Komentarze rynkowe

Stopy procentowe znów spadną. Powrócą wzrosty na giełdach?

Opublikowano: 29 kwietnia 2013 o 08:08

Poniedziałek, wtorek, czwartek – w tym tygodniu czekają nas tylko trzy dni handlu. Chociaż obroty na warszawskiej giełdzie zapewne będą z tego powodu mniejsze, to emocje już nie. Inwestorzy czekają na ważne informacje z banków centralnych.

Przy braku ważnych informacji makroekonomicznych z Polski gracze skupią się w tym tygodniu przede wszystkim na jednym wydarzeniu: decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Jest szansa, że kolejna deklaracja dotycząca wsparcia gospodarki przynajmniej na chwilę powstrzyma nas przed dalszymi spadkami. Na mocniejsze wzrosty mimo wszystko nie ma na razie co liczyć, bo chociaż warszawskie indeksy broniły się w ostatnich dniach przed spadkami, to nasz rynek i tak wykazuje wyraźną słabość w porównaniu do innych krajów.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Czeka nas historyczna decyzja EBC?

Na rynku w ostatnich dniach nie milkną spekulacje, że władze Europejskiego Banku Centralnego podczas zaplanowanego na czwartek posiedzenia zdecydują się na cięcie stóp procentowych. Analitycy obstawiają, że obniżka wyniesie 0,25 pkt. proc. do poziomu 0,5 proc. Jeżeli tak się stanie, będzie to pierwsza zmiana stóp procentowych w strefie euro od lipca 2012 roku. Wówczas zostały one obniżone z poziomu 1 proc. do najniższego pułapu w historii.

Powód przewidywanej obniżki jest dość jasny: sytuacja gospodarcza europejskich krajów jest tak kiepska, że o zapowiadanym na drugie półrocze odbiciu na razie nie ma mowy. W ostatnich dniach poznaliśmy m.in. najnowsze odczyty wskaźników PMI dla przemysłu i usług w strefie euro. Okazało się, że wbrew prognozom spadły one do najniższych od miesięcy poziomów, co wskazuje na wyraźne spowolnienie. Słabo wypadł również istotny z punktu widzenia polskiej gospodarki niemiecki indeks nastrojów Ifo (104,4 pkt.). Tym sposobem na mapie Europy nie ma w tej chwili ani jednego kraju, który mógłby pochwalić się dobrymi perspektywami gospodarczymi.

Za bardzo ważną obniżką stóp procentowych przemawia również stanowisko znanego z dość „jastrzębich” poglądów członka EBC Jensa Weidmanna. Szef Bundesbanku zauważył niedawno, że – jeżeli będą na to wskazywać dane makroekonomiczne – to EBC może zdecydować się na cięcie stóp. To bardzo ważna deklaracja, która pozwala przesądzać, że do obniżki w tym tygodniu raczej na pewno dojdzie.

Dane z USA gorsze od prognoz

Posiedzenie EBC nie będzie jedynym wydarzeniem zagranicznym, które w tym tygodniu może mieć wpływ również na polską giełdę. W środę wieczorem poznamy bowiem decyzję banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych. W tym przypadku można być raczej pewnym, że do obniżki nie dojdzie, bo stopy i tak są już na poziomie 0-0,25 proc. Inwestorzy w ostatnich miesiącach zwracają jednak uwagę na wszelkie deklaracje przedstawicieli Fed w sprawie kontynuacji programu QE3. Według analityków rośnie prawdopodobieństwo, że jeszcze przed końcem tego roku skala programu zostanie zmniejszona, bądź zostanie on całkowicie wygaszony.

Tym bardziej, że jego krytycy wskazują na to, że nie ma on większego wpływu na poprawę sytuacji gospodarczej w USA. Piątkowe dane na temat amerykańskiego PKB pokazały, że w pierwszym kwartale wzrósł on o 2,5 proc. wobec prognozy na poziomie 3 proc. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wyraźnie poprawiają się wskaźniki konsumpcji w USA: po pierwszym kwartale odnotowano 3,2-proc. wzrost wobec 1,8 proc. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Polska giełda wyraźnie słaba, ale…

Na tle zachowania się giełd w Europie i za oceanem warszawskie indeksy wypadają w ostatnich tygodniach dość słabo. Ostatnich pięć sesji co prawda pozwoliło inwestorom opanować emocje i zahamować spadki, ale z drugiej strony nie widać u nich chęci do wzmożonych zakupów akcji.

Podsumowując, ostanie trzy miesiące przyniosły spadek wskaźnika WIG20 już o około 10 proc. Na razie powrót do poziomu powyżej 2.300 pkt. wydaje się bardzo trudny. Pocieszeniem może być to, że z „drugiej strony” sprzedającym nie udało się na razie przełamać ważnego wsparcia w okolicach 2.250 pkt.

Ten tydzień ze względu na majowy weekend raczej nie przyniesie rozstrzygnięć i większych zmian w wartościach indeksów. Można spodziewać się niskich obrotów. Jeżeli chodzi o wyniki spółek, to warto pamiętać o tym, że raport po pierwszym kwartale pokaże w tym tygodniu spółka GPW.

Co nowego na Catalyst?

Podobnie będzie w tym tygodniu wyglądać sytuacja na rynku obligacji Catalyst. Wśród istotnych wydarzeń warto odnotować, że bardzo aktywna na rynku obligacji spółka chemiczna PCC Rokita zapowiedziała wcześniejszy wykup obligacji serii A. Ma on nastąpić 14. maja. Spółka chce w ten sposób zachęcić inwestorów do tego, by pozyskane środki ulokowali w papierach z nowej emisji.

Powody do zadowolenia mają też posiadacze obligacji spółki Ideon. Jest szansa, że pomimo upadłości firmy, wierzyciele do kwoty 250 tys. zł odzyskają środki w całości.