Komentarze rynkowe

Bardzo zdecydowany ruch EBC. Powinien wesprzeć kupujących

Opublikowano: 9 czerwca 2014 o 08:10

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Historyczna decyzja – tymi słowami komentatorzy najczęściej określali to, co w ostatni czwartek ogłosił Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. W dłuższej perspektywie powinien on wesprzeć kupujących na rynkach akcji. W Polsce nastroje wciąż jednak psuje sprawa OFE.

Obniżka głównej stopy procentowej w strefie euro do rekordowo niskiego poziomu 0,15 procent – takiej decyzji spodziewała się część obserwatorów rynku. Ale zaskoczeniem było już obniżenie stopy depozytowej do poziomu poniżej zera, a dokładnie do minus 0,1 procent. Warto zauważyć, że EBC jest pierwszym bankiem centralnym, który zdecydował się na taki ruch.

Krótko mówiąc, powodem takiej decyzji jest po pierwsze konieczność walki z grożącą strefie euro deflacją. A po drugie – pomoc dla gospodarki. EBC chce bowiem, by banki w Europie zdecydowanie bardziej rozwijały akcję kredytową, co miałoby być wsparciem dla przedsiębiorców.

Decyzja EBC niewątpliwie poprawiła nastroje na parkietach w Europie. W Polsce indeks WIG20 pokonał poziom 2.450 punktów, ale w piątek zatrzymał się tuż poniżej granicy 2.500 punktów.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Warto zwrócić uwagę, że obniżka stóp procentowych to nie jedyna decyzja, którą ogłosił Mario Draghi. Podczas konferencji prasowej szefa EBC padło bowiem kilka innych, znaczących zdań.

Po pierwsze, EBC ma zamiar wprowadzić program LTRO, o którym od dłuższego czasu spekulowano na rynku. Działania można porównać do amerykańskiego programu QE. Bank centralny będzie „pompował” na rynek finansowy środki w formie niskooprocentowanych pożyczek, by wspierać akcję kredytową. EBC zapowiada dwie rundy LTRO na kwotę 400 miliardów euro.

Przedstawiciele EBC zaprezentowali wreszcie swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro. Ich zdaniem PKB w strefie euro wzrośnie w tym roku o 1 procent, a w przyszłym o 1,7 procent. Jednocześnie inflacja ma w tym czasie utrzymać się na bardzo niskim poziomie 0,7-1,1 procent.

Wall Street bije kolejne rekordy

Najbliższy tydzień ze swoim dość skromnym kalendarzem makroekonomicznym nie powinien przynieść tak szokujących informacji na rynkach finansowych. Inwestorzy będą raczej czekać na zaplanowane na kolejny tydzień posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, który zapewne zdecyduje się na kolejne cięcie skali programu skupu obligacji QE3.

W najbliższych dniach natomiast warto zwrócić uwagę na doniesienia, które pojawią się na rynkach w czwartek. Będą to najnowsze dane na temat sprzedaży detalicznej w USA, a także informacje z rynku pracy na temat liczby tzw. nowych bezrobotnych. Ostatnie wieści na temat wskaźnika bezrobocia w USA (6,3 procent), a także liczby nowych miejsc pracy w maju w sektorze prywatnym (216 tysięcy) okazały się zbliżone do prognoz, ale jednocześnie wskazują na to, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce systematycznie się poprawia.

Można więc być coraz bardziej pewnym scenariusza, że Fed całkowicie wygasi program QE3 przed końcem roku. Z kolei na Wall Street inwestorzy już oswoili się z tą perspektywą i dzięki temu główne indeksy nowojorskiego parkietu biją kolejne rekordy.

Szykuje się zmiana władzy na GPW?

Na polskiej giełdzie dość ciekawie rysuje się obecnie sytuacja wokół kilku ważnych dla naszej gospodarki spółek. Pod koniec czerwca walne zgromadzenie ma zdecydować o powołaniu nowego prezesa warszawskiej giełdy w związku z tym, że kadencja obecnie urzędującego Adama Maciejewskiego dobiega końca.

W ostatni piątek pojawiła się już oficjalna informacja, że swoją kandydaturę zamierza zgłosić Paweł Tamborski, dotychczasowy wiceminister skarbu, który z tego właśnie powodu złożył dymisję ze swojej ministerialnej funkcji.

Ciekawe informacje napłynęły też z innej, kluczowej dla polskiego rynku instytucji finansowej. Mianowicie bank PKO BP poinformował, że wygrał przetarg na obsługę budżetu Poznania przez najbliższych pięć lat. Dotyczy to również około 300 jednostek samorządowych w Wielkopolsce. Bank ma również zapewnić Poznaniowi finansowanie deficytu.

Co nowego na Catalyst?

Nie brakuje również ciekawych doniesień, gdy chodzi o spółki zainteresowane rynkiem obligacji. Warto zwrócić uwagę na to, że Polska Grupa Energetyczna zdecydowała się na emisję pięcioletnich euroobligacji o wartości 500 milionów euro. Według informacji ze spółki popyt na obligacje kilkakrotnie przekroczył ofertę.

33 złote za papier będą z kolei płacić inwestorzy, którzy zapiszą się na akcje koncernu chemicznego PCC Rokita, który prowadzi właśnie ofertę publiczną. Spółka była do tej pory bardzo aktywna na rynku Catalyst, za każdym razem spotykając się ze sporym zainteresowaniem ofertą ze strony zwłaszcza inwestorów indywidualnych.