Komentarze rynkowe

PKP Cargo rusza na giełdę. Oferta rozrusza rynek?

Opublikowano: 28 października 2013 o 09:42

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co może przynieść ostatni tydzień października na rynkach.

Największy w tym roku debiut na warszawskiej giełdzie, a także informacje o przyszłości QE3 – doniesienia na te tematy zdominują nastroje wśród inwestorów w ostatnim tygodniu października. Chociaż przed nami tylko cztery sesje, to dużych emocji z pewnością nie zabraknie.

Główny wskaźnik warszawskiego parkietu WIG20 utrzymuje silną pozycję powyżej poziomu 2.500 punktów. W ostatnich dniach wyraźnie sprzyjały mu notowania TP SA. Operator zaskoczył rynek bardzo dobrymi wynikami po trzecim kwartale, a inwestorzy kupowali jego akcje również na wieść o tym, że doszło do długo oczekiwanej sprzedaży Wirtualnej Polski.

Notowaniom na GPW podczas ostatnich sesji sprzyjał wreszcie fakt, że również inwestorzy na Wall Street kupowali akcje i dzięki temu nowojorska giełda sięgnęła kolejnych, historycznych szczytów.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Jest duża szansa, że ostatni tydzień października również upłynie inwestorom w dobrych nastrojach i przewagę będą mieli kupujący akcje. W przypadku polskiej giełdy wiele zależy od tego, co wydarzy się w środę: to bardzo ważny dzień, bo wówczas będzie miał miejsce największy w tym roku debiut na warszawskiej giełdzie, a do tego inwestorzy poznają szereg bardzo istotnych informacji z USA.

PKP Cargo wchodzi na warszawską giełdę.

Akcje przewoźnika kolejowego PKP Cargo rozeszły się w zapisach bez żadnych problemów. Ich zakupem było zainteresowanych wieli inwestorów indywidualnych, a także instytucjonalnych. Chociaż cena maksymalna podczas składania zleceń w ofercie pierwotnej wynosiła 74 złote za akcję, to ostatecznie cena emisyjna będzie o 6 złotych niższa. Przy poziomie 68 złotych za papier daje nam to wielkość całej oferty w wysokości aż 1,4 miliarda złotych.

Według doniesień z ostatnich dni wielu inwestorów instytucjonalnych albo w ogóle nie załapało się na akcje w ofercie PKP Cargo, albo dostaną ich mniej niż chcieli. W połączeniu z obniżeniem ceny emisyjnej może to oznaczać, że sam debiut będzie bardzo udany. Fundusze inwestycyjne będą bowiem chciały dokupić akcje przewoźnika, a będzie to możliwe już tylko na rynku wtórnym. Dlatego w środę można spodziewać się bardzo dużego zainteresowania akcjami przewoźnika. Będziemy też z pewnością obserwować zwiększone obroty na GPW.

Ben Bernanke nie zakończy QE3

A to nie wszystkie wydarzenia, które w środę wzbudzą bardzo duże emocje na rynku. Od początku tygodnia będą one bowiem podsycane przez spekulacje na temat środowych informacji z USA, po posiedzeniu Fed. O godzinie 19. polskiego czasu bank centralny USA ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Co jednak o wiele ważniejsze, inwestorzy poznają też zapewne kolejne wypowiedzi Bena Bernanke na temat programu skupu obligacji QE3.

Stopy procentowe w USA zostaną z pewnością utrzymane w rekordowo niskim przedziale 0-0,25 procent. Jeżeli chodzi o QE3, to raczej należy się spodziewać tego, że Fed nie zdecyduje się na zmniejszenie skali programu i na razie na rynek wciąż będzie trafiać 85 miliardów dolarów miesięcznie. Ben Bernanke zapewne uzasadni to wciąż kiepską kondycją rynku pracy i ostatnim paraliżem administracji z powodu kłopotów budżetowych USA – może on bowiem wpłynąć na osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego w USA. Wśród analityków coraz częściej pojawiają się głosy, że QE3 zostanie wygaszone dopiero jesienią przyszłego roku, podczas gdy jeszcze niedawno mówiło się o połowie roku.

Ben Bernanke, którego kadencja na stanowisku szefa Fed dobiega końca, wielokrotnie potarzał, że o cięciach w QE3 i zakończeniu programu będzie można mówić, gdy bezrobocie spadnie w okolice 6 procent. Tymczasem ten wskaźnik ciągle przekracza 7 procent. Do tego dane o zatrudnieniu również pokazują, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest trudna. W środę będzie można utwierdzić się w tym przekonaniu po publikacji październikowego raportu ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Prognozy mówią o 150 tysiącach nowych miejsc pracy poza rolnictwem wobec wyniku na poziomie 166 tysięcy miesiąc wcześniej.

Czas na kolejne wyniki spółek

Pozostałe informacje makroekonomiczne, które w najbliższych dniach napłyną na rynek, nie będą miały właściwie żadnego znaczenia dla inwestorów. Warto pamiętać też o tym, że ze względu na święto 1 listopada przed nami tylko cztery sesje, bo w piątek warszawska giełda nie pracuje.

Inwestorzy powinni też w najbliższych dniach zwrócić uwagę na kolejne publikacje wyników kwartalnych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wśród największych z nich będą to: Lotos (wtorek) oraz BRE Bank (czwartek). Dużą uwagą będą się też zapewne cieszyły wyniki Banku Millennium (poniedziałek). Również w poniedziałek po zakończeniu sesji na Wall Street poznamy raport finansowy koncernu Apple.

Co nowego na Catalyst?

Informacje z rynku obligacji wciąż są zdominowane przez doniesienia dotyczące dewelopera Gant. W środę ma mieć miejsce pierwsza rozprawa dotycząca upadłości spółki. W sądzie jest już w sumie sześć wniosków o upadłość likwidacyjną dewelopera i jeden o upadłość układową, złożony przez władze samej spółki. Na razie majątek firmy został zabezpieczony przez sąd.

Tymczasem inna firma deweloperska, Polnord, poinformowała przed kilkoma dniami, że zamierza sprzedać działki w warszawskim Wilanowie za 27 milionów złotych netto. Celem transakcji jest pozyskanie środków na wcześniejszy wykup obligacji, zapadających we wrześniu 2015 roku.