Komentarze rynkowe

WIG20 o krok o 2.500 punktów. Pomogą ważne wyniki?

Opublikowano: 24 lutego 2014 o 09:20

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co może przynieść ostatni tydzień lutego na rynkach.

Pokonanie poziomu 2.500 punktów przez indeks WIG20 wydaje się tylko kwestią czasu. Optymizm wśród inwestorów jest spory, więc można być raczej spokojnym o sięgnięcie ubiegłorocznych rekordów. Bardzo ciekawa informacja napłynęła również z rynku obligacji.

Poważny kryzys polityczny na Ukrainie nie odbił się negatywnie na polskim rynku. Wyraźną przecenę widać właściwie tylko na akcjach ukraińskich spółek notowanych na GPW. To najliczniejsza grupa firm zagranicznych na warszawskim parkiecie. Grupujący je wskaźnik WIG-Ukraine w ciągu ostatnich trzech miesięcy stracił już około 20 procent, przy czym w piątek mogliśmy obserwować jego wyraźne odreagowanie.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku polskich spółek na GPW. W trwającym obecnie sezonie wyników raporty opublikowało już kilka „perełek”. Dzięki nim w górę idzie nie tylko indeks WIG20, ale również wskaźniki małych i średnich spółek. W przypadku największych spółek wydaje się, że w ostatnim tygodniu lutego inwestorzy znów podejmą próbę sforsowania ważnego punktu oporu na poziomie 2.500 punktów. Jeżeli uda się go pokonać, to droga do rekordów z 2013 roku, o których pisaliśmy przed tygodniem będzie już stała otworem.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Aby osiągnąć ubiegłoroczny szczyt na WIG20, inwestorzy musieliby jeszcze „podciągnąć” go o 5 procent. W tym tygodniu nie pomogą im w tym raczej publikacje danych makroekonomicznych, których będzie bardzo mało. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kilka spółek notowanych w WIG20 zaplanowało prezentację swoich wyników finansowych.

KGHM publikuje wyniki. Będzie zaskoczenie?

W najbliższy piątek wyniki za ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku opublikuje m.in. miedziowy koncern KGHM. Widać, że inwestorzy liczą na dobre rezultaty. W ciągu ostatnich dziesięciu dni kurs spółki wyraźnie odbił, zyskując ponad 7 procent. Wzrostowi notowań sprzyjała m.in. wypowiedź prezesa KGHM. Herbert Wirth powiedział, że inwestorzy mogą oczekiwać „pozytywnego rozczarowania”, jeżeli chodzi o 2014 rok.

KGHM już wcześniej opublikował prognozę wyników za 2013 rok. Wynika z niej, że w całym ubiegłym roku koncern miał 3,2 miliarda złotych zysku netto i przychody na poziomie 18,9 miliarda złotych. Jeżeli chodzi o posiadane zasoby miedzi, to KGHM znajduje się obecnie na czwartym miejscu na świecie.

Przy okazji piątkowej publikacji wyników finansowych KGHM warto zwrócić uwagę na to, co będą mieli do powiedzenia przedstawiciele spółki, jeżeli chodzi o emisję obligacji dla inwestorów indywidualnych. Jeszcze w ubiegłym roku spółka zapowiadała, że chce pójść w ślady PKN Orlen i również zaproponować obligacje drobnym graczom.

Jeżeli chodzi o spółki z WIG20, KGHM nie będzie jedyną, która w ostatnim tygodniu lutego opublikuje raport finansowy. Inwestorzy będą też śledzić publikacje: Boryszew, BZ WBK, Cyfrowy Polsat (czwartek) oraz Eurocash, Kernel (piątek).

Wciąż kiepska sytuacja na rynku pracy, nie tylko w Polsce

Jak to zwykle bywa pod koniec miesiąca, najbliższe dni nie przyniosą zbyt wielu informacji makroekonomicznych, które mogłyby mieć znaczący wpływ na nastroje wśród inwestorów.

Z punktu widzenia polskich inwestorów istotny pod tym względem może okazać się piątek. Wówczas poznamy najnowsze informacje na temat stopy bezrobocia w Polsce. Prognozy nie są najlepsze, bo mówią o tym, że w styczniu bezrobocie w naszym kraju wzrosło do 14 procent z 13,4 procent przed miesiącem. Jednocześnie poznamy ostateczny wynik dynami PKB po czwartym kwartale – analitycy oczekują, że gospodarka wzrosła w tym czasie o 2,2 procent r/r. Takie zestawienie potwierdza, że o ile polska gospodarka wychodzi z okresu spowolnienia, to na razie nie ma co liczyć na bezpośrednie przełożenie tej sytuacji na rynek pracy.

Kiepsko wyglądają też dane, jeżeli chodzi o rynek pracy w całej strefie euro. Również w piątek inwestorzy poznają najnowsze informacje o bezrobociu w strefie euro. Prognozy znów nie są optymistyczne, bo mówią o wyniku na poziomie 12 procent za styczeń. To wciąż wskaźnik bezrobocia w całej historii strefy euro.

Generalnie w przypadku publikacji danych makroekonomicznych, piątek będzie zdecydowanie najciekawszym dniem. Obok informacji z Polski i Eurolandu poznamy również ważne doniesienia z USA. Będą to m.in. wskaźniki rynkowe jak Chicago PMI, indeks Uniwersytetu Michigan, czy wreszcie zrewidowane dane o PKB. We wszystkich inwestorzy będą szukali odpowiedzi na pytanie o scenariusze związane z dalszymi ograniczeniami programu QE3.

Co nowego na rynku Catalyst?

Piątkowy wieczór przyniósł bardzo ciekawą informację dotyczącą spółki, która od 2011 roku jest bardzo aktywna na rynku obligacji korporacyjnych. Otóż firma z branży chemicznej, PCC Rokita, planuje przeprowadzić ofertę publiczną akcji i wejść na główny rynek warszawskiej giełdy. Taka decyzja zapadła podczas WZ spółki.

Do tej pory PCC Rokita skupiała się głównie na rynku Catalyst, gdzie każda emisja papierów dla inwestorów indywidualnych kończyła się redukcją zapisów. Teraz firma chce wykorzystać to duże zainteresowanie i zachęcić do kupowania akcji.

- W naszej strategii finansowania rozwoju widzimy miejsce zarówno dla kredytów bankowych, finansowania obligacyjnego, jak też pozyskiwania środków poprzez emisję akcji. Struktura oferty nie jest jeszcze ustalona – mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita, cytowany w komunikacie spółki.

Na rynku obligacji widać też ruch, jeżeli chodzi o branżę deweloperską. Spółka Wikana Property Omega pozyskała właśnie 4 miliony złotych z pierwszej części programu emisji obligacji, wartego 15 milionów złotych. Papiery są zabezpieczone na nieruchomościach spółki. W tym roku firma zamierza rozpocząć budowę 500 mieszkań.

Wszystko wskazuje na to, że uda się też warta 200 milionów złotych emisja obligacji spółki Globe Trade Center. Spółka poinformowała właśnie, że ma już wiążące deklaracje nabycia obligacji na taką sumę.