Komentarze rynkowe

Kryzys budżetowy w USA. Czy zagrozi wzrostom na GPW?

Opublikowano: 10 lutego 2014 o 09:04

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, jak może rozwinąć się sytuacja na rynkach w najbliższym tygodniu.

Wśród inwestorów na giełdach akcji znów przeważają optymiści. Indeks WIG20 powrócił do poziomu powyżej 2.400 punktów i ma spore szanse na dalsze wzrosty. Widać też ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych.

Gracze obecni na warszawskim parkiecie mają za sobą bardzo nerwowy tydzień. Podobnie było na Wall Street, gdzie wtorek przyniósł ponad 2-procentową przecenę głównych indeksów, by w rezultacie cały tydzień jednak zakończyły one jednak na plusach. Krótko mówiąc, działo się bardzo dużo, a wynik ostatniej rozgrywki pozwala mieć nadzieję na to, że potencjał do mocniejszych spadków został na razie wyczerpany.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Można jednocześnie powiedzieć, że sprawdziły się prognozy dotyczące tego, iż początek lutego przyniesie koniec negatywnych reakcji inwestorów na zmiany w funduszach emerytalnych. W ostatni poniedziałek OFE przekazały do ZUS 51,5 procent aktywów i teraz mogą już ponownie skupić się na kupowaniu akcji.

Bezrobocie najniższe od 2008 roku. Ale…

Większe emocje wzbudziły z kolei nowe informacje z amerykańskiego rynku pracy, które najprawdopodobniej będą również miały wpływ na nastroje wśród inwestorów na początku nowego tygodnia. W piątek po południu poznaliśmy nie tylko najnowszy wskaźnik bezrobocia w USA, ale również dane o zmianie liczby miejsc.

Wynik bezrobocia na poziomie 6,6 procent okazał się lepszy od prognoz, jak również najniższy od października 2008 roku. Na „pierwszy rzut oka” można by więc wskazywać na wyraźną poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki. Problem jednak w tym, że równocześnie informacje o zatrudnieniu nie napawają takim optymizmem. W styczniu w zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się bowiem o 113 tysięcy r/r, a w sektorze prywatnym o 142 tysiące r/r. Tymczasem w obu przypadkach prognozy mówiły o zmianie w okolicach 180, a nawet 190 tysięcy.

Komentatorzy odnosząc się do niejednoznacznych danych o zatrudnieniu w ogromnej mierze wskazują na surową zimę w USA, która spowodowała wiele komplikacji na rynku.

Stopy pójdą w górę? Wraca problem kryzysu budżetowego

Do tych informacji już we wtorek będzie musiała ustosunkować się nowa szefowa Fed Janet Yellen, której wystąpienie zostało zaplanowane w Kongresie. To ważna informacja dla inwestorów. Fed jeszcze za czasów Bena Bernanke wielokrotnie zapowiadał, że spadek bezrobocia do 6,5 procent da sygnał do pierwszej podwyżki stóp procentowych, które od końca 2008 roku znajdują się na poziomie bliskim zera. Inwestorzy oczekują więc od Janet Yellen jasnej deklaracji, co dalej z polityką monetarną banku centralnego w kontekście właśnie stóp procentowych. Bo na obecną chwilę sprawa stopniowego ograniczania programu skupu obligacji QE3 wydaje się dość jasna: kolejne cięcia po 10 miliardów dolarów aż do całkowitego wygaszenia QE3 jeszcze w tym roku.

W kolejnym tygodniu lutego „na tapetę” powraca też inny temat związany z USA, który może mieć wpływ na inwestorów również w Warszawie. Za Oceanem znów zaczął obowiązywać zakaz dalszego zadłużania się przez państwo, czyli np. emitowania obligacji. W piątek 7 lutego minął bowiem termin wyznaczony po ostatnim paraliżu budżetowym w USA. Na razie rynki przyjmują te informacje spokojnie. Można jednak spodziewać się, że problem znów będzie narastał, bo prognozy mówią o tym, że bez politycznego porozumienia pod koniec lutego znów zacznie brakować pieniędzy na funkcjonowanie administracji państwowej w USA.

Tydzień pod znakiem PKB i inflacji

Wróćmy tymczasem na europejskie rynki. W najbliższych dniach również na nich nie zabraknie doniesień, które mogą mieć wpływ – choć mniejszy niż informacje z USA – na nastroje wśród inwestorów.

W tym tygodniu najistotniejsze w Europie będą wieści na temat wstępnych odczytów PKB w europejskich gospodarkach za ostatni kwartał ubiegłego roku. Warto skupić się przede wszystkim na informacjach z Niemiec, Francji oraz Polski. Prognozy wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej, przy czym znów najsłabiej w zestawieniu wypadnie zapewne Francja, potwierdzając jednocześnie słabe odczyty wskaźników PMI. W przypadku Polski oczekiwania rynkowe dotyczące wzrostu PKB kształtują się na poziomie 2,8 procent r/r.

Warto również zwrócić uwagę na doniesienia na temat inflacji w strefie euro, ale przede wszystkim w Polsce. Te poznamy również w piątek. Prognoza CPI w okolicach 0,9 procent r/r pozwala być spokojnym, że Rada Polityki Pieniężnej szybko nie zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu RPP powtórzyła komunikat o tym, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie (2,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej) co najmniej do końca pierwszego półrocza. Analitycy obstawiają z kolei, że pierwsza podwyżka będzie miała miejsce jesienią.

Co nowego na rynku Catalyst?

Osoby zainteresowane rynkiem obligacji korporacyjnych zwrócili zapewne uwagę na to, że początek roku przynosi więcej ożywienia i nowych ofert skierowanych również do inwestorów indywidualnych.

W ostatnich dniach zarząd spółki Best działającej na rynku wierzytelności poinformował, że wyemituje obligacje o wartości 300 milionów złotych. Prospekt emisyjny trafił już do Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka chce zachęcić do kupowania papierów drobnych graczy, co jest sporą nowością. Do tej pory obligacje Best były kierowane głównie do inwestorów finansowych oraz branżowych.

Plany uplasowania emisji skierowanej do inwestorów indywidualnych ma również spółka chemiczna Organika, producent pianki poliuretanowej. Do 18 lutego przyjmowane będą zapisy na papiery emitowane przez spółkę. To trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu na poziomie 8,25 procent w skali roku.