Komentarze rynkowe

EBC będzie skupować obligacje? Rosną spekulacje, że tak się stanie

Opublikowano: 1 grudnia 2014 o 09:59

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co może przynieść początek grudnia na rynkach finansowych.

Kolejne kroki banków centralnych oraz ważne dane z amerykańskiego rynku pracy zdecydują w najbliższych dniach o nastrojach na rynkach finansowych. Niemniej jednak posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich już mogą odetchnąć z ulgą.

Najważniejszą informacją, która z pewnością będzie szeroko komentowana w poniedziałek rano, są wyniki referendum w Szwajcarii. Obywatele tego kraju głosowali w sprawie tego, czy ich bank centralny powinien zwiększyć rezerwy złota z 8 do 20 procent. W ostatnich miesiącach na rynkach rosły spekulacje, że wynik na tak spowoduje gwałtowne umocnienie franka szwajcarskiego. M.in. z tego powodu przeciwko referendum opowiadał się nawet bank centralny Szwajcarii. Wyższy kurs franka oznaczałby bowiem spadek opłacalności biznesu eksporterów, a tym samym nie byłoby to korzystne dla szwajcarskiej gospodarki. Z punktu widzenia Polski referendum miało znaczenie przede wszystkim w kontekście 700 tysięcy osób, które spłacają kredyty we frankach szwajcarskich. Umocnienie waluty oznaczałoby bowiem skok spłacanych przez nie rat.

Okazało się jednak, że większość Szwajcarów opowiedziała się przeciwko inicjatywie zwiększenia rezerw złota. Tym samym kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą, a poniedziałkowy poranek na rynkach powinien być spokojny.

W pierwszy tydzień grudnia indeksy na GPW wejdą po okresie marazmu i stosunkowo niewielkich zmian wartości z ostatnich dni. WIG20 w ubiegłym tygodniu odnotował minimalną stratę, ale utrzymał się powyżej poziomu 2.400 punktów. Lepiej poradziły sobie za to średnie spółki, których wskaźnik mWIG40 urósł o 0,6 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Tym razem bez cięcia stóp w Polsce…

Jest jednak spora szansa, że początek grudnia przyniesie więcej emocji. Końcówka roku sprzyja bowiem wzrostom, które zwyczajowo nazywa się już na rynku „rajdem świętego Mikołaja”. Wiele zależy jednak od ważnych informacji, które po okresie tygodniowej przerwy znów zaczną spływać na rynek.

Istotne wydają się przede wszystkim decyzje, które zapadną podczas zaplanowanych na ten tydzień posiedzeń banków centralnych: NBP i EBC. Jeżeli chodzi o NBP i Radę Polityki Pieniężnej, to jej szef Marek Belka stwierdził ostatnio, że istnieje przestrzeń do obniżki stóp. Do tej pory w historii RPP nie zdarzało się jednak, by decyzje o zmianie poziomu stóp zapadały podczas ostatniego spotkania w roku. Jeżeli więc RPP ma się zdecydować na cięcie, to i tak nastąpi ono raczej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

RPP ogłosi swoją decyzję w środę. Tymczasem już w czwartek będzie miało miejsce również bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W jego przypadku również trudno spodziewać się zmiany poziomu stóp, ale na rynku coraz bardziej rosną oczekiwania w sprawie rozpoczęcia przez bank skupu obligacji rządowych, na wzór programu QE. Coraz więcej ekonomistów spodziewa się, że nastąpi to w pierwszej połowie przyszłego roku. Jak pokazały ostatnie lata, tego typu oczekiwania powinny zachęcać inwestorów do kupowania akcji na giełdach.

Nowe rekordy na Wall Street. Optymizm się utrzyma?

Gdyby emocji związanych z bankami centralnymi było za mało, to przez cały tydzień na rynki będą napływać ważne informacje z gospodarek Europy, a także USA. Od poniedziałku inwestorzy będą mieli okazję zapoznawać się z odczytami wskaźników PMI za listopad. Inwestorzy już wcześniej mieli okazję poznać wstępne dane, więc – jeżeli finalne odczyty nie okażą się zaskoczeniem – to na rynkach powinny zostać przyjęte ze spokojem.

Dużo ciekawiej zapowiadają się informacje, które napłyną do inwestorów z amerykańskiej gospodarki. W ubiegłym tygodniu indeksy na Wall Street sięgnęły kolejnych rekordów, jednak potem – ze względu na Święto Dziękczynienia i „czarny piątek” – aktywność inwestorów była mniejsza. W tym tygodniu jednak dużego znaczenia na rynkach finansowych mogą nabrać ostatnie w tym roku dane z rynku pracy USA. W środę inwestorzy poznają ważny dla rynków, comiesięczny raport ADP, mówiący o zmianie liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym. Według niego w listopadzie w sektorze prywatnym w USA (poza rolnictwem) przybyło 228 tysięcy miejsc pracy wobec 230 tysięcy w październiku.

Raport ADP jest zwykle traktowany jako wstęp do piątkowych informacji na temat stopy bezrobocia w USA. M.in. na tej podstawie inwestorzy będą spekulować na temat możliwego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Co nowego na Catalyst?

Inwestorzy indywidualni mają kolejną w tym roku okazję do tego, by zainwestować środki na rynku obligacji. Tym razem do 9 grudnia trwają zapisy na papiery spółki Ghelamco. Deweloper znany m.in. z projektu Warsaw Spire po raz pierwszy wyszedł z ofertą do drobnych inwestorów, oferując im obligacje po 100 złotych za sztukę. Spółka chce pozyskać z rynku 50 milionów złotych. Obligacje z terminem wykupu przypadającym na 16 czerwca 2019 roku są oprocentowane na poziomie WIBOR6M plus 3,5 procent marży z wypłatą odsetek co pół roku.

O dobrym wyniku emisji obligacji może mówić spółka pożyczkowa Mikrokasa. Pozyskała ona od inwestorów 4,6 miliona złotych. Na inwestycję zdecydowały się 133 osoby prywatne i jedna osoba prawna. Pozyskane środki maja być przeznaczone na zwiększenie akcji pożyczkowej.