Komentarze rynkowe

Wzrosty powrócą na GPW? Jest na to szansa

Opublikowano: 20 października 2014 o 08:27

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Ważne dane z Chin, początek sezonu wyników w Polsce, a do tego ważne informacje makroekonomiczne i publikacja raportu finansowego koncernu Apple. Inwestorzy w ciągu najbliższych pięciu sesji nie będą narzekać na nudę. Na giełdzie wreszcie pojawiła się szansa na odreagowanie spadków.

Ostatni tydzień na warszawskim parkiecie miał bardzo nerwowy przebieg. Jednak ostateczny powrót indeksu WIG20 do poziomu 2.400 punktów w połączeniu z doskonałym wynikiem piątkowej sesji na Wall Street – gdzie S&P500 zyskał 1,3 procent, a Dow Jones 1,6 procent – to dobre sygnały przed najbliższymi sesjami.

Ogromne emocje na GPW były wywołane przede wszystkim przez kolejne doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w strefie euro. Niepokój wzbudziły między innymi informacje z Grecji, która znów potrzebować finansowej pomocy. Odbiły się one bardzo negatywnie na rynku obligacji, stając się jednocześnie pretekstem do wyprzedaży akcji.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Na tle doniesień ze strefy euro większego znaczenia dla inwestorów nie miały za to dane z polskiej gospodarki. Gracze poznali najnowsze informacje GUS na temat zatrudnienia, wynagrodzeń, a także produkcji przemysłowej.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się zwłaszcza te ostatnie. Według GUS produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 4,2 procent r/r, podczas gdy oczekiwania wahały się w okolicach 2 procent. Z kolei dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu były zgodne z prognozami. Jak podał GUS, pensje w ubiegłym miesiącu były wyższe o 3,4 procent r/r, a zatrudnienie o 0,8 procent r/r.

Początek sezonu wyników na GPW

W najbliższych dniach na giełdzie emocje wśród inwestorów również będą spore. Na polskim rynku rusza sezon wyników spółek po trzecim kwartale. Jako pierwsze już w środę raporty finansowe opublikują dwie spółki z WIG20: Orange Polska oraz PKN Orlen. Te dane z pewnością będą miały duży wpływ na nastroje wśród inwestorów.

Ale to nie wszystko, jeżeli chodzi o doniesienia z Polski. W czwartek z kolei GUS poda najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz bezrobocia. Według prognoz sprzedaż we wrześniu wzrosła o 2,4 procent r/r, a bezrobocie spadło poniżej poziomu 12 procent i jest najniższe od czterech lat.

Informacje GUS gracze i ekonomiści będą z pewnością interpretować w kontekście przyszłej polityki pieniężnej. Na rynku nie brakuje bowiem głosów, że ostatnia obniżka stóp o 0,5 punktu procentowego nie była ostatnią w tym roku.

Indeksy PMI potwierdzą spowolnienie w Europie?

Inwestorzy powinni mieć również na uwadze to, że na rynki napłynie w tym tygodniu również szereg informacji ze świata. Warto wspomnieć przede wszystkim o trzech, bardzo istotnych wydarzeniach.

Po pierwsze, po zakończeniu poniedziałkowego handlu na nowojorskiej giełdzie wyniki za ostatni kwartał opublikuje największa obecnie firma na świecie, Apple. Pozytywne emocje może wywołać spełnienie prognoz rynku, który oczekuje, że firma pochwali się rekordową sprzedażą iPhone’a 6 oraz przychodami na poziomie 40 miliardów dolarów.

Po drugie, we wtorek nad ranem polskiego czasu napłyną bardzo ważne informacje z Chin, które zwykle miały do tej pory wpływ na nastroje wśród inwestorów. Chiny podadzą bowiem dane na temat wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Według prognoz tamtejszy PKB poszedł w tym czasie w górę o 7,2 procent r/r. Potwierdzenie tego rezultatu nie będzie pozytywną informacją, bo będzie oznaczać najwolniejszy wzrost od pięciu lat.

Ostatnie dni października, podobnie jak co miesiąc, przyniosą również serię ważnych odczytów wskaźnika PMI w najważniejszych gospodarkach świata. W czwartek inwestorzy poznają między innymi dane ze strefy euro, Niemiec, Francji, Chin, a także USA.

Wiele wskazuje na to, że znów potwierdzą one spowolnienie w europejskiej  gospodarce. Według prognoz wszystkie odczyty PMI dla przemysłu wypadną bowiem poniżej kluczowego pułapu 50 punktu, który jest granicą między ożywieniem a spowolnieniem: Niemcy (49,5 pkt.), Francja (48,5 pkt.), strefa euro (49,9 pkt).

Lepiej pod tym względem wygląda sytuacja w USA, gdzie PMI raczej na pewno ukształtuje się na poziomie powyżej 50 punktów. Bank centralny USA na razie jednak nie powinien spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych.

Co nowego na Catalyst?

Dwie duże spółki w ostatnich dniach przypomniały o sobie inwestorom obecnym na rynku obligacji korporacyjnych. W ubiegłym tygodniu na Catalyst pojawiła się firma obuwnicza CCC, notowana również na głównym rynku GPW. Spółka wyemitowała 210 tysięcy obligacji o wartości nominalnej 210 milionów złotych. Ich wykup jest planowany na czerwiec 2019 roku.

Z kolei doskonale znana inwestorom z Catalyst spółka chemiczna PCC Rokita nie miała najmniejszego problemu ze sprzedażą kolejnej serii obligacji, tym razem o łącznej wartości 25 milionów złotych. Zainteresowanie inwestorów indywidualnych było ogromne. Wartość zapisów sięgnęła 35 milionów złotych, więc konieczna była ich redukcja. Pięcioletnie papiery są oprocentowane na 5,5 procent w skali roku.