Komentarze rynkowe

Bankierzy w Europie zaskoczą inwestorów?

Opublikowano: 4 listopada 2013 o 09:27

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytasz o tym, co mogą przynieść najbliższe dni na giełdzie.

Decyzje banków centralnych na świecie zdominują pierwszy tydzień listopada na rynkach. Inwestorzy mogą zagrać pod obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, a nawet rozpoczęcie kolejnej rundy pompowania tanich pożyczek na rynek finansowy.

W nowy tydzień inwestorzy wchodzą dość dobrych nastrojach, chociaż widać, że jednocześnie brakuje im kolejnych zachęt do kupowania akcji. W ubiegłym tygodniu bank centralny USA utrzymał skup obligacji na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie, ale nawet to nie uchroniło giełd przed niewielką przeceną. Na rynku pojawiły się bowiem nowe, choć słabo uargumentowane spekulacje, że Fed rozpocznie cięcia w QE3 już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na warszawskim parkiecie największe emocje wzbudził za to debiut spółki kolejowej PKP Cargo. Inwestorzy indywidualni mogą być bardzo zadowoleni, bo ogromne zainteresowanie papierami spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych spowodowało wzrost kursu niemal o jedną piątą w porównaniu do ceny emisyjnej.

W rezultacie skrócony o jeden dzień tydzień na warszawskim rynku przyniósł spadki głównych indeksów o około 1 procent. WIG20 utrzymał się przy pułapie 2.530 punktów.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Najbliższe dni mogą przynieść więcej emocji na rynkach. Kluczowe dla inwestorów będą decyzje podejmowane przez banki centralne, nie tylko w Polsce, ale też w strefie euro, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Na warszawskiej giełdzie istotne będą dodatkowo wyniki spółek za trzeci kwartał, wśród nich Pekao SA, ING, czy JSW.

EBC obetnie stopy i da zielone światło do kolejnej rundy LTRO?

Z punktu widzenia inwestorów obecnych na warszawskim parkiecie najważniejsze będą decyzje, które zapadną w środę i w czwartek. Najpierw decyzję o stopach procentowych podejmie bowiem Rada Polityki Pieniężnej, a dzień później Europejski Bank Centralny.

W Polsce stopy procentowe z pewnością nie zostaną zmienione i główna z nich zostanie utrzymana na rekordowo niskim poziomie 2,5 procent. Sytuacja gospodarcza, a także dane o inflacji pozwalają na razie RPP na taką prowadzenie takiej polityki. Dla inwestorów istotny będzie komunikat po posiedzeniu RPP, zwłaszcza informacje dotyczące tego, kiedy można spodziewać się pierwszej podwyżki stóp procentowych. Większość analityków spodziewa się, że bank centralny rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce dopiero w trzecim kwartale przyszłego roku.

Ciekawsza i bardziej zaskakująca może się za to okazać decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Chociaż większość analityków oczekuje utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 0,5 procent, to jednak w ostatnich dniach pojawiły się spekulacje na temat możliwych cięć, pierwszych od maja ubiegłego roku. Powodem miałby być zaskakująco niski odczyt październikowej inflacji HICP w strefie euro (0,7 procent). Argumentem za obniżką od dłuższego czasu pozostaje też rekordowe bezrobocie w Eurolandzie – jego ostatni odczyt to aż 12,2 procent.

Na rynku trwają też spekulacje na temat uruchomienia przez EBC kolejnej rundy tanich pożyczek dla banków komercyjnych, w ramach programu LTRO. Analitycy oczekują, że nastąpi to już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jeżeli oczekiwania właśnie takich decyzji się nasilą, powinno to stanowić dla inwestorów zachętę do kupowania akcji. Jednocześnie na rynku walutowym będziemy w takiej sytuacji świadkami osłabienia euro.

Rynek pracy w USA wciąż w polu zainteresowania inwestorów

Pozostałe informacje makroekonomiczne, które w nadchodzących dniach napłyną na rynek, nie powinny mieć dużego wpływu na nastroje wśród inwestorów. Warto odnotować, że w poniedziałek poznamy odczyty wskaźników PMI dla europejskich gospodarek – będą to jednak wyniki finalne, a więc mające już mniejsze znaczenie od rezultatów wstępnych. W większości przypadków umocnią one zapewne swoje pozycje powyżej poziomu 50 punktów. Wyjątkiem wciąż jest Francja, gdzie zwłaszcza wskaźnik PMI dotyczący przemysłu ma problem z pokonaniem tej bariery.

Niezmiennie istotne będą wszelkie informacje dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy. W piątek poznamy najnowszy odczyt wskaźnika bezrobocia w USA – wynik na prognozowanym poziomie 7,3 procent w połączeniu z niższym od poprzedniego odczytem liczby nowych miejsc pracy poza rolnictwem powinny nieco ostudzić oceny tych, którzy spodziewają się cięć w QE3 już na początku przyszłego roku.

Przy okazji danych z USA warto zauważyć, że w tym tygodniu po zmianie czasu w USA i Kanadzie wracamy do tradycyjnych godzin publikacji danych (14.30, 16.00 polskiego czasu), a także notowań na Wall Street, które znów będą kończyły się o godzinie 22.00 polskiego czasu.

Co nowego na Catalyst?

Przy okazji publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał przez koncern PKN Orlen pojawiła się bardzo ciekawa informacja, że spółka w ciągu najbliższych kilku dni spółka wyemituje kolejną serię obligacji dla inwestorów indywidualnych. To część opisywanego już przez Corporatebonds.pl programu emisji papierów o wartości maksymalnie 1 miliarda złotych. Do tej pory na rynek trafiły dwie transze obligacji, po 200 milionów złotych każda.

Wśród mniej pozytywnych informacji znów trzeba odnotować kolejny odcinek w historii spółki deweloperskiej Gant. Sąd gospodarczy we Wrocławiu na razie odroczył rozpatrzenie wniosków o upadłość do 18. listopada. Jednocześnie deweloper poinformował, że nie wykupił kolejnej transzy obligacji o wartości 10 milionów złotych.