Komentarze rynkowe

Czas na dane z Polski. Bariera 2.500 punktów wciąż trudna do pokonania

Opublikowano: 16 czerwca 2014 o 08:20

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Kolejna decyzja banku centralnego USA w sprawie cięcia programu QE3, kolejna seria ważnych danych gospodarczych, a do tego zaskakująca dość perspektywa cięcia stóp procentowych w Polsce – najbliższy tydzień na warszawskiej giełdzie, choć krótszy, powinien przynieść sporo emocji.

Bariera 2.500 punktów w przypadku najważniejszego indeksu warszawskiej giełdy wciąż okazuje się nie do pokonania. I to pomimo dość sprzyjających warunków, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu, gdy kalendarz wydarzeń gospodarczych był praktycznie pusty.

Indeks WIG20 podczas ostatnich pięciu sesji stracił ponad 1 procent. Co ciekawe, również małe i średnie spółki dotknęła korekta, której skala również przekroczyła 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Niezmiennie, jak w poprzednich tygodniach, można przyznać, że przyczyną marazmu na polskim parkiecie wciąż jest sytuacja związana z przyszłością rynku emerytalnego. Dla inwestorów coraz jaśniejszy staje się fakt, że przed końcem lipca deklaracje w sprawie pozostania w OFE złoży najprawdopodobniej zaledwie kilka procent Polaków.

To scenariusz, w którym należy założyć, że fundusze emerytalne – do tej pory jeden z najistotniejszych uczestników rynku – teraz będą miały do dyspozycji zdecydowanie mniej gotówki niż do tej pory, będą częściej sprzedawać akcje, a do tego będą szukać innych możliwości inwestowania środków, m.in. za granicą. Można założyć, że w takiej sytuacji większym zainteresowaniem będzie się wśród nich cieszył również rynek obligacji Catalyst.

Stopy procentowe w Polsce spadną?

Wśród informacji ważnych dla polskich inwestorów powinniśmy wspomnieć o dość zaskakujących danych na temat inflacji w Polsce. Zgodnie z najnowszym odczytem ceny w maju spadły o 0,1 procent w porównaniu do kwietnia, a wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku wzrosły o zaledwie 0,2 procent. W obu przypadkach odczyty były niższe od prognoz.

Pytanie, które teraz mogą zadawać sobie ekonomiści i inwestorzy jest takie, czy Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się w najbliższym czasie na obniżkę stóp procentowych z i tak rekordowo niskiego poziomu 2,50 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Do tej pory stanowisko RPP było takie, że stopy pozostaną niezmienione przez dłuższy okres. Teraz jednak widać coraz większe zagrożenie deflacją. Co więcej, na obniżkę stóp zdecydował się ostatnio również Europejski Bank Centralny, który po raz pierwszy w historii ściął jednocześnie stopę depozytową do poziomu poniżej zera. O potencjalnych skutkach tej decyzji pisaliśmy w poprzednim komentarzu.

Dane o produkcji. Pokażą koniec kryzysu w budowlance?

Najbliższy tydzień będzie również bardzo obfity, jeżeli chodzi o doniesienia z polskiej gospodarki, które powinny dać odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z kontynuacją wzrostu gospodarczego.

We wtorek inwestorzy poznają najnowsze dane GUS dotyczące dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia. Prognozy mówią o tym, że w maju nasze pensje były o 4,5 procent wyższe niż przed rokiem – taki odczyt byłby lepszy od poprzedniego na poziomie 3,8 procent. Istotne będą też informacje o zatrudnieniu, które – choć zaczęło rosnąć – to w dość wolnym tempie. Tym razem prognozy mówią o tym, że w maju było ono o 0,7 procent wyższe niż przed rokiem.

Z kolei w środę na polski rynek napłyną najświeższe informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej. W tym przypadku możemy spodziewać się dość wysokiego odczytu na poziomie nawet powyżej 6 procent r/r. W tych danych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na szczegółowe informacje dotyczące sektora budowlanego. To o tyle istotne, że ze względu na jego wagę w całej gospodarce, można powiedzieć, że dopiero koniec kryzysu w budowlance będzie oznaczał zakończenie spowolnienia w całej gospodarce.

Czeka nas kolejne cięcie QE3

W środę wieczorem będzie też miało miejsce bardzo ważne wydarzenie na rynkach zagranicznych. Bank centralny w USA podejmie bowiem kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych. Co jednak o wiele istotniejsze, Fed znów zapewne zdecyduje o cięciu w programie skupu obligacji QE3. O godzinie 20.30 polskiego czasu jest też zaplanowana konferencja prasowa szefowej Fed, Janet Yellen, podczas której z pewnością odniesie się ona do bieżącej sytuacji gospodarczej w USA. Można jednak przypuszczać, że Fed nie zmieni swoich planów, zakładających całkowite wygaszenie programu QE3 przed końcem roku.

Polscy inwestorzy będą mogli zareagować na informacje z USA dopiero w piątek, bo w czwartkowe Boże Ciało polska giełda ma wolne.

Co nowego na rynku Catalyst?

Wśród informacji dotyczących giełdowego rynku obligacji warto wspomnieć przede wszystkim o grupie chemicznej Ciech. Spółka niedawno zmieniła głównego akcjonariusza po tym, jak firma KI Chemistry kontrolowana przez Jana Kulczyka kupiła od Skarbu Państwa akcje stanowiące 37,9 procent ogółu. Spółka Ciech wykupiła również w celu umorzenia obligacje o wartości nominalnej 160 milionów złotych, by zmniejszyć zadłużenie grupy i koszty odsetkowe.

Do inwestorów płyną też nowe doniesienia dotyczące spółki deweloperskiej Gant, która obecnie znajduje się w stanie upadłości. Komisarz prowadzący sprawę upadłości ustanowił właśnie radę wierzycieli, o co wcześniej wnioskował Bank Polskiej Spółdzielczości.