Komentarze rynkowe

WIG20 już najwyżej od marca. O krok od ważnego poziomu

Opublikowano: 10 czerwca 2013 o 08:00

Sprawdź, co może wydarzyć się na rynkach akcji i obligacji w najbliższych dniach.

Mocne wzrosty na giełdzie, budzące sporo kontrowersji dane z gospodarki i wreszcie niespodziewana interwencja Marka Belki na rynku złotego. Taki rozwój wypadków rozbudził emocje wśród inwestorów. Ale z pewnością na razie nie zniechęci ich do kupowania akcji.

Stało się. WIG20 w ostatni piątek wreszcie przebił poziom 2.500 pkt. Co prawda stało się to w trakcie handlu i samo zamknięcie wypadło nieco niżej, ale i tak wskaźnik blue chipów jest teraz najwyżej od połowy marca. Po raz kolejny nie potwierdziły się prognozy tych, którzy wieszczyli szybki koniec wzrostów i głęboką korektę. Co więcej, można przypuszczać, że inwestorzy jeszcze nie spożytkowali swoich wszystkich sił do zakupów akcji.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Tylko zamieszki w Turcji były w stanie w ubiegłym tygodniu na chwilę dopuścić do głosu sprzedających akcje. Jednak nie na długo i w najbliższych dniach ta tendencja raczej nie powinna się odwrócić.

Banki centralne sprzyjają wzrostom na giełdach

Na początku tygodnia inwestorzy w Warszawie będą jeszcze mieli okazję odnieść się do piątkowych informacji, które napłynęły z amerykańskiego rynku pracy. Ich paradoks polega na tym, że – choć są dobre – to nie przemawiają raczej za utrzymaniem programu skupu obligacji QE3. Wzrost zatrudnienia poza rolnictwem (175 tys.) był w maju lepszy od prognoz, ale jednocześnie stopa bezrobocia wzrosła do 7,6 proc. To argument dla zwolenników QE3, co jednocześnie wpływa na zwiększenie optymizmu wśród inwestorów. W tym tygodniu bank centralny USA raczej nie będzie miał większego wpływu na rynki, m.in. dlatego że nie zaplanowano żadnego oficjalnego wystąpienia Bena Bernanke.

Chęć do zakupów akcji na polskiej giełdzie przynajmniej pośrednio wzmacnia też Narodowy Bank Polski. Zgodnie z tym, co prognozowaliśmy przed tygodniem, Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obcięła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc., co sprowadziło główną z nich do 2,75 proc. Tak rekordowo niski poziom stóp sprawia, że trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych stało się nieopłacalne i – jak pokazują dane NBP – klienci dość szybko z nich rezygnują.

Można przypuszczać, że w najbliższym czasie spora część tych środków powędruje na giełdę: albo bezpośrednio, albo z pomocą funduszy inwestycyjnych. To również dobra wiadomość dla emitentów obligacji korporacyjnych. Np. PKN Orlen trafił z emisją w bardzo dobry moment, bo oferowane oprocentowanie obligacji jest w tej chwili wyższe niż średnie oprocentowanie lokat w bankach.

Niska inflacja zachęca do cięć stóp, ale…

Szybki rzut oka na dane, których należy pilnować w tym tygodniu. Będziemy mieli m.in. do czynienia z szeregiem informacji na temat produkcji przemysłowej w krajach strefy euro, a także w samym eurolandzie. Dane dotyczące całej strefy euro poznamy w środę i najprawdopodobniej pokażą one spadek produkcji o około 1,4 proc. r/r. Chociaż są one słabe, to z drugiej strony można je interpretować w ten sposób, że również Europejski Bank Centralny wciąż musi myśleć o programach wsparcia gospodarki. W ubiegłym tygodniu podczas swojego wystąpienia dał temu wyraz szef EBC Mario Draghi. Stwierdził, że bank ma gotowe narzędzia do działania i jednocześnie panuje nad inflacją.

Właśnie doniesienia na temat wzrostu cen będą w tym tygodniu kolejnymi, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku Polski inwestorzy poznają je w czwartek. Prognozy mówią o tym, że GUS poinformuje o ostatnim poziomie inflacji CPI w wysokości 0,7 proc. r/r. Rekordowa niska inflacja zachęca do kolejnego cięcia stóp w Polsce. Pytanie tylko, czy RPP odważy się to zrobić w kontekście gwałtownych spadków złotego. W ostatni piątek NBP zdecydował się nawet na interwencję w celu umocnienia polskiej waluty.

W odniesieniu do pomysłów na ratowanie strefy euro warto jeszcze pamiętać o tym, że w poniedziałek i we wtorek Trybunał Konstytucyjny w Niemczech ma zająć się sprawą skarg na temat polityki EBC oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Chodzi o zastrzeżenia dotyczące tego, czy skup obligacji jest zgodny z prawem europejskim.

Co nowego na rynku Catalyst?

Rynek żyje wspomnianą już powyżej emisją obligacji koncernu PKN Orlen. Zapisy dla inwestorów indywidualnych mają potrwać do 14. czerwca. Widać, że zainteresowanie papierami emitowanymi przez spółkę jest bardzo duże, dzięki czemu więcej osób z pewnością zainteresuje się również samym rynkiem Catalyst.

A na nim miało ostatnio miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Mowa o debiucie spółki Multimedia Polska, która wyemitowała obligacje o łącznej wartości ponad 1 mld zł. Operator podał, że emisja miała na celu refinansowanie zadłużenia w bankach, a także obligacji zapadających w 2015 roku.