Komentarze rynkowe

Kupujący nie odpuszczają. WIG20 przed ważną szansą

Opublikowano: 7 kwietnia 2014 o 07:44

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytasz, co mogą przynieść najbliższe dni na warszawskiej giełdzie.

Europa na wzór USA może zorganizować program skupu obligacji QE – ta informacja poprawia nastroje na giełdowych rynkach, jednocześnie osłabiając euro i umacniając dolara. Inwestorzy na stołecznym parkiecie stoją przed dużą szansą ponownego pokonania w tym tygodniu poziomu 2.500 punktów na WIG20. Plan znów mogą jednak popsuć Chińczycy.

Chociaż sytuacja na rynkach wciąż jest dość napięta, to jednak kupujący łatwo nie oddają pola inwestorom realizującym zyski. Na sześć ostatnich sesji na GPW tylko jedna (w ostatni czwartek) była spadkowa. Piątek początkowo też nie zapowiadał wzrostów, ale pod koniec handlu inwestorom udało się wyjść na plus.

Dzięki temu WIG20 w ciągu tygodnia zyskał ponad 1 procent, a do 2.500 punktów brakuje mu już tylko około 30 punktów. Dobrze spisały się też średnie i małe spółki, których wskaźniki również poprawiły wyniki o ponad 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Zgodnie z tym, co już kilkakrotnie pisaliśmy, inwestorzy zwykle mają krótką pamięć. Tym samym tematy Ukrainy, konfliktu z Rosją i zagrożenia wojną już zdecydowanie zeszły na drugi plan. Co prawda w ostatni piątek agencja ratingowa Moody’s obniżyła swoją ocenę dla Ukrainy do poziomu Caa3 z poprzedniego Caa2, dając mu jednocześnie perspektywę negatywną.

Oznacza to, że analitycy nie dowierzają w to, by plany pomocy gospodarczej dla Ukrainy miały szybko przynieść poprawę sytuacji. Z drugiej jednak strony inwestorzy są już dość mocno uodpornieni na doniesienia z agencji ratingowych, więc i te nie powinny w najbliższych dniach mieć wpływu na nastroje.

Europa wchodzi w program skupu obligacji

Na początku tygodnia rynki wciąż będą żyły informacjami, które napłynęły po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jego prezes, Mario Draghi, lubi zaskakiwać inwestorów i nie inaczej było tym razem.

EBC zgodnie z oczekiwaniami graczy nie zmienił stóp procentowych. Główną stopę pozostawił na poziomie 0,25 procent, a depozytowa wciąż wynosi 0 procent. Po posiedzeniu stało się jednak coś o wiele ważniejszego. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi zaznaczył, że władze banku rozważają wprowadzenie programu wsparcia gospodarki strefy euro. Chociaż w jego wypowiedzi zabrakło szczegółów to dla inwestorów stało się jasne, że chodzi o program na wzór amerykańskiego QE.

Co więcej, niemieckie media już donoszą, że EBC przeprowadzi nawet symulację skutków zakupu obligacji o wartości 1 biliona euro po to, by sprawdzić m.in. to, jaki wpływ taka decyzja będzie miała na poziom inflacji w strefie euro.

Wyraźnie widać więc, ku zadowoleniu inwestorów, że EBC zmierza do uruchomienia programu skupu aktywów, podczas gdy na razie nic nie wskazuje na to, by amerykański Fed miał zmienić swoje plany dotyczące wygaszenia QE3 do końca roku. Piątkowe dane z rynku pracy USA nie okazały się tak dobre, jak oczekiwali analitycy. Stopa bezrobocia w marcu utrzymała się na poziomie 6,7 procent (prognoza: 6,6 procent), a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 192 tysiące (prognoza: 200 tysięcy). Te dane można zinterpretować w ten sposób, że Fed nie zmieni swojej polityki, a z drugiej strony – obawy o to, że może przyspieszyć ograniczanie QE3, są również przesadzone.

Dane o chińskim eksporcie znów wstrząsną rynkiem?

W tym tygodniu na rynki nie napłynie wiele danych, które mogłyby mieć znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów. Dla porządku trzeba wspomnieć o decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę. Ich poziom nie zostanie zmieniony, nie zmienia się również oczekiwanie rynku na pierwszą podwyżkę najwcześniej pod koniec roku.

O wiele istotniejsze dla inwestorów mogą okazać się czwartkowe doniesienia z Chin. To stamtąd w ostatnich tygodniach napływają ważne informacje, które uderzają w notowania surowców, a więc pośrednio w kurs koncernu KGHM.

W czwartek rano inwestorzy poznają bowiem najnowsze informacje o chińskim eksporcie. Ostatnie dane o jego spadku o 18,1 procent r/r wywołały spore zamieszanie na rynkach. Tym razem analitycy prognozują wzrost za marzec o 5 procent r/r. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wynik gorszy od oczekiwań znów może spowodować spadki na giełdach.

Posiadacze akcji KGHM mają za sobą spokojniejszy tydzień. Ciekawostką w tym kontekście może być to, że spółka poinformowała o tym, iż jej pięciu członków zarządu kupiło w ostatnich dniach w sumie 9.500 tysiąca akcji KGHM za około 1 milion złotych.

Co nowego na Catalyst?

Spółka deweloperska Gant nie pozwala o sobie zapomnieć. Tym razem jej władze złożyły w sądzie propozycję zmiany warunków układu z wierzycielami. W przypadku każdej grupy wierzycieli zakłada ona umorzenie odsetek od dnia ogłoszenia upadłości przez spółkę. Szczegóły różnią się za to wartościami i sposobem restrukturyzacji sumy wierzytelności dla poszczególnych grup posiadaczy obligacji. W grę wchodzi m.in. ich konwersja na akcje.

Sporo dzieje się też firmy chemicznej PCC Rokita, która prowadzi duży program emisji obligacji. Spółka zapowiedziała kolejną emisją papierów o łącznej wartości 22 milionów złotych, które mają zostać potem wprowadzone na rynek Catalyst. Ich oprocentowanie zostało ustalone na stałym poziomie 5,5 procent w skali roku.