Komentarze rynkowe

Spore emocje na GPW. Początek września nie będzie spokojniejszy

Opublikowano: 1 września 2014 o 08:15

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytasz, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Decyzje w sprawie poziomu stóp procentowych w Polsce oraz w strefie euro zdominują w pierwszym tygodniu września doniesienia na rynkach finansowych. Inwestorzy zachowują spokój, pomimo zaostrzenia sytuacji politycznej za wschodnią granicą.

Gracze obecni na warszawskim parkiecie mają za sobą bardzo nerwowy tydzień. Czwartkowa informacja o tym, że rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę, spowodowały ucieczkę inwestorów do tzw. bezpiecznych aktywów. Wyprzedawali więc akcje i złotego, kupując np. złoto i franka szwajcarskiego. Spowodowało to poważną przecenę głównych, giełdowych indeksów, a także poważne osłabienie polskiej waluty. Przez to frank szwajcarski sięgnął granicy 3,50 złotego.

W piątek nastroje już się jednak uspokoiły i dzięki temu w skali całego tygodnia WIG20 stracił niecały 1 procent. Z kolei wartości wskaźników małych i średnich spółek praktycznie nie uległy zmianie.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

W pierwszym tygodniu września inwestorzy znów dostaną szereg doniesień, które będą miały wpływ na nastroje. Jako optymistyczną dla polskiego rynku z pewnością można uznać informację o wyborze Donalda Tuska na stanowisko nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Ta sytuacja spowoduje w Polsce wzrost spekulacji na temat tego, kto będzie nowym premierem.

Ważniejsze dla inwestorów wydają się jednak informacje, które napłyną na rynki w kolejnych dniach. Przed nami bowiem decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych, a także szereg nowych danych gospodarczych z Europy i z USA.

Banki centralne zdecydują o stopach procentowych

Europejski Bank Centralny oraz Rada Polityki Pieniężnej poinformują w tym tygodniu o swoich decyzjach w sprawie stóp procentowych, a także o planach związanych z dalszą polityką monetarną. RPP zbiera się na dwudniowym posiedzeniu we wtorek. Prognozy analityków wskazują na to, że we wrześniu do obniżki stóp jeszcze nie dojdzie. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku rosną spekulacje na temat tego, że do końca roku będą miały miejsce aż dwa cięcia poziomu stóp, w sumie o 0,5 punktu procentowego. Wszystko przez konieczność walki z deflacją. Właśnie głównie w tym kontekście warto będzie wysłuchać tego, co po posiedzeniu RPP będzie miał do powiedzenia jej przewodniczący, prof. Marek Belka.

Jeżeli chodzi o Europejski Bank Centralny, to o jego decyzji w sprawie stóp procentowych inwestorzy dowiedzą się w czwartek. Ekonomiści nie spodziewają się zmiany ich poziomu. Zwracają jednak uwagę na to, że szef EBC, Mario Draghi, zapowiedział program wsparcia gospodarki strefy euro w ramach programu LTRO.

To nie koniec decyzji banków centralnych, zaplanowanych na ten tydzień. O dalszej polityce monetarnej będą też bowiem decydować: Bank Australii (wtorek), Bank Kanady (środa), Bank Japonii (czwartek), Bank Szwecji (czwartek) oraz Bank Anglii (czwartek). W żadnym z powyższych przypadków analitycy nie spodziewają się zmian poziomu stóp procentowych.

Konflikt na Wschodzie psuje nastroje wśród przedsiębiorców

Polityka pieniężna to nie jedyny temat, który w najbliższych dniach będzie zaprzątał uwagę inwestorów. Już od poniedziałku wpływ na nastroje będą miały również publikacje wskaźników nastrojów gospodarczych PMI dla gospodarek europejskich, a także dla Chin.

Prognoza dla Polski wskazuje na nieznaczne pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców, co może mieć związek z kłopotami polskich eksporterów, handlujących ze Wschodem. Konflikt Rosji z Ukrainą i sankcje gospodarcze z pewnością bowiem będą miały w tym roku wpływ na obniżenie dynamiki PKB w Polsce.

O wiele gorzej wygląda jednak sytuacja np. we Francji, gdzie coraz gorsze nastroje gospodarcze doprowadziły ostatnio do kryzysu rządowego. Odczyty wskaźnika PMI dla drugiej pod względem wielkości gospodarki strefy euro od wielu miesięcy nie wskazują na poprawę. Tak zapewne będzie i tym razem, bo wstępny odczyt PMI pokazał fatalny wynik na poziomie 46,5 punktu.

Pocieszający jest za to fakt, że największa gospodarka Eurolandu i jednocześnie najważniejszy partner handlowy Polski, czyli Niemcy, wciąż notują pozytywne odczyty PMI. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na najnowsze dane o dynamice produkcji przemysłowej w Niemczech, które zostaną opublikowane w piątek.

Rekordowo niskie bezrobocie w USA. Co dalej z polityką Fed?

Pod koniec tygodnia uwaga inwestorów przesunie się jednak za Ocean. W piątek w USA zostaną opublikowane najnowsze doniesienia na temat stopy bezrobocia. Prognozy analityków wskazują na to, że w sierpniu znów odnotowano jej spadek do poziomu 6,1 procent. To poziom, który bank centralny USA już dawno temu wskazał jako próg, w okolicach którego rozpocznie się zaostrzanie polityki monetarnej.

Co ciekawe, o ile praktycznie wiadomo już o tym, że Fed w październiku zdecyduje się na całkowite wygaszenie programu skupu obligacji QE3, o tyle wciąż nie wiadomo, kiedy dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA. Szefowa Fed, Janet Yellen, w ostatnich tygodniach kilkakrotnie wspominała o tym, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie jeszcze przez długi czas po zakończeniu QE3.

Przedsmak przez danymi o bezrobociu w USA da inwestorom w czwartek raport ADP, który zwykle ma spory wpływ na nastoje. Mówi o tym, o ile w ubiegłym miesiącu wzrosła liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Obecna prognoza to 208 tysięcy wobec 218 tysięcy miesiąc wcześniej.

Co nowego na rynku Catalyst?

Na giełdowym rynku obligacji mamy nowego debiutanta. Tym razem na Catalyst pojawiły się papiery grupy budowlanej Mirbud, która wyemitowała obligacje o wartości przekraczającej 25 milionów złotych. Mirbud to 189. emitent obligacji na Catalyst i 37. debiutant w tym roku.

Wśród ciekawych informacji z rynku Catalyst warto jeszcze wspomnieć o firmie farmaceutycznej Polfa. Spółka zapewniła, że zmierza do zgromadzenia środków, które pozwolą jej na terminowy wykup obligacji. Władze Polfy zaznaczyły jednak, że pogarszająca się sytuacja na wschodzie Europy może mieć negatywny wpływ na jej wyniki finansowe. W pierwszym półroczu tego roku Polfa miała 3,5 miliona złotych straty netto przy przychodach przekraczających 16 milionów złotych.