Komentarze rynkowe

Inwestorzy czekają na referendum w Szwajcarii. Ale wcześniej…

Opublikowano: 24 listopada 2014 o 09:05

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Walka o obronę poziomu 2.400 punktów na WIG20, kolejne ważne dane z polskiej gospodarki, wreszcie  szwajcarskie referendum, które może zdecydować o cenie złota i kursie franka szwajcarskiego – koniec listopada na giełdach może mieć dość nerwowy przebieg.

Na pierwszą od prawie dwóch lat obniżkę stóp procentowych zdecydował się w ostatni piątek bank centralny Chin. To krok w celu wsparcia gospodarki, w której tempo wzrostu gospodarczego jest wciąż niższe niż w poprzednich latach, a ostatnie odczyty wskaźnika PMI wcale nie przekonują o tym, że w najbliższej przyszłości nastąpi wyraźne ożywienie. Nic więc dziwnego, że po ogłoszeniu informacji Ludowego Banku Chin inwestorzy zabrali się do kupowania akcji.

Widać to było również na warszawskiej giełdzie, dzięki czemu wskaźnik WIG20 obronił się powyżej pułapu 2.400 punktów, co może mieć znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji na GPW. Po dość nerwowym tygodniu wyraźnie nie zmieniły się też poziomu indeksów małych i średnich spółek.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

W ostatni tydzień listopada inwestorzy wchodzą zatem z nadzieją na to, że ceny akcji nie powrócą do wyraźnych spadków. Końcówka tygodnia może być nieco spokojniejsza ze względu na ograniczony handel na nowojorskim parkiecie. W najbliższy czwartek Amerykanie będą bowiem obchodzić Święto Dziękczynienia, co oznacza, że inwestorzy na Wall Street mają wolne. Z kolei w piątek handel na nowojorskiej giełdzie będzie skrócony ze względu na tzw. czarny piątek. To umowny dzień, w którym w amerykańskich sklepach rozpoczynają się wielkie wyprzedaże przed Bożym Narodzeniem.

Szwajcarzy zdecydują, co z rezerwami złota

Sporo emocji w ostatnim tygodniu listopada mogą przynieść doniesienia ze Szwajcarii. Na rynku trwają bowiem spekulacje na temat tego, jakie wyniki będzie miało niedzielne referendum, oraz jakie może to mieć skutki dla gospodarki. Szwajcarzy w niedzielę będą bowiem odpowiadać na pytanie, czy chcą by ich bank centralny zwiększył rezerwy złota z obecnych 8 do 20 procent rezerw walutowych. Jeżeli powiedzą tak, wówczas może to oznaczać, że Bank Szwajcarii będzie musiał dokupić ponad 1,5 tysiąca ton złota. Można założyć, że instytucja dostanie na to kilka lat. Mimo tego niewykluczony jest spowodowany tym pretekstem wzrost ceny kruszcu na rynku.

Referendum nie jest też bez znaczenia dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Frank uchodzi bowiem za bezpieczną przystań, a powiązanie go ze złotem może tylko zwiększyć to przekonanie. Oznacza to, że istnieje możliwość dalszego umocnienia szwajcarskiej waluty. Pytanie tylko, czy w takiej sytuacji Bank Szwajcarii poradzi sobie z obroną kursu 1,20 wobec euro. To kluczowy poziom, od którego bank centralny uzależnił całą swoją politykę monetarną. Umocnienie franka oznaczałoby bowiem spore kłopoty dla eksporterów, co jest bardzo istotne w kontekście tego, że szwajcarska gospodarka w ogromnej mierze jest właśnie oparta na eksporcie.

Wszystkie ważne dane jeszcze przed czwartkiem

Ciekawie pod względem publikacji ważnych danych makroekonomicznych zapowiada się na rynkach najbliższy wtorek. Polscy inwestorzy poznają m.in. najnowsze doniesienia z polskiej gospodarki: Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. Jeżeli chodzi o sprzedaż, to według prognoz w październiku miała być ona o 2,1 procent wyższa niże przed rokiem. Z kolei stopa bezrobocia utrzymuje się w okolicach 11,5 procent. W ubiegłym tygodniu inwestorzy poznali dane GUS na temat produkcji przemysłowej. Jej wzrost okazał się dość niski, na poziomie 1,6 procent r/r. To może sugerować, że przy utrzymującej się deflacji Rada Polityki Pieniężnej jednak zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.

Warto również zwrócić uwagę na doniesienia płynące z zachodnich gospodarek. We wtorek na rynek napłyną ostateczne dane na temat dynamiki PKB w Niemczech, a także w USA. Zgodnie z oczekiwaniami w trzecim kwartale PKB Niemiec miał wzrosnąć o 1,2 procent r/r. Z kolei w USA dynamika PKB za trzeci kwartał w ujęciu annualizowanym miała sięgnąć 3,3 procent.

Ze względu na Święto Dziękczynienia już w środę, a nie jak zazwyczaj w czwartek, Amerykanie opublikują dane na temat liczby tzw. nowych bezrobotnych (prognoza: 290 tysięcy), a także na temat dochodów i wydatków. Inwestorzy poznają też najnowszy odczyt wskaźnika Chicago PMI, a także dane z rynku nieruchomości, m.in. na temat dynamiki sprzedaży nowych domów.

Co nowego na Catalyst?

Tym razem na emisję obligacji zdecydowała się firma OT Logistics. Dzięki niej pozyskała od inwestorów 100 milionów złotych. Środki zamierza przeznaczyć na wykup papierów, których termin zapadalności przypada na 28 listopada, jak również na finansowanie dalszego rozwoju. Zgodnie z planem obligacje mają trafić na rynek Catalyst. Inwestorzy będą dostawać odsetki co pół roku według stawki WIBOR6M plus 3,9 procent marży.

Na rynku obligacji wciąż bardzo aktywna jest również spółka deweloperska Robyg. Firma znów zdecydowała się na wcześniejszy wykup obligacji za 20 milionów złotych. Ma to nastąpić do 22 grudnia.