Ostatnie dni na wybór OFE. Decyzja Fed. To będzie ciekawy tydzień na GPW
Opublikowano: 28 lipca 2014 o 06:30W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj o najważniejszych wydarzeniach rynkowych najbliższego tygodnia.
Ważne dane gospodarcze z USA, kolejne posiedzenie Fed, ważne wyniki spółek notowanych na warszawskim parkiecie – tymi wydarzeniami będą żyli inwestorzy w ostatnim tygodniu lipca. Ostatnią szansę na złożenie deklaracji mają również ci, którzy chcą pozostać w OFE.
Miniony tydzień na stołecznym parkiecie nie przyniósł w zasadzie żadnego rozstrzygnięcia, które dawałoby jasną odpowiedź na pytanie, w którą stronę podażą indeksy giełdowe. WIG20 bardzo niepewnie przebił poziom 2.400 punktów, ale nie pozwala to mieć pewności o tym, że inwestorzy wrócą do większych zakupów akcji. W słabej kondycji są za to notowania małych spółek, które wciąż spadają.
Źródło: Stooq.pl
Za wydarzenie ubiegłego tygodnia powinniśmy uznać słaby początek sezonu wyników wśród największych spółek GPW. Swój raport opublikował koncern PKN Orlen. Wyniki okazały są o wiele słabsze od prognoz, ale – co gorsze – spółka poinformowała o tym, że musiała zrobić gigantyczne odpisy na Orlen Lietuva (4,2 miliarda złotych) i Unipetrol (711 milionów złotych). Firma rozważa też czasowe zamknięcie rafinerii w Możejkach, kupionej w 2006 roku za 2,8 miliarda dolarów.
Jak można się było spodziewać, te informacje skłoniły inwestorów do wzmożonej wyprzedaży akcji spółki. W ciągu tygodnia notowania PKN Orlen spadły o prawie 9 procent.
W trwającym na GPW sezonie wyników lepiej spisała się za to spółka Orange Polska. Zysk netto na poziomie 94 milionów złotych okazał się lepszy od prognoz analityków, co w ciągu tygodnia spowodowało wzrost notowań Orange Polska o prawie 4 procent.
Inwestorzy zwrócą uwagę na ważne dane z USA
W ostatnim tygodniu lipca, chociaż na giełdzie nie zabraknie publikacji kolejnych wyników spółek, to jednak ważniejsze wydają się inne wydarzenia, które będą miały miejsce. Inwestorzy będą czekać przede wszystkim na środę, gdy na rynek napłyną ważne doniesienia z USA.
Najpierw gracze poznają najnowszy raport ADP mówiący o zmianie poziomu zatrudnienia w lipcu. Te dane z rynku pracy są zwykle brane pod uwagę przy późniejszych prognozach dotyczących wskaźnika bezrobocia w USA. Kwadrans później (o godzinie 14.30) inwestorzy poznają tymczasem najnowszy odczyt dynamiki PKB w USA za drugi kwartał. Według prognoz w ciągu roku amerykańska gospodarka miała urosnąć o 2,9 procent.
Najnowsze informacje o kondycji amerykańskiej gospodarki raczej na pewno staną się kolejnym argumentem dla banku centralnego USA, przemawiającym za tym, by dalej ograniczać skalę programu skupu obligacji QE3. Kolejną okazję, by tak się stało, Fed będzie miał również w środę. Wieczorem polskiego czasu inwestorzy mają poznać decyzje podjęte podczas najbliższego posiedzenia.
Ostatni tydzień na decyzję w sprawie OFE. Ważne wyniki spółek
Ciekawie pod względem publikacji danych makroekonomicznych zza granicy zapowiada się również czwartek. Wówczas inwestorzy poznają m.in. najnowsze informacje na temat bezrobocia w strefie euro. Niestety najprawdopodobniej nie pokażą one wyraźnej poprawy. Stopa bezrobocia w Eurolandzie wciąż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie, około 11,6 procent.
Warto również zwrócić uwagę na mające znaczenie dla naszego eksportu dane na temat sprzedaży detalicznej w Niemczech, również publikowane w czwartek. Prognozy mówią o tym, że w czerwcu była ona o 0,9 procent wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
W Polsce ważne dla inwestorów w ostatnim tygodniu lipca będą również doniesienia o tym, jak bardzo Polacy zmobilizują się do tego, by w ostatniej chwili wysłać do ZUS oświadczenia na temat chęci pozostanie w OFE. To kluczowa spawa dla rynku, bo im mniej ludzi zdecyduje się na OFE, tym mniej kapitału będzie płynąć na giełdę. A mniejsza ilość kapitału oznacza stagnację, niższe obroty, a nawet potencjalnie mniejszą liczę nowych debiutów.
Według prognoz analityków w OFE pozostanie około miliona osób. Taki wynik można uznać za dość słaby. Prawdopodobnie pociągnie to za sobą konsekwencje w postaci konsolidacji rynku funduszy emerytalnych i w rezultacie zostanie na nim kilka najsilniejszych podmiotów.
W najbliższych dniach inwestorzy nie powinni również zapominać o kolejnych publikacjach wyników spółek za ostatni kwartał. Na uwagę zasługuje na pewno raport mBanku (środa) i BZ WBK (czwartek).
Co nowego na rynku Catalyst?
Ciekawostką na rynku obligacji korporacyjnych mogą być dwie znane spółki, które zdecydowały się wyemitować obligacje, a te już są bądź lada dzień znajdą się w obrocie na Catalyst.
24 lipca na rynku zadebiutowały papiery firmy Integer.pl, która bardzo dynamicznie rozwija sieć paczkomatów w Polsce i za granicą. Spółka wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 30 milionów złotych. Mają zostać wykupione w połowie 2017 roku, a ich oprocentowanie jest oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o 3,65 procent marży.
W poniedziałek z kolei na rynek Catalyst wejdą obligacje spółki deweloperskiej Echo Investment, których oferta była skierowana do inwestorów indywidualnych. Na przełomie czerwca i lipca deweloper zaoferował dwuletnie obligacje o wartości 75 milionów złotych. Zostały one oprocentowane na poziomie WIBOR 6M plus 2,95 procent marży.