Komentarze rynkowe

Nowy rekord stóp procentowych w Polsce? Wiele na to wskazuje

Opublikowano: 3 listopada 2014 o 09:01

W komentarzu Corporatebonds.pl przeczytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Kolejne cięcie stóp procentowych może w tym tygodniu zafundować Polakom Rada Polityki Pieniężnej. Emocje wśród inwestorów będą również podgrzewać doniesienia z rynków zagranicznych, gdzie najwięcej do powiedzenia będą mieli tym razem przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego.

Kolejny rekord wszechczasów na Wall Street, historyczne decyzje banków centralnych USA i Japonii, a do tego niespodziewana zmiana warty w zarządzie jednego z największych koncernów medialnych w Polsce – bez wątpienia ubiegły tydzień obfitował na warszawskiej giełdzie w niespotykane zwykle emocje.

Efekt tych wydarzeń był taki, że w ciągu pięciu sesji indeks WIG20 zyskał ponad 1,5 procent, WIG ponad 1 procent, a wskaźniki małych i średnich spółek poszły w górę o niecały 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Większy optymizm na giełdach, zwłaszcza w końcówce tygodnia, to w dużej mierze zasługa Banku Japonii, który dość niespodziewanie ogłosił, że będzie dalej luzował politykę monetarną poprzez zwiększenie tzw. operacji otwartego rynku. Ta informacja wywołała bardzo pozytywne nastroje wśród inwestorów, łagodząc jednocześnie negatywny wydźwięk całkowitego zakończenia programu QE3 w USA. Chociaż decyzja Fed o wygaszeniu skupu obligacji była od dawna spodziewana, to i tak można nazwać ją historyczną.

Chociaż większego wpływu na polski rynek nie miały publikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne, to jednak warto wspomnieć o wydarzeniu, które miało miejsce w spółce Cyfrowy Polsat. Kompletnym, bardzo negatywnym zaskoczeniem dla rynku okazała się nagła rezygnacja prezesa spółki, Dominika Libickiego. Tym bardziej, że – jak czytamy w komunikacie – powodem odejścia był brak zgodności stanowisk co do sposobów realizacji strategii Grupy Cyfrowy Polsat. Inwestorzy zareagowali bardzo mocną wyprzedażą akcji, co spowodowało spadek kursu aż o 8 procent. Do końca tygodnia akcje nieco odbiły, zamykając tydzień ze stratą ponad 5 procent.

RPP po raz kolejny zetnie stopy procentowe?

Początek listopada na warszawskiej giełdzie również może upłynąć pod znakiem sporych emocji. Duże znaczenie dla rynku będzie miała najbliższa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która ma zostać ogłoszona w najbliższą środę. Ostatnio RPP wyraźnie obniżyła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego do poziomu 2 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Tymczasem wiele wskazuje na to, że to nie koniec. Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynikało, że ich zdaniem jest jeszcze miejsce na kolejne obniżki, więc nie jest wykluczone, że w środę główna stopa w Polsce spadnie do rekordowo niskiego poziomu 1,75 procent.

Ostatnio RPP argumentowała decyzję o obniżce spowolnieniem dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. Wskazała przy tym na niższy od oczekiwanego wzrost produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej, a także sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiąca.

Jeżeli decyzja RPP okaże się zgodna z takim przewidywaniem, powinno to w pewnym stopniu zachęcić inwestorów do kupowania akcji na GPW, jednocześnie osłabiając złotego.

Dane z rynku pracy USA. Znów spekulacje na temat Fed

Drugim ważnym z punktu widzenia inwestorów wydarzeniem będzie w tym tygodniu decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zakłada, że w czwartek szef EBC ogłosi, iż stopy procentowe nie zostały zmienione. Niemniej jednak dość ciekawie zapowiada się konferencja po posiedzeniu EBC. Inwestorzy oczekują bowiem, że bank poinformuje o zwiększeniu skali programu skupu aktywów, by wesprzeć wzrost gospodarczy w Europie.

Jeżeli chodzi o pozostałe doniesienia z rynków, to warto zwrócić uwagę na to, że w poniedziałek zostanie opublikowany szereg wskaźników PMI dla europejskiego przemysłu. Ponieważ jednak są to dane finalne, nie powinny one mieć znaczącego wpływu na nastroje wśród inwestorów.

Ciekawiej zapowiadają się publikacje, które napłyną do nas zza Oceanu. Po rewelacyjnym, ubiegłym tygodniu na Wall Street, teraz inwestorzy poznają najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Tradycyjnie już pierwszy będzie środowy raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem, by w piątek dopełnić go danymi o bezrobociu w USA. Prognozy mówią o tym, że w październiku w sektorze prywatnym poza rolnictwem przybyło 220 tysięcy miejsc pracy wobec 213 tysięcy we wrześniu. Stopa bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu miała wynieść 5,9 procent. Jeżeli te dane się potwierdzą, na rynku mogą wzrosnąć spekulacje na temat szybszej od wcześniejszych oczekiwać podwyżki stóp procentowych.

Co nowego na Catalyst?

Najważniejszą z ostatnich dni informacją dla rynku obligacji korporacyjnych powinno być to, że zarząd warszawskiej giełdy przy okazji publikacji ostatnich wyników kwartalnych ogłosił zmienioną strategię do 2020 roku. Znalazło się w niej sporo miejsca na przedstawienie dość ambitnych planów dla rynku Catalyst. Jedną z ważniejszych spraw jest to, że giełda chce skupić się na przyciąganiu emisji o wartości powyżej 100 milionów złotych.

Jeżeli chodzi o spółki notowane na rynku obligacji korporacyjnych, to warto wspomnieć o spółce deweloperskiej Robyg, która przydzieliła właśnie inwestorom 600 sztuk obligacji o łącznej wartości 60 milionów złotych. Ich termin wykupu został ustalony na koniec października 2018 roku. Sam cel emisji nie został przez spółkę zdefiniowany.