Komentarze rynkowe

Nastroje na GPW wciąż są słabe. Dlaczego?

Opublikowano: 13 października 2014 o 07:51

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Obawy o kontynuację spowolnienia gospodarczego na świecie powodują, że nastroje wśród inwestorów wciąż są dość kiepskie. Do kupowania akcji na GPW nie zachęciła ich nawet zdecydowana obniżka stóp procentowych w Polsce. Czy zatem jest szansa na poprawę?

Bardzo dobry początek sezonu wyników spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie, do tego wyraźne cięcie oprocentowania kredytów w Polsce i wreszcie sugestia, że bank centralny w USA na razie wstrzyma się z podwyżką kosztu pieniądza – teoretycznie te wszystkie doniesienia powinny były w ubiegłym tygodniu zachęcić inwestorów do kupowania akcji.

Tymczasem tak się nie stało. Wszystkie główne indeksy warszawskiego parkietu straciły w ciągu pięciu sesji po około 2 procent. WIG20 zleciał do poziomu poniżej 2.400 punktów, którego nie zanotował od dwóch miesięcy. Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja na giełdach w Niemczech czy we Francji. W skali tygodnia indeksy DAX i CAC40 straciły po prawie 5 procent.

Jak widać, nastroje wśród inwestorów znów wyraźnie się pogorszyły. Co więcej, trudno szukać powodów takiej sytuacji w informacjach, z których uczestnicy rynku do tej pory nie zdawaliby sobie sprawy. Do kompletu doniesień potwierdzających obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie po ubiegłym tygodniu można dołożyć jeszcze dane z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jego eksperci w najnowszych szacunkach podali, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 procent r/r wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 3,5 procent r/r. Poprawa do 3,8 procent r/r ma nastąpić w przyszłym roku, ale ten wynik i tak będzie słabszy w porównaniu do wcześniejszych oczekiwań.

Tańsze kredyty poprawią sytuację gospodarczą?

Być może wyprzedaż akcji w Polsce byłaby jeszcze większa, gdyby nie fakt, że na pomoc spowalniającej gospodarce ruszyła wreszcie Rada Polityki Pieniężnej. Podczas ostatniego posiedzenia jej członkowie zdecydowali o zdecydowanym cięciu stóp procentowych. Główna z nich zmalała o 0,5 punktu procentowego do najniższego w historii poziomu 2 procent. Co więcej, NBP nie wyklucza kolejnych obniżek.

Tańszy kredyt w Polsce to oczywiście dobra informacja dla przedsiębiorców, która powinna stanowić dla nich zachętę do zwiększenia inwestycji. Konsumenci z kolei przynajmniej teoretycznie powinni chętniej zwiększać konsumpcję, co w rezultacie powinno sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

Taka reakcja gospodarki byłaby bardzo dobrym zjawiskiem, tym bardziej że ostanie dane makroekonomiczne wskazywały na pogorszenie nastrojów. O tym, czy one wciąż się utrzymują, inwestorzy będą mogli przekonać się w czwartek i w piątek, gdy GUS poda najnowsze, wrześniowe informacje o zatrudnieniu, wynagrodzeniach, a także o produkcji przemysłowej w Polsce. Analitycy spodziewają się, że w ubiegłym miesiącu średnia pensja była wyższa o 3,5 procent wobec tego samego okresu 2013 roku. Z kolei zatrudnienie miało wzrosnąć o skromne 0,8 procent, a produkcja przemysłowa o 2,4 procent r/r.

Nastroje kiepskie, ale spółki w USA…

W najbliższych dniach warto również obserwować doniesienia z pozostałych gospodarek, które pokażą, czy nastroje choć minimalnie zmieniają się na lepsze. Wśród nich będzie publikowany we wtorek najnowszy wskaźnik instytutu ZEW. Pokazuje on, jak przedstawiciele biznesu oceniają perspektywy rozwoju niemieckiej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Na rynku pojawi się również szereg kolejnych informacji z USA. Po ostatnim posiedzeniu Fed część osób decydujących o polityce monetarnej największego banku centralnego na świecie uznała, że wzrost gospodarczy może być nieco wolniejszy od wcześniejszej prognozy. To sugeruje inwestorom, że pomimo zakończenia programu skupu obligacji QE3 Fed jeszcze przez długi czas utrzyma rekordowo niskie stopy procentowe.

Warto również pamiętać o tym, że w USA trwa sezon wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street. Na razie dobre rezultaty pokazał producent aluminium Alcoa. Zysk netto na poziomie 23 centów na akcję okazał się lepszy od prognoz, a także od ubiegłorocznego wyniku. Zysk poprawił też koncern PepsiCo, który zarobił w trzecim kwartale 1,36 dolara na akcję.

W tym tygodniu raporty finansowe opublikują m.in. Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan i General Electric.

Co nowego na Catalyst?

Wśród ciekawych informacji, które w ostatnich dniach napłynęły z rynku Catalyst warto wspomnieć przede wszystkim o dwóch.

Doskonale znana posiadaczom obligacji firma deweloperska Echo Investment wprowadziła do obrotu na Catalyst 750 tysięcy obligacji o łącznej wartości 75 milionów złotych. Zapisy na tę serię papierów we wrześniu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych. 3,5-letnie obligacje w skali roku są oprocentowane na poziomie stawki WIBOR6M plus 3,15 procent marży.

Z kolei zarząd GPW zgodził się na wprowadzenie na rynek Catalyst obligacji spółki Ivopol. To firma wchodząca w skład giełdowej grupy Paged. Spółka wyemitowała 2360 obligacji o łącznej wartości 2,36 miliona złotych.