Komentarze rynkowe

WIG20 wróci powyżej 2.500 punktów? Jest na to szansa

Opublikowano: 11 marca 2013 o 10:09

Inwestorzy mają za sobą bardzo dobry tydzień. W najbliższych dniach zapewne znów podejmą próbę przełamania poziomu 2.500 pkt. na WIG20. Jeżeli się to uda, szanse na zakończenie korekty wyraźnie wzrosną.

Największą niespodzianką pierwszych dni marca zdecydowanie okazała się ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która obcięła główną stopę referencyjną aż o 0,5 pkt. proc. Jej poziom – 3,25 proc. – jest w tej chwili najniższy w historii i można przypuszczać, że przynajmniej na razie RPP zakończyła cykl obniżek.

Obniżka stóp wywołała znaczące osłabienie złotego, ale jednocześnie zachęciła inwestorów do kupowania akcji. Tym sposobem, po ostatniej korekcie, WIG20 dwukrotnie próbował sforsować barierę 2.500 pkt. Na razie bezskutecznie.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Nie oznacza to jednak, że ta sztuka nie powiedzie się inwestorom w najbliższych dniach. Nastroje na europejskich rynkach wyraźnie się poprawiły, co w ubiegłym tygodniu było widać chociażby w ponad 3-proc. wzroście niemieckiego indeksu DAX czy porównywalnym skoku wskaźnika CAC40 na francuskim parkiecie.

Amerykanie zmieniają czas, a na innych rynkach…

W najbliższych dniach większe niż zwykle znaczenie może mieć dla polskich inwestorów sytuacja na Wall Street. Powodem jest to, że Amerykanie trzy tygodnie wcześniej niż Europejczycy zmieniają czas na letni i tym sposobem od poniedziałku sesje na nowojorskiej giełdzie będą rozpoczynać się nie o 15.30 polskiego czasu, a godzinę wcześniej. Równie istotne dla inwestorów powinno być to, że wcześniej będą również publikowane wszystkie raporty makroekonomiczne z USA.

To akurat dobra informacja dla graczy, bo ostatnie doniesienia z amerykańskiej gospodarki pokazują poprawę jej kondycji. Piątkowy wskaźnik bezrobocia pokazał wynik na poziomie 7,7 proc. Z kolei dane o liczbie miejsc pracy w sektorze pozarolniczym pokazały ich wzrost w ubiegłym miesiącu o 236 tys., co jest wynikiem o ponad 70 tys. lepszym od wcześniejszych prognoz. Między innymi te właśnie informacje pozwalają indeksom na Wall Street utrzymywać się w okolicach historycznych szczytów i jednocześnie pozytywnie wpływają na nastroje wśród inwestorów na innych parkietach.

Jeżeli chodzi o dane z USA, to w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na środowe informacje o sprzedaży detalicznej, a także na temat liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Wzrost tych wartości w obu przypadkach znów potwierdzi poprawiającą się sytuację w największej gospodarce świata.

Wśród doniesień z zagranicznych rynków na nastroje wśród inwestorów dobrze nie będą za to wpływać informacje z Włoch. Agencja Fitch poinformowała właśnie o obniżce ratingu Włoch z A- do BBB+ z perspektywą negatywną. Oznacza to tyle, że analityków ponownie niepokoi sytuacja polityczna w tym kraju i jej ewentualny wpływ na decyzje ekonomiczne, w tym przede wszystkim te dotyczące zmniejszania zadłużenia. Agencja sugeruje, że w tym roku dług publiczny Włoch może wzrosnąć nawet do 130 proc. PKB.

Warto jeszcze zwrócić uwagę dane ze strefy euro. W środę zostaną opublikowane najnowsze wyniki dotyczące produkcji przemysłowej. Prognozy mówią o tym, że w lutym spadła ona o 2,2 proc. r/r, w porównaniu do spadku o 2,4 proc. miesiąc wcześniej.

Spółka TVN żegna się z WIG20. Kto ją zastąpi?

Wracając na polski rynek, można zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych dniach przewagę na giełdzie będą mieli inwestorzy kupujący akcje. Sprzyja im nie tylko sytuacja na zagranicznych parkietach, ale również to, że po raz pierwszy od długiego czasu widać ożywienie na rynku funduszy inwestycyjnych. Chociaż nie jest ono jeszcze bardzo znaczące, to daje nadzieję na to, że klienci TFI pomogą giełdzie w dalszych wzrostach.

Kilka dni temu spółka Analizy Online podała, że wartość aktywów zgromadzonych przez fundusze wzrosła o 700 mln zł do poziomu prawie 148,5 mld zł. Co ciekawe, było widać napływ środków do funduszy akcji, których saldo zwiększyło się o 200 mln zł i przekroczyło kwotę 25 mld zł.

Na nastroje na rynku w najbliższych dniach będą wpływać oczywiście kolejne publikacje wyników kwartalnych spółek. Wśród spółek z WIG20 raporty pokażą: PZU, JSW, PGE, Pekao oraz Tauron. Duże znaczenie będzie miała też dla inwestorów zaplanowana na piątek rotacja w indeksach. Skład blue chipów ma opuścić TVN, który zostanie zastąpiony przez spółkę handlową Eurocash. Z ciekawszych zmian warto odnotować jeszcze wejście Alior Banku do indeksu mWIG40.

Co nowego na Catalyst?

Ostatnie wydarzenia rynkowe sprzyjają również inwestorom obecnym na Catalyst. Niepokój wśród części z nich może wzbudzać sytuacja w spółce Gant. Wrocławski deweloper w ostatnich dniach zaliczył bardzo mocny „zjazd” kursu akcji, ponad 17 proc. w ciągu tygodnia. Tymczasem spółka ma do wykupienia obligacje na 26 mln zł, których termin przypada na 29 marca. Dotychczas spółka wykupywała w terminie sześć serii swoich papierów dłużnych.

W tym tygodniu, na 15. marca, jest z kolei zaplanowany wykup obligacji przez spółkę Widok Energia SA, działającą na rynku energii odnawialnych.