Komentarze rynkowe

Fed kończy QE3, RPP obetnie stopy. To pomoże GPW?

Opublikowano: 6 października 2014 o 07:51

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Obniżka stóp procentowych w Polsce, zakończenie programu QE3, a do tego początek sezonu wyników spółek notowanych na Wall Street – najbliższy tydzień przyniesie inwestorom sporo emocji. Niewykluczone, że lepsze nastroje przyczynią się do wzrostów głównych indeksów na warszawskim parkiecie.

Polscy inwestorzy wchodzą w nowy tydzień października po dość wyraźnej przecenie z ostatnich dni. W ciągu pięciu sesji główne indeksy GPW straciły nawet ponad 1,5 procent, a wskaźnik WIG20 znów został sprowadzony do poziomu poniżej 2.450 punktów.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Jak widać, gracze w większości decydowali się na sprzedaż akcji. Do kupna nie zachęcił ich raczej prezes Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi po posiedzeniu EBC poinformował, że bank nie będzie dalej obniżał stóp procentowych. Można jednak spodziewać się, że władze tej instytucji będą kontynuować program tanich pożyczek dla sektora bankowego (TLTRO). Nie wykluczone są również inne działania mające na celu wsparcie gospodarki strefy euro, w tym skup obligacji na wzór działań zapoczątkowanych przez Fed.

Już w tym tygodniu Fed zakończy program QE3

Tymczasem sam amerykański bank centralny najprawdopodobniej zakończy w tym tygodniu program QE3. Decyzja zostanie ogłoszona podczas konferencji po posiedzeniu w środę. Ten krok był już spodziewany od grudnia ubiegłego roku, gdy Fed rozpoczął cięcia skali programu skupu obligacji. Dla inwestorów kluczowe będą teraz informacje i sugestie na temat tego, kiedy Fed rozpocznie serię podwyżek stóp procentowych.

Ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki pokazują, że jej kondycja z miesiąca na miesiąc się poprawia. Według informacji, które zostały opublikowane w ostatni piątek, stopa bezrobocia w USA spadła we wrześniu do poziomu 5,9 procent. To najniższy wskaźnik od ponad sześciu lat. Równie dobre były dane o wzroście liczby zatrudnionych w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Odczyt w wysokości 248 tysięcy również trzeba uznać za bardzo pozytywne zaskoczenie. Te doniesienia mogą sugerować, że wśród członków Fed decydujących o polityce monetarnej będą narastać nastroje wskazujące na szybszą podwyżkę stóp procentowych.

Jeżeli chodzi o doniesienia z USA, to warto pamiętać o tym, że w również w najbliższą środę na Wall Street rozpoczyna się sezon wyników spółek po trzecim kwartale. Tradycyjnie jako pierwszy raport finansowy opublikuje producent aluminium Alcoa. Co prawda spółka od jesieni ubiegłego roku nie jest już notowana w indeksie Dow Jones, ale wciąż pozostaje dla inwestorów wskaźnikiem nastrojów na rynku.

Tymczasem RPP obniży stopy procentowe

Bardzo ważne wydarzenie będzie miało również miejsc w tym tygodniu na polskim rynku. Po długim oczekiwaniu Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej w końcu zdecyduje w środę o cięciu stóp procentowych. O ile sam krok jest raczej przesądzony, o tyle wciąż nie wiadomo, jaka będzie skala obniżki. Do tej pory większość ekonomistów skłaniała się ku scenariuszowi, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwiema obniżkami o 0,25 punktu procentowego. Jednak seria słabych danych z polskiej gospodarki wskazuje, że RPP może zdecydować się na bardziej radykalne cięcie o 0,5 punktu procentowego.

Bardziej zdecydowane cięcie stóp procentowych powinno sprzyjać polepszeniu nastrojów na warszawskiej giełdzie. Przy takim scenariuszu można również założyć powrót indeksu WIG20 do poziomu powyżej 2.500 punktów. Jednocześnie głębszej obniżce stóp procentowych może towarzyszyć osłabienie polskiej waluty.

Pozostałe informacje napływające na rynek raczej nie będą miały w tym tygodniu większego wpływu na nastroje wśród inwestorów. Warto jednak zwrócić uwagę na doniesienia z Niemiec. W poniedziałek poznamy między innymi sierpniowe informacje o zamówieniach w przemyśle, a we wtorek o produkcji przemysłowej. W obu przypadkach analitycy prognozują spadki wobec poprzedniego miesiąca, o około 1,5-2 procent.

W ciągu tygodnia do inwestorów napłyną też doniesienia z innych europejskich krajów, które jednak nie mają już tak dużego wpływu na polską gospodarkę. Wśród nich można zwrócić uwagę m.in. na dane z Wielkiej Brytanii, która również zmaga się ze spowolnieniem w przemyśle. Jeżeli chodzi o dane za sierpień, to prognozy mówią o tym, że w produkcji przemysłowej nie odnotowano żadnego wzrostu.

Co nowego na Catalyst?

Na rynku obligacji korporacyjnych zapanowało nieco większe ożywienie. Do 10 października inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na obligacje z kolejnej serii emitowanej przez spółkę chemiczna PCC Rokita. Tym razem wartość emisji sięgnęła 25 milionów złotych. Papiery są oprocentowane na poziomie 5,5 procent w skali roku z cokwartalną wypłatą odsetek. Do tej pory obligacje PCC Rokita cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych, którzy – podobnie jak tym razem – kupowali je w cenie 100 złotych za papier.

Warto wspomnieć również o spółce pocztowej Integer.pl, która wyemitowała 60 tysięcy obligacji o łącznej wartości nominalnej 60 milionów złotych. W ten sposób spółka zdecydowała się sfinansować wykup poprzedniej serii obligacji.