Komentarze rynkowe

Krótszy tydzień na GPW. Ale z serią ważnych wyników spółek

Opublikowano: 10 listopada 2014 o 09:39

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Wystarczyło pięć sesji, by kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej stracił kolejnych 20 procent, sięgając kolejnego, historycznego minimum. Inwestorów zaskoczyli też szefowie EBC oraz NBP. W kolejnym tygodniu na giełdzie niespodzianek powinno być nieco mniej.

Wstępne odczyty PKB po trzecim kwartale m.in. dla Polski, Niemiec, Francji i strefy euro będą najważniejszymi publikacjami z europejskich gospodarek, które napłyną na rynki w tym tygodniu. Będzie to jednak miało miejsce dopiero w piątek. Do tego czasu na warszawskiej giełdzie można spodziewać się raczej ospałej atmosfery, przy niskich obrotach. Tym bardziej, że we wtorek inwestorzy na GPW mają wolne, a więc wielu zdecyduje się przedłużyć weekend i powrócić do gry dopiero w środę.

Tydzień będzie, zatem spokojniejszy od poprzedniego, który poza serią niespodzianek na rynku przyniósł też spadek indeksu WIG20 o prawie 2 procent oraz nieco mniejszą przecenę pozostałych wskaźników.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Jednym z największych zaskoczeń dla rynku z ubiegłego tygodnia z pewnością była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wbrew powszechnemu oczekiwaniu rynku RPP nie obcięła stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Główna stopa referencyjna pozostała bez zmian na poziomie 2 procent.

Optymizmem powiało za to po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Jego prezes, Mario Dragi, stwierdził, że bank jest gotowy do użycia kolejnych, niekonwencjonalnych środków do tego, by wesprzeć gospodarkę strefy euro. Inwestorzy zinterpretowali te słowa, jako zapowiedź dalszej, luźnej polityki monetarnej, co poskutkowało wzrostami na europejskich giełdach.

Spokojnie nie mogą na razie odetchnąć posiadacze akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tylko w ubiegłym tygodniu papiery straciły na wartości prawie 20 procent. Pretekstów do mocnej wyprzedaży akcji kopalni tym razem było kilka. Na początku tygodnia zarząd JSW poinformował, że wycofuje się z plany emisji euroobligacji, tłumacząc to złą sytuacją rynkową. Potem akcje JSW zostały wyrzucone z ważnego indeksu MSCI Poland. Swoje zrobili wreszcie analitycy, którzy masowo tną rekomendacje i ceny docelowe dla akcji JSW.

W rezultacie kurs JSW spadł do poziomu 23,60 złotego. Oznacza to, że inwestorzy indywidualni, którzy w 2011 roku kupowali papiery JSW w ofercie publicznej i do dziś ich nie sprzedali, mają już stratę w wysokości 82 procent. Wiele osób decydowało się wówczas na zakup maksymalnego możliwego pakietu 75 akcji po 136 złotych. Tym, którzy do dziś je trzymają, ich wartość stopniała, więc o ponad 8,4 tysiąca złotych.

Ważne dla inwestorów: dynamika PKB oraz seria wyników spółek

Wróćmy do wydarzeń rynkowych najbliższych dni. Jak już zostało wspomniane, najważniejsze dane napłyną do inwestorów w piątek? Prognozy wstępnych danych na temat dynamiki PKB w trzecim kwartale przedstawiają się następująco: Polska (2,8 procent r/r), Niemcy (1 procent r/r), Francja (0,2 procent k/k), strefa euro (0,6 procent r/r). Jak widać, gospodarkom Eurolandu wciąż daleko jest do wyraźnego i trwałego wzrostu, co negatywnie odbija się przede wszystkim na rynku pracy. W środę z kolei poznamy informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro. Również w tym przypadku prognozy nie są dobre i wskazują na jej spadek o 0,4 procent r/r.

W tym samym czasie, gdy gospodarka strefy euro przeżywa kłopoty, w USA z każdymi danymi wydać poprawę. W ostatni piątek okazało się, że stopa bezrobocia w amerykańskiej gospodarce wyniosła w październiku 5,8 procent. To najlepszy wynik od lipca 2008 roku, a więc okresu tuż przed wybuchem kryzysu na rynkach finansowych. W tym kontekście warto również odnotować, że w ostatnich dniach indeksy na Wall Street odnotowały kolejne, historyczne rekordy, a m.in. wieść zakończeniu programu QE3 skutkuje również wyraźnym umocnieniem amerykańskiej waluty.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie nie powinni zapominać o tym, że chociaż tydzień jest krótszy, a dane makro nie będą miały większego wpływu na rynek, to jednak w Polsce trwa sezon wyników spółek, a tych w najbliższych dniach będzie całkiem sporo.

Wśród najważniejszych publikacji wyników dotyczących największych spółek trzeba wspomnieć o Pekao (poniedziałek), koncernie Enea (środa) oraz o czwartkowej serii publikacji reportów dużych spółek: Cyfrowy Polsat, JSW, Grupa Azoty, KGHM, PZU, PGE oraz Tauron. W piątek dołączą do nich raporty kwartalne spółek: Asseco, Eurocash, Boryszew i Synthos.

Co nowego na Catalyst?

Wśród ciekawostek dotyczących spółek notowanych na rynku Catalyst warto wspomnieć o dużej transakcji w wykonaniu spółki deweloperskiej Marvipol. Firma podpisała umowę z Pioneer Pekao TFI, na mocy której wyemituje obligacje o wartości 40 milionów złotych, a następnie zostaną one objęte przez dwa fundusze Pioneera: Pioneer FIO oraz Pioneer Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO. Nie podano ani tego, jaki jest cel emisji, ani jakie będzie oprocentowanie papierów.

Inwestorów do kupna obligacji będzie też starała się zachęcić, gdyńska spółka Mikrokasa, oferująca pożyczki gotówkowe. Chce pozyskać 8 milionów złotych, a środki mają być przeznaczone na rozwój podstawowej działalności. Obligacje mają być zabezpieczone na wierzytelnościach należących do spółki.