Trwa ucieczka inwestorów z GPW. Nie pomagają dobre dane
Opublikowano: 6 lipca 2014 o 23:45W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.
Podczas gdy na Wall Street indeksy sięgają kolejnych rekordów, w Polsce nie widać końca spadków. Poziom zniechęcenia do kupowania akcji na GPW jest bardzo duży, a sytuacji nie poprawiają nawet doskonałe informacje z gospodarki.
Jeszcze tydzień temu wydawało się, że bariera 2.400 punktów na indeksie WIG20 będzie stanowiła bardzo wyraźne wsparcie dla inwestorów. Okazało się jednak inaczej i wskaźnik największych spółek w ciągu zaledwie pięciu sesji stracił nieco ponad 1,5 procent. Jeszcze więcej, bo po około 2 procent straciły indeksy WIG30, mWIG40 oraz WIG250. Takie informacje nie skłaniają do optymizmu, tym bardziej, że w tym samym czasie np. na Wall Street indeksy wspinają się na kolejne, historyczne szczyty.
Źródło: Stooq.pl
Obok fatalnych nastrojów powodujących odpływ kapitału z giełdy m.in. za sprawą OFE, do spadków WIG20 w ubiegłym tygodniu przyczyniła się też spora wyprzedaż akcji koncernu energetycznego PGE. Jego notowania w ciągu pięciu sesji spadły o prawie 7 procent. Powodem tak znaczącej przeceny była informacja o tym, że Skarb Państwa sprzeda pakiet 65 milionów akcji PGE, stanowiących aż 3,5 procent udziałów w całym akcjonariacie.
Ich wartość to około 1,3 miliarda złotych, a pozyskane środki mają trafić jako dokapitalizowanie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zaznaczył też, że Skarb Państwa nie ma planów sprzedaży kolejnych pakietów posiadanych przez siebie akcji w tym roku.
Tak duża przecena akcji PGE nie powinna jednak negatywnie odbić się na nastrojach tych akcjonariuszy, którzy kupili papiery koncernu dużo wcześniej: akcje PGE i tak są o ponad 30 procent droższe niż przed rokiem.
Ciekawy debiut już we wtorek
Najbliższe dni z pewnością również nie będą łatwe dla inwestorów. Ucieczka kapitału z polskiej giełdy trwa i trudno oczekiwać, by została ona szybko przerwana. W tej sytuacji, przy jednocześnie dość skromnym kalendarzu makroekonomicznym, warto zwrócić uwagę na zapowiadany na najbliższy wtorek debiut na GPW.
Tego dnia na warszawskim rynku po raz pierwszy będzie notowana spółka Torpol, zajmująca się modernizacją linii kolejowych. Oferta spółki cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Zapisy dla graczy indywidualnych zostały zredukowane o 85 procent.
Firma, której konkurentem jest m.in. notowana na warszawskim parkiecie spółka Trakcja, poinformowała, że ze sprzedaży akcji pozyskała 59,2 miliona złotych. Te środki mają zostać przeznaczone m.in. na inwestycje w sprzęt budowlany, a także sfinansowanie działalności operacyjnej.
Rusza sezon wyników w USA. To nie wszystko
W tym tygodniu oczy inwestorów w dużej mierze będą też zwrócone w stronę USA. Również we wtorek 8 lipca już tradycyjnie od publikacji raportu spółki Alcoa rozpocznie się sezon wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street. Na warszawskim parkiecie rozpocznie się on tydzień później.
Ostatnie doniesienia z USA przynajmniej teoretycznie powinny być wsparciem dla kupujących. W ostatnich dniach były to rewelacyjne dane z amerykańskiego rynku pracy. Czerwcowy raport ADP pokazał, że liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem zwiększyła się aż o 281 tysięcy wobec wcześniejszych prognoz na poziomie 200 tysięcy. Z kolei stopa bezrobocia w USA spadła do 6,1 procent, co jest najlepszym wynikiem od 6 lat.
Jeżeli chodzi o doniesienia zza Oceanu to w tym tygodniu najciekawsza będzie środa. Wieczorem inwestorzy poznają treść protokołu po ostatnim posiedzeniu banku centralnego, gdzie z pewnością będą szukać wskazówek na temat dalszej polityki monetarnej Fed i programu QE3.
Najbliższy tydzień będzie również ciekawy, jeżeli chodzi o doniesienia z krajów strefy euro. W poniedziałek Niemcy opublikują najnowsze informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej w czerwcu. Z kolei na środę wieczorem zostało zaplanowane wystąpienie szefa EBC, Mario Draghiego. To o tyle istotne wydarzenie, że przed kilkoma dniami potwierdził on chęć wprowadzenia zapowiedzianego przed miesiącem programu LTRO. Jego pierwsza transza ma zostać uruchomiona 18 września, a druga – 11 grudnia.
Co nowego na Catalyst?
Ostatnie dni przynoszą sporo ciekawych informacji ze spółki deweloperskiej Echo Investment. Firma z powodzeniem zakończyła emisję obligacji wartych 50 milionów złotych, która w dużej mierze była skierowana do inwestorów indywidualnych. Papiery mają zostać wykupione w czerwcu 2016 roku.
W ostatni piątek spółka poinformowała z kolei o gigantycznej transakcji. Echo Investment kupiło w centrum Warszawy działkę o powierzchni 4,4 hektara za 42 miliony euro. Na terenie byłych Browarów Warszawskich chce postawić kompleks biuro-mieszkalny. Koszt inwestycji szacuje na około 1 miliard złotych.
Warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszą połowę lipca przypada kilka terminów wykupu obligacji przez spółki: Milmex (9 lipca), Bank Pocztowy (10 lipca), Erbud (15 lipca), Masterform (15 lipca).