Komentarze rynkowe

Kupujący wrócili do gry na GPW. Na jak długo?

Opublikowano: 12 stycznia 2015 o 09:19

W komentarzu Corporatebonds.pl czytaj, co mogą przynieść najbliższe dni na rynkach finansowych.

Zdecydowane ożywienie na warszawskiej giełdzie. Kupujący aktywnie wrócili do gry, choć nie brakuje dużych wahań indeksów. W tym tygodniu sytuacja na GPW może być podobna.

Wystarczyły tylko cztery sesje ubiegłego tygodnia (wtorek był wolny ze względu na święto Trzech Króli), by na warszawski parkiet znów powróciły duże emocje. Indeks WIG20 po dwóch dniach dynamicznych wzrostów wyraźnie umocnił się powyżej poziomu 2.300 punktów, zaliczając jednocześnie 1-procentową korektę pod koniec piątkowej sesji. Wyraźnie w górę w ciągu tygodnia poszły za to wskaźniki małych i średnich spółek (mWIG40 +2,32 proc., sWIG80 +1,11 proc.).

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Oczy ze zdumienia mogli w ostatnich dniach przecierać przede wszystkim posiadacze akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od czasu debiutu kopalni w 2011 roku kurs akcji spadł już od ceny emisyjnej w wysokości 136 złotych do minimum na poziomie 16,05 złotego w grudniu ubiegłego roku, czyli o 88 procent.

Nic dziwnego, że ogromne zdziwienie mógł wzbudzić fakt, że w trakcie sesji w ostatnią środę kurs JSW poszybował o 20 procent w górę, a do końca tygodnia utrzymał się powyżej pułapu 20 złotych. Inwestorzy zaczęli kupować akcje JSW po informacjach rządu o planie ratunkowym dla górnictwa. Zakłada on likwidację kilku kopalń Kopalni Węglowej, redukcję zatrudnienia przy jednoczesnej wypłacie nawet 24-miesięcznych odpraw. Koszt reformy szacowany jest na 2,3 miliarda złotych.

W samej JSW zarząd również proponuje spore oszczędności w 2015 roku. Jak jednak poinformowała spółka, związki zawodowe odmawiają podjęcia rozmów na ten temat.

RPP obniży stopy. Ale jeszcze nie teraz

Pomysły na ratowanie górnictwa m.in. przez jego konsolidację z energetyką z pewnością będą w najbliższych dniach tematami szeroko komentowanymi w mediach. Warto jednak, by inwestorzy zwrócili również uwagę na inne doniesienia, które będą płynęły na rynek z polskiej gospodarki.

Najważniejszym wydarzeniem w Polsce będzie w tym tygodniu pierwsza w tym roku decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Inwestorzy poznają ją w środę. Większość ekonomistów spodziewa się, że RPP w tym miesiącu nie zmieni jeszcze stóp procentowych. Inwestorzy powinni jednak pamiętać o tym, że w Polsce mamy do czynienia z przedłużającą się deflacją, co może w końcu skłonić RPP do cięcia stóp. Prognozy w tym zakresie wskazują, że w tym roku dojdzie do jeszcze jednej obniżki, która sprowadzi główną stopę referencyjną z poziomu 2 do 1,75 procent.

O tym jak duża jest skala deflacji w Polsce inwestorzy przekonają się w czwartek. Na ten dzień jest zaplanowana publikacja GUS dotycząca wskaźnika cen CPI. Prognozy wskazują, że w grudniu mieliśmy do czynienia z jeszcze głębszym spadkiem cen, już o 0,9 procent r/r.

W tym tygodniu inwestorzy nie poznają więcej informacji z rodzimej gospodarki, więc będą również mogli skupić się na doniesieniach zza granicy.

Bezrobocie w USA najniższe od 2008 roku

Chociaż w Europie trwa dyskusja o zbliżającym się skupie obligacji rządowych przez Europejski Bank Centralny, to na informacje w tej sprawie trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej do najbliższego posiedzenia EBC 22 stycznia.

Dlatego w tym tygodniu inwestorzy raczej skupią się na doniesieniach z USA. Na Wall Street rusza bowiem sezon wyników po ostatnim kwartale. Tradycyjnie w poniedziałek po sesji rozpocznie go spółka Alcoa. Chociaż koncern od 2013 roku nie jest już notowany w indeksie Dow Jones, to jego wyniki i tak są traktowane przez inwestorów jak barometr całego sezonu wyników, a więc mają wpływ na nastroje.

Poza tym w USA w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z publikacją kolejnych danych, które potwierdzają, że tamtejsza gospodarka rozwija się, co ma przełożenie przede wszystkim na rynek pracy. Według ostatnich informacji bezrobocie w USA spadło do poziomu 5,6 procent. To najniższy odczyt od czerwca 2008 roku, a więc czasów sprzed wybuchu kryzysu finansowego. Jednocześnie w grudniu przybyły 252 tysiące miejsc pracy poza rolnictwem wobec prognoz na poziomie 240 tysięcy.

W tym kontekście warto w środę wieczorem (godzina 20) zwrócić uwagę na publikację tzw. Beżowej Księgi Fed. To raport, który jest ujawniany 8 razy w roku i mówi o bieżącej sytuacji oraz o prognozach banku centralnego dla amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy będą w niej z pewnością szukać nowych wskazówek na temat możliwego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA.

Co nowego na Catalyst?

Zgodnie z uchwałą GPW spółka Leasing Experts wprowadziła na rynek Catalyst 5 tysięcy obligacji o wartości 1 tysiąc złotych każda. Spółka jest też notowana na New Connect i zapowiadała niedawno, że będzie chciała przenieść się na rynek główny GPW. Leasing Experts to spółka z Wrocławia, która specjalizuje się w leasingu nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Skupia się na transakcjach do kwoty 1 miliona złotych.

Na styczeń jest również zaplanowanych kilka wykupów obligacji przez spółki notowane na Catalyst. W tym tygodniu transakcje dwukrotnie ma przeprowadzić producent łodzi Admiral Boats. Z kolei pod koniec stycznia papiery ma wykupić ECI Skarbiec Real Estate oraz Pragma Faktoring.