Komentarze rynkowe

Giełda w Atenach mocno w górę. Grecy poprawią nastroje?

Opublikowano: 16 lutego 2015 o 08:52

W komentarzu Corporatebonds.pl czytaj, co może przynieść najbliższy tydzień na rynkach finansowych.

Doniesienia w sprawie Grecji i ważne dane z polskiej gospodarki zdominują nastroje na warszawskiej giełdzie w ciągu kolejnych pięciu sesji. Wyraźnie odwróciła się wreszcie sytuacja w Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

O prawie 10 procent w górę poszły w ostatni piątek notowania JSW po mocnych spadkach z ostatnich dni. Inwestorów skłoniło do zakupów akcji podpisanie porozumienia między zarządem a stroną związkową po kilkunastu dniach strajku. W poniedziałek górnicy mają wrócić do pracy. We wtorek z kolei zbiera się rada nadzorcza JSW. Zgodnie z zapowiedziami w jej trakcie prezes Jarosław Zagórowski ma podać się do dymisji. Był to jeden z warunków stawianych przez związkowców.

W ostatnich dniach JSW była jedną ze spółek, które najmocniej ciążyły notowaniom indeksu WIG20. Inwestorzy wciąż zachowują sporą ostrożność również, gdy chodzi o kupowanie akcji spółek surowcowych. Stąd biorą się duże trudności w dalszych wzrostach głównego wskaźnika.

W ostatnim tygodniu WIG20 stracił 0,3 procent, średnie spółki z indeksu mWIG40 utrzymały się blisko poziomu odniesienia. Wyraźnie w górę (o ponad 1 procent) poszedł za to w górę wskaźnik małych spółek sWIG80.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

W tym tygodniu kupującym również będzie trudno zawalczyć o wyraźniejsze wzrosty na warszawskiej giełdzie. To o tyle ciekawe, że w tym samym czasie, gdy na GPW trwa marazm, na zachodnich rynkach trwa hossa. W ostatni piątek główne indeksy na nowojorskim parkiecie, a także niemiecki wskaźnik DAX zanotowały historyczne rekordy.

Giełda w Grecji mocno w górę. Będzie pomoc?

Na początku nowego tygodnia uwaga inwestorów z pewnością po raz kolejny skupi się na doniesieniach w sprawie Grecji. W poniedziałek w Brukseli o przyszłości tego kraju mają decydować przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Sprawa dotyczy przyszłej pomocy finansowej dla Grecji. Obecny program pomocowy dla Grecji jest bowiem zaplanowany do końca lutego.

Tymczasem po wygranej lewicowej Syrizy w ostatnich wyborach parlamentarnych kwestie dalszej pomocy i reform w tym kraju stanęły pod dużym znakiem zapytania. To rodziło obawy o możliwe opuszczenie strefy euro przez Grecję. Wydaje się jednak, że inwestorzy na parkiecie w Atenach przestali wierzyć w możliwość zrealizowania się takiego scenariusza – ostatni tydzień przyniósł bowiem wzrost wartości głównego indeksu ateńskiej giełdy o ponad 11 procent.

Rozmowy w Brukseli potrwają do środy. Tego dnia wieczorem polskiego czasu na rynek napłynie również protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego USA. W styczniu z komunikatu po spotkaniu Fed można było wyczytać, że bank na razie powstrzyma się z podnoszeniem stóp procentowych.

Obniżka stóp w Polsce już pewna

Obniżka oprocentowania kredytów szykuje się za to w Polsce, już podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zagadka dotyczy już właściwie nie tyle tego, czy RPP obniży stopy procentowe, ale o ile.

Za potwierdzenie tego, że tak się stanie można uznać ostatnie dane dotyczące inflacji w Polsce. Według ostatnich doniesień GUS ceny w Polsce spadają najszybciej w historii – deflacja sięgnęła w styczniu poziomu 1,3 procent r/r. Część ekonomistów zwraca jednak uwagę na to, że spadek cen jest spowodowany głównie przeceną na rynku ropy naftowej, co może skłonić RPP do większej ostrożności w cięciu stóp procentowych.

W nadchodzących dniach inwestorzy poznają również inne ważne informacje z polskiej gospodarki. We wtorek będą to dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w styczniu. Według prognoz średnia pensja była w styczniu wyższa o 3,2 procent wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. Zatrudnienie tymczasem miało być wyższe o 1,5 procent r/r.

Środa z kolei przyniesie dane o produkcji przemysłowej oraz o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekiwania ekonomistów wskazują, że w styczniu produkcja przemysłowa miała być o 1,8 procent wyższa niż przed rokiem. Mieliśmy również do czynienia ze stosunkowo słabym wzrostem sprzedaży detalicznej o 0,6 procent r/r.

Na warszawskiej giełdzie trwa obecnie sezon wyników spółek za czwarty kwartał ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na ważny komunikat, który napłynął z GPW w ostatnich dniach.

Po sesji 20 marca w indeksach nastąpi zmiana ich składu. Wskaźnik WIG20 opuszczą spółki: JSW, Kernel i Lotos. Na ich miejscu pojawią się: Enea, Energa oraz Cyfrowy Polsat.

Co nowego na Catalyst?

Pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku obligacji zadebiutowały papiery spółki Empik Media&Fashion. Ich wartość to 130 milionów złotych. Według zapowiedzi zarządu spółka ma spore plany na kolejne trzy lata i tym celu potrzebowała refinansowania swojej działalności. Przedstawiciele zarządu Empiku stwierdzili również, że nie przewidują na razie emisji euroobligacji.