Komentarze rynkowe

Początek sezonu wyników na GPW. Przyniesie odbicie?

Opublikowano: 21 października 2013 o 08:40

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytasz, co może mieć wpływ na nastroje rynkowe w najbliższych dniach.

Uwaga inwestorów może w tym tygodniu wreszcie przenieść się na sprawy krajowe. Na GPW rusza bowiem sezon wyników spółek. I to od razu tych najważniejszych.

Roztrząsane w ostatnich tygodniach problemy finansowe USA wydają się na razie rozstrzygnięte. Zgodnie z tym, co można było przewidzieć, amerykańscy politycy w ostatniej chwili porozumieli się w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia. Inwestorzy co prawda odetchnęli, ale należy pamiętać o szczegółach kompromisu. Wedle jego założeń Kongres w praktyce kupił nieco czasu: kraj może się dalej zadłużać do 7 lutego, a administracja może wydawać środki w dotychczasowej wysokości do połowy stycznia. Można więc być pewnym, że problem bardzo szybko powróci i przełom stycznia oraz lutego przyniesie nową dawkę niepokojów.

Porozumienie w USA, chociaż przyniosło ulgę na rynkach, to jednocześnie już wcześniej było spodziewane przez większość inwestorów. Stąd umiarkowana reakcja giełd. W Polsce po serii ostatnich wzrostów w przypadku wskaźnika WIG20 barierą trudną do trwałego pokonania jest na razie poziom 2.500 punktów. Pomimo kilkukrotnej próby przełamania go, kupującym ta sztuka się nie udała.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

W najbliższych dniach znów pojawi się szansa na to, by powalczyć o ten istotny dla graczy poziom. Kluczowe będą dla nich nie tylko doniesienia z zagranicznych rynków, jak np. spóźnione dane z amerykańskiego rynku pracy. Bardzo ważne dla inwestorów będą również informacje ze spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W Polsce rozpoczyna się bowiem sezon publikacji wyników finansowych po trzecim kwartale.

Spółki z WIG20 pochwalą się wynikami

Rezultaty pokażą m.in. spółki, które są niezwykle znaczące dla naszego rynku. Będą to: Telekomunikacja Polska (wtorek), PKN Orlen (środa) i BZ WBK (czwartek). W przypadku każdej z nich można dopatrywać się nie tylko ocen ich kondycji finansowej. Dla inwestorów takie wyniki to również sygnał, by szukać potwierdzenia poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce.

Analitycy spodziewają się dobrych wyników zwłaszcza w przypadku koncernu PKN Orlen. Oczywiście rezultat wyższy od konsensusu spowoduje zapewne wzrost notowań. Inwestorzy zainteresowanie rynkiem Fatalisty powinni też skupić się na informacjach związanych z planami spółki dotyczącymi emisji obligacji. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, PKN Orlen rozpoczął w tym roku warty około 1 miliard złotych program emisji obligacji, skierowany do inwestorów indywidualnych, oferując im oprocentowanie znacznie przewyższające średnią dla depozytów bankowych.

W przypadku banku BZ WBK i TPSA emocje mogą być nieco mniejsze. Sektor bankowy w zgodnej opinii analityków najgorsze ma już za sobą i za cały 2013 rok może pokazać wyniki zbliżone do ubiegłorocznego rekordu. W przypadku TPSA analitycy zachowują dużą ostrożność. Co prawda Barclays ostatnio podniósł wycenę akcji do 8,9 złotego za papier, ale zachował przy tym rekomendację „niedoważaj”.

Kończą się zapisy na PKP Cargo

Jeżeli chodzi o duże spółki, poniedziałek będzie ostatnim dniem, w którym drobni inwestorzy będą mogli zapisać się na akcje przewoźnika kolejowego PKP Cargo. Cena maksymalna w zapisach to 74 złote za akcję. Inwestor może złożyć zapić na maksymalnie 500 sztuk, co oznacza, że inwestycja nie może przekroczyć 37 tysięcy złotych.

Pozostaje jednak pytanie, czy w rzeczywistości ostateczna cena emisyjna nie będzie niższa. Inwestorzy instytucjonalni mają bowiem większy wpływ na ostateczną cenę, po której kupią akcje. Może się więc okazać, że część środków po zakończeniu zapisów i ogłoszeniu ceny emisyjnej wróci do drobnych graczy, bo ostateczna cena emisyjna rzecz jasna nie może być wyższa od maksymalnej z ich zapisów. A niższa cena emisyjna to większa szansa na zysk podczas samego debiutu.

Taki scenariusz jest o tyle prawdopodobny, że PKP Cargo to co prawda pierwsza oferta akcji Skarbu Państwa w tym roku, ale z drugiej strony ma już miejsce po ogłoszeniu znaczących zmian w OFE. Fundusze emerytalne wcale nie muszą więc być skłonne do kupowania papierów przewoźnika „po każdej cenie”. Na razie oficjalnie wiadomo za to, że akcjami PKP Cargo zainteresował się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który kupi 7,5 procent oferty.

Debiut PKP Cargo na warszawskim parkiecie został zaplanowany na ostatni dzień października.

Czas na powrót doniesień z USA

Na rynkach zagranicznych kluczową rolę odegrają w tym tygodniu dane z USA. W ostatnich tygodniach inwestorzy nie mieli okazji poznać wszystkich informacji. Kryzys budżetowy spowodował bowiem, że część urzędów odpowiedzialnych za publikacji była zamknięta. Opóźnienia zostaną nadrobione już m.in. we wtorek, gdy na rynek napłyną dane z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy poznają najnowszy odczyt wskaźnika bezrobocia: prognozy mówią o wyniku na poziomie 7,3 procent, co na razie pozwala być spokojnym o kontynuację programu QE3. Z kolei w czwartek standardowo pojawią się też informacje o tzw. liczbie nowych bezrobotnych w USA.

Wśród informacji z polskiej gospodarki warto również pamiętać o danych z rynku pracy. We wtorek będzie to ostatnia stopa bezrobocia, którą analitycy szacują na 13 procent. Pojawią się również informacje GUS na temat sprzedaży detalicznej: prognozy mówią, że we wrześniu była ona o 4 procent wyższa niż przed rokiem.

Co nowego na rynku Catalyst?

W ostatnich dniach powrócił temat programu „Inwestycje Polskie”. Po okresie przygotowań projekt wreszcie rusza pełną parą. Jedną z pierwszych decyzji w ramach projektu okazała się emisja obligacji przez spółkę zależną JSW (Jastrzębie). Emisję wartą 420 milionów złotych mają objąć Bank Gospodarstwa Krajowego (280 milionów złotych) oraz Alior Bank (140 milionów złotych).

Wśród negatywnych informacji trzeba odnotować kolejne doniesienia w sprawie spółki deweloperskiej Gant. Tym razem już nie tylko wierzyciele, ale również sam zarząd zawnioskował do sądu o upadłość, w tym przypadku układową. Pierwsza rozprawa ma mieć miejsce 30 października.

Inwestorzy indywidualni, którzy zdecydowali się na zakup obligacji spółki deweloperskiej mogą mieć duże problemy z odzyskaniem swoich środków. Łącznie Gant ma do uregulowania około 70 milionów złotych.