Komentarze rynkowe

Mocne spadki na GPW. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?

Opublikowano: 4 sierpnia 2014 o 08:30

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na warszawskiej giełdzie.

Obawy o marginalizację funduszy emerytalnych skutecznie psują nastroje wśród inwestorów już od dłuższego czasu. Nie widać końca marazmu na giełdzie i trudno na razie oczekiwać, by atmosferę poprawiły lepsze wyniki spółek.

Można powiedzieć, że w ostatnich dniach spełnił się jeden z możliwie najgorszych scenariuszy rozwoju sytuacji na warszawskim parkiecie. Kupującym nie udało się utrzymać głównych indeksów w ryzach i po serii dynamicznych spadków wskaźnik WIG20 otarł się o swoje tegoroczne minimum na poziomie 2.300 punktów. Dopiero druga część piątkowej sesji przyniosła nieco uspokojenia. W rezultacie w skali tygodnia WIG20 stracił ponad 2,5 procent. Mocne spadki dotknęły też małe i średnie spółki, które straciły po ponad 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Jednym z głównych pretekstów do wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie stały się zaskakująco kiepskie informacje z polskiej gospodarki. Okazało się bowiem, że wstępny odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu znalazł się na poziomie 49,4 punktu. To najgorszy wynik od ponad roku. Co więcej, rezultat poniżej 50 punktów oznacza, że wśród polskich przedsiębiorców rosną nastroje recesyjne, wskazujące na to, że w polskiej gospodarce wcale nie jest tak dobrze, jak wcześniej oczekiwano. Odczyt PMI potwierdził jednocześnie dość słaby wydźwięk ostatnich danych o produkcji przemysłowej czy też sprzedaży detalicznej.

Co jednak ciekawe, kiepskie dane mogą stać się argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej do tego, by jednak podjęła ona decyzję o cięciu stóp procentowych. Tym bardziej, że słabnącej gospodarce towarzyszą obawy związane z rekordowo niską inflacją.

RPP obniży stopy? Jeszcze nie w sierpniu

Na najbliższe dwudniowe posiedzenie RPP inwestorzy będą musieli poczekać do początku września. Do tego czasu RPP dostanie kolejne ważne informacje z polskiej gospodarki, jak chociażby dane o dynamice PKB w Polsce w drugim kwartale (publikacja 14 sierpnia). Prognozy mówią, że gospodarka wzrosła w tym czasie o 3,2 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, ale już tylko o 0,1 procent wobec pierwszego kwartału.

Jednak zanim zapadną kluczowe decyzje dotyczące polityki pieniężnej w Polsce, w kolejnych dniach inwestorzy będą mogli zapoznać się ze słowami prezesów innych banków centralnych, które również mają spore znaczenie dla rynków finansowych.

W najbliższy czwartek o kolejnych krokach sprawie polityki monetarnej poinformuje szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Sam poziom stóp procentowych raczej nie zostanie zmieniony z i tak już rekordowo niskiego (główna stopa: 0,15 procent; depozytowa: -0,10 procent). Według prognoz ekonomistów EBC utrzyma stopy na obecnym pułapie nawet do końca przyszłego roku. Z punktu widzenia inwestorów ważne jest jednak to, co przedstawiciele banku będą mieli do zakomunikowania w sprawie dalszych planów związanych z uruchomieniem programu LTRO.

Jeżeli chodzi o programy pomocowe dla gospodarki, to na razie zgodnie z planem amerykański bank centralny realizuje cięcia skali skupu obligacji w ramach QE3. Po ostatnim posiedzeniu Fed znów zmniejszył ją o 10 miliardów dolarów miesięcznie, więc wszystko wskazuje na to, że program zostanie ostatecznie wygaszony w październiku.

OFE i wyniki spółek wpłyną na rynek?

Na warszawskiej giełdzie jednym z głównych tematów wciąż pozostaje sprawa OFE. Termin składania wniosków o pozostaniu w funduszach emerytalnych już minął. W tym tygodniu ZUS poda oficjalne dane na temat ich liczby. Wiele wskazuje na to, że przekroczy ona 1,5 miliona deklaracji, co można uznać za pozytywne zaskoczenie.

Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że OFE na giełdzie zostaną zmarginalizowane. Ten scenariusz powoli się już realizuje, co widać najlepiej po ostatnich danych dotyczących udziału inwestorów w sumie obrotów na GPW. Według opublikowanych właśnie najnowszych informacji w pierwszym półroczu udział inwestorów zagranicznych na warszawskim parkiecie wyraźnie wzrósł z 45 do 49 procent.

Obok sprawy OFE inwestorzy mogą w tym tygodniu zainteresować się stosunkowo niewielką ilością danych makroekonomicznych oraz wynikami kolejnych spółek. Poznają odczyty wskaźników PMI dla sektora usługowego w Europie oraz USA. Napłyną też informacje o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz produkcji przemysłowej w Niemczech. Te doniesienia nie powinny jednak mieć większego znaczenia dla inwestorów na GPW.

Ci zwrócą raczej uwagę na nabierający rozpędu sezon wyników kwartalnych spółek obecnych na warszawskim parkiecie. Wśród nich warto przyjrzeć się wynikom kolejnych banków: Pekao SA (wtorek), ING (środa). Raport opublikuje również Jastrzębska Spółka Węglowa (czwartek), o której jest ostatnio głośno w kontekście gigantycznej transakcji zakupu kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej.

Co nowego na Catalyst?

Właśnie tym zakupem wiąże się ważne wydarzenie również, jeżeli chodzi o rynek obligacji. By sfinansować tę transakcję wartą prawie 1,5 miliarda złotych, JSW będzie musiała wyemitować obligacje. Zostaną one objęte przez inwestorów instytucjonalnych, głównie przez banki. JSW nie może pochwalić się dobrymi wynikami, co również negatywnie odbija się na notowaniach spółki. Za pierwszy kwartał JSW miała stratę netto na poziomie 90,2 miliona złotych w porównaniu do 141,8 miliona złotych zysku rok wcześniej.

Jeżeli chodzi o inne spółki notowane na GPW, warto zwrócić też uwagę na firmę Paged, działającą w dużej mierze w branży drzewnej. Spółka wyemitowała właśnie obligacje, z których pozyskała 70 milionów złotych. Zainteresowanie wśród inwestorów instytucjonalnych było spore, bo liczba zapisów przekroczyła wartość oferty. Paged chce przeznaczyć pozyskane środki na inwestycje, w tym na rozbudowę fabryki sklejki w Morągu.