzegła sobie możliwość wcześniejszego wykupu papierów. Inwestorzy będą dostawać odsetki co pół roku, ustalane według stawki WIBOR6M plus 4 punkty procentowe.

Jak podała spółka, wpływy z emisji mają być przeznaczone na finansowanie projektów na rynku nieruchomości.