Komentarze rynkowe

Czas na ważne słowa Janet Yellen. Szefowa Fed zachęci do kupowania akcji?

Opublikowano: 14 lipca 2014 o 02:50

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Wystąpienie Janet Yellen w amerykańskim Kongresie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń dla inwestorów w tym tygodniu. W Polsce z kolei warto zwrócić uwagę na najnowsze doniesienia na temat inflacji. Żadne z tych wydarzeń raczej nie odmieni jednak dość kiepskiej atmosfery na GPW.

Neutralny poniedziałek, potem trzy z rządu fatalne sesje i mocniejsze odbicie dopiero w piątek – tak w skrócie wyglądał ubiegły tydzień na warszawskim parkiecie. Kiepskie nastroje panowały również wśród inwestorów na europejskich giełdach, co było spowodowane m.in. niepokojącymi informacjami na temat kłopotów portugalskiego banku Espirito Santo.

W rezultacie, po dość sporych wahaniach, indeks WIG20 co prawda obronił poziom z poprzedniego tygodnia, ale pokonanie poziomu 2.400 punktów na razie wydaje się zadaniem bardzo trudnym. Podobnie wskaźnik WIG30, jak również średnie spółki ostatecznie obroniły się przed spadkami, ale już małe spółki (WIG250) straciły prawie 2 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Duże emocje na warszawskim rynku wzbudziły w minionym tygodniu nie tylko doniesienia zza granicy. Oczy inwestorów były również zwrócone w stronę dwóch spółek, o których ostatnio głośno na łamach prasy.

Chociaż historia upadłości doskonale znanej inwestorom obecnym na rynku Catalyst spółki deweloperskiej Gant ciągnie się już od ponad roku, to dopiero ostatnie dni przyniosły bardzo niekorzystne informacje dla jej klientów i wierzycieli. Sąd uznał, że firma nie ma nawet na tyle środków, by pokryć koszty procesu likwidacji, w związku z czym umorzył postępowanie upadłościowe. Teraz każdy z wierzycieli może tylko sądzić się ze spółką na własną rękę. A, jak przypomniał sędzia, deweloper jest winny wierzycielom ponad 330 milionów złotych.

Ciekawie wygląda też sytuacja wokół spółki Hawe. W piątek jej akcje drożały o prawie 10 procent po tym, gdy na rynku pojawiły się informacje, że główny udziałowiec Marek Falenta udzielił wyłączności na sprzedaż swojego pakietu akcji tylko jednemu inwestorowi.

Fed kończy QE3. Kiedy podniesie stopy?

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem na rynkach będą dwa wystąpienia (wtorek, środa) szefowej amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Janet Yellen ma odpowiadać na pytania dotyczące polityki monetarnej Fed. To o tyle ważne, że jej wystąpienie zbiega się w czasie z planami ostatecznego zakończenia programu skupu obligacji QE3.

W protokole po ostatnim posiedzeniu Fed, który inwestorzy poznali w ubiegłym tygodniu, dość wyraźnie został wskazany termin wygaszenia QE3. Mowa o październiku, co oznacza, że kolejnego cięcia można spodziewać się już podczas najbliższego posiedzenia Fed pod koniec lipca.

Janet Yellen będzie teraz zapewne musiała zmierzyć się z pytaniami na temat sytuacji gospodarczej USA, jej perspektyw, a także planów związanych z najbliższą podwyżką stóp procentowych. Według wcześniejszych zapowiedzi ma ona nastąpić co najmniej pół roku po zakończeniu programu QE3.

Polska bliska deflacji. Co zrobi RPP?

Temat stóp procentowych w tym tygodniu będzie przewijał się również na polskim rynku. A to za sprawą najnowszych danych GUS na temat inflacji, których publikacja jest zaplanowana na najbliższy wtorek. Zapewne znów pokażą one, że ceny w Polsce nie rosną, a groźba deflacji jest dość realna. Według prognoz ceny w czerwcu były o 0,2 procent wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a w porównaniu do maja nie zmieniły się.

Doniesienia GUS inwestorzy będą zapewne starali się interpretować w kontekście coraz częściej pojawiających się głosów na temat możliwej obniżki stóp procentowych w Polsce. Miałoby to zapobiec deflacji. Ostatnio jednak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes NBP, Marek Belka, stwierdził, że RPP nie musi gorączkowo myśleć o obniżkach stóp procentowych.

W środę tymczasem warto zwrócić uwagę na kolejne doniesienia makroekonomiczne z Polski. Tym razem inwestorzy poznają najnowsze dane na temat przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu. Według prognoz rynkowych pensje w ubiegłym miesiącu miały być wyższe o 4,6 procent w porównaniu do tego samego miesiąca 2013 roku. Z kolei zatrudnienie miało wzrosnąć o 0,6 procent r/r. Dane, jeżeli się potwierdzą, będą oczywiście wskazywać na kontynuację ożywienia w polskiej gospodarce.

Co nowego na Catalyst?

Największe emocje wśród inwestorów od kilku dni wzbudza wspomniana już wyżej sprawa spółki deweloperskiej Gant. W obecnej sytuacji można stwierdzić, że wierzyciele mają marne szanse na odzyskanie swoich środków. Dodatkowo według ostatnich informacji syndyk złożył w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez m.in. działanie na szkodę spółki.

Jeżeli chodzi o ciekawe informacje z pozostałych spółek powiązanych rynkiem obligacji korporacyjnych, to warto wspomnieć o tym, że spółka Echo Investment podsumowała ostatnią emisję obligacji. Przy redukcji zapisów na poziomie 66 procent deweloper przydzielił papiery 324 inwestorom.

Na Catalyst zadebiutowały też wreszcie obligacje spółki LZMO S.A. należącej do grupy przemysłowej IndygoTech Minerals. LZMO S.A. to producent nowoczesnych, ceramicznych systemów kominowych. Posiada fabrykę w Lubsku.