Komentarze rynkowe

GPW wciąż ma szansę na wzrosty. Wiele zależy od Fed

Opublikowano: 15 września 2014 o 07:56

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

To będzie bardzo emocjonujący tydzień na warszawskiej giełdzie. Na rynku pojawia się coraz więcej spekulacji na temat decyzji Fed. Dane z Polski potwierdzą z kolei, czy będzie kolejne cięcie stóp procentowych. Inwestorzy wciąż pozostają jednak w dość dobrych nastrojach.

Ostatni tydzień przyniósł co prawda niewielką przecenę głównego indeksu stołecznego parkietu, WIG20, ale miało to dość ścisły związek z notowaniami spółek energetycznych. Resort gospodarki zapowiedział bowiem, że takie spółki jak PGE i Tauron są przewidziane do tego, by łączyć je z kopalniami. W ten sposób rząd chce ratować pogrążone w kryzysie, polskie górnictwo. Te zapowiedzi oczywiście nie spodobały się inwestorom, co spowodowało wyprzedaż akcji dużych spółek energetycznych.

Inwestorzy powinni jednak zwrócić uwagę na to, że w tym samym czasie, gdy inwestorzy realizowali zyski z akcji spółek notowanych w WIG20, to indeksy małych i średnich firm zyskiwały na wartości, przy czym wyraźny, ponad 2-procentowy wzrost w ciągu pięciu sesji zaliczył wskaźnik WIG250.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

I chociaż jest szansa, że w tym tygodniu dobre nastroje zostaną utrzymane, to jednak inwestorzy powinni pamiętać o tym, że czekają nas bardzo emocjonujące dni. Nie zabraknie ważnych informacji ani z USA, ani ze strefy euro, ani z Polski. Do tego będzie miało również miejsce bardzo ważne wydarzenie polityczne. Mianowicie, w czwartkowym referendum Szkoci zdecydują, czy chcą odłączenia się od Zjednoczone Królestwa. Sprawa wzbudza ogromne nerwy, do tego stopnia, że szef Banku Anglii zapowiedział ostatnio, iż w razie ogłoszenia niepodległości Szkoci nie będą mogli zachować funta. Sondaże wskazują na razie na minimalną przewagę zwolenników pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Gdyby jednak Szkoci zdecydowali o odłączeniu, to wówczas najprawdopodobniej będziemy świadkami osłabienia brytyjskiej waluty i zamieszania na europejskich giełdach.

To już prawie koniec QE3. Ważniejsze stopy procentowe

Istotniejsze dla inwestorów wydają się jednak doniesienia, które w środę napłyną po posiedzeniu władz banku centralnego USA. Ekonomiści są przekonani, że Fed ogłosi kolejne cięcie skali programu skupu obligacji QE3, by całkowicie zakończyć go w październiku. Bardzo ważne będą jednak słowa szefowej Fed Janet Yellen podczas zaplanowanej po posiedzeniu konferencji prasowej. Inwestorzy oczekują bowiem wskazówek na temat tego, kiedy bank zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych.

W ostatni piątek na Wall Street przeważały spadki. Dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosła najmocniej od czterech miesięcy, sprawiły bowiem, że na rynku zaczęły dominować spekulacje na temat możliwości wcześniejszego podniesienia stóp. Z drugiej jednak strony dane z rynku pracy wskazują na to, że Fed może trzymać się swojej dotychczasowej „wersji” o podwyżce w dłuższym terminie po zakończeniu programu QE3, czyli nawet w połowie przyszłego roku.

Dwie obniżki stóp przed końcem roku

I o ile w USA mówi się o możliwym wzroście oprocentowania kredytów z poziomu bliskiego zera, to w Polsce niewykluczone są cięcia stóp procentowych. Wśród opinii ekonomistów przeważają te, które wskazują na dwie obniżki po 0,25 punktu procentowego przed końcem roku. Wskazówką, czy tak się stanie, może być publikowany w poniedziałek tzw. wskaźnik przyszłej inflacji, a także dane o inflacji w sierpniu. Prognozy mówią o tym, że w ubiegłym miesiącu wciąż mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen, nawet o 0,4 procent r/r. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, z pewnością będzie to argument dla Rady Polityki Pieniężnej, by obniżyć stopy procentowe.

Doniesienia o inflacji nie będą jedynymi, które w tym tygodniu napłyną z polskiej gospodarki. We wtorek warto zapoznać się z danymi GUS na temat sierpniowej dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia. Według analityków pensje w ubiegłym miesiącu miały być o 3,8 procent wyższe niż w tym samym miesiącu 2013 roku. Z kolei zatrudnienie miało wzrosnąć o 0,8 procent r/r.

W środę z kolei na rynek napłyną informacje o produkcji przemysłowej w Polsce. Oczekiwania wskazują na jej wzrost o zaledwie 0,7 procent r/r, co również sugeruje możliwość obniżki stóp przez RPP.

Większego wpływu na polski rynek nie powinny za to mieć zmiany w rządzie. Zgodnie z zapowiedziami prezydent ma nominować Ewę Kopacz na stanowisko premiera. Potem poznamy pozostałe zmiany w kierownictwie poszczególnych resortów.

Co nowego na Catalyst?

Wśród uczestników rynku obligacji korporacyjnych uwagę znów zwróciła ostatnio firma deweloperska Echo Investment. Spółka podała, że z powodzeniem uplasowała trzecią transzę obligacji dla inwestorów indywidualnych na łączną kwotę nominalną w wysokości 75 milionów złotych. Papiery rozeszły się przez terminem, który był zaplanowany na 25 września. Są oprocentowane na poziomie WIBOR 6M plus 3,15 punktu procentowego w skali roku i mają być wykupione po 3,5 roku.

Wcześniej w tym roku Echo Investment wyemitowało już dwie serie obligacji dla inwestorów indywidualnych, o łącznej wartości 75 milionów złotych.