Komentarze rynkowe

Porozumienie w sprawie Grecji. Co jeszcze przyciągnie uwagę graczy?

Opublikowano: 23 lutego 2015 o 09:04

W komentarzu Corporatebonds.pl sprawdź, co mogą przynieść kolejne dni na rynkach finansowych.

Informacje w sprawie pomocy dla Grecji i dwa ważne wystąpienia prezesów banków centralnych to najistotniejsze wydarzenia końcówki lutego na giełdach. Ciekawie zapowiadają się też kolejne publikacje raportów finansowych dużych spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Grecja ma kolejne cztery miesiące spokoju, jeżeli chodzi o jej finansowanie. Nie oznacza to jednak, że kraj odsunął się znad krawędzi bankructwa. W piątkowy wieczór na rynki napłynęły jednak informacje, że podczas posiedzenia ministrów finansów państw strefy euro uzgodniono porozumienie w sprawie Grecji. Ma ono zostać podpisane w poniedziałek. Na jego mocy Grecja dostanie pomoc finansową na kolejne cztery miesiące, w zamian za zobowiązanie do przestrzegania dotychczasowego programu oszczędnościowego.

To dobra informacja dla inwestorów, która z pewnością zachęci ich w poniedziałek do kupowania akcji. Pokazuje też, że lewicowy rząd Syrizy ugiął się i również boi się ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

Ubiegły tydzień pokazał, że inwestorzy wyczekiwali doniesień z Grecji i praktycznie w ogóle nie podejmowali ryzykowniejszych decyzji. WIG20 praktycznie nie zmienił swojej wartości. Lepiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek, zyskując w skali tygodnia około 1 procent.

WIG 20

Źródło: Stooq.pl

Wydaje się, że końcówka lutego na rynkach finansowych może być bardziej emocjonująca. Do gry obok polityków ponownie wejdą również szefowie najważniejszych banków centralnych.

Prezesi Fed i EBC. Ich raporty wpłyną na rynki

W najbliższą środę przed amerykańskim Kongresem wystąpi szefowa banku centralnego USA, Janet Yellen. Tuż po niej zostało również zaplanowane przemówienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, który przed Parlamentem Europejskim ma złożyć roczny raport z działalności EBC.

Oba wydarzenia mogą wzbudzić spore emocje na rynkach. W przypadku EBC można spodziewać się, że Mario Draghi poruszy temat programu skupu obligacji krajów strefy euro, który ma rozpocząć się już w marcu. Wszystkie dane makroekonomiczne z Eurolandu pokazują, że wciąż mamy do czynienia z bardzo powolnym wzrostem. Dlatego rozpoczęcie skupu obligacji o wartości 60 miliardów euro miesięcznie może poskutkować wzrostami na giełdach. Program ma potrwać do końca września 2016 roku, co oznacza, że EBC jest gotowy wydać na ratowanie wzrostu gospodarczego ponad 1 bilion euro.

Janet Yellen przed Kongresem ma również złożyć półroczny raport na temat polityki monetarnej USA. Wystąpienie może okazać się bardzo ciekawe. W dużej mierze ze względu na to, że inwestorzy wciąż dostają niejasne informacje na temat tego, kiedy Fed zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Raport przed Kongresem może nakreślić nieco sytuację przed kolejnym posiedzeniem Fed (17-18 marca), podczas którego zostaną również zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne dla USA.

Pomoc dla Grecji sprzyja rynkom. Ale Rosja…

Do czasu wspomnianych wystąpień najważniejszym tematem na rynkach pozostanie sytuacja w Grecji. Przynajmniej chwilowe oddalenie wizji bankructwa tego kraju to czynnik sprzyjający wzrostom na giełdach.

Sporym czynnikiem niepewności wciąż pozostaje za to sytuacja w Rosji i na Ukrainie. Z jednej strony inwestorzy już przyzwyczaili się do kolejnych, niepokojących doniesień. Z drugiej jednak – kryzys rosyjskiej gospodarki na dłuższą metę nie może pozostać obojętny dla rynków. Tymczasem w ostatni piątek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział duże oszczędności w budżecie na 2015 rok. Wynika to z faktu, że Rosja była zmuszona zmniejszyć swoją prognozę cen ropy naftowej w 2015 roku aż o połowę, ze 100 do 50 dolarów za baryłkę. Jednocześnie media doniosły o tym, że bank centralny Rosji wyprzedawał ostatnio amerykańskie obligacje, by ratować kurs rubla.

Obniżka stóp w Polsce jest przesądzona

Koniec lutego nie przyniesie zbyt wielu informacji z polskiej gospodarki. We wtorek GUS opublikuje najnowsze dane na temat bezrobocia w Polsce. Istnieje ryzyko, że w styczniu wskaźnik znów znalazł się na poziomie powyżej 12 procent. Dołączając do tego dane na temat rekordowej deflacji, a także słabsze odczyty dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, można być praktycznie pewnym obniżki stóp procentowych w Polsce już podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników spółek. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na publikację raportu rocznego obuwniczego giganta CCC (wtorek), a także spółki handlowej Eurocash (czwartek) i ukraińskiego Kernela (piątek).

Co nowego na rynku Catalyst?

Spółka deweloperska Capital Park wprowadziła do obrotu na rynku obligacji korporacyjnych papiery serii D. Obligacje są oprocentowane według stawki WIBOR3M plus 4,3 procent marży. Papiery mają zostać wykupione po trzech latach.

Kolejną serię obligacji uplasował na rynku Catalyst również Getin Noble Bank. Papiery mają dość niskie oprocentowanie ma poziomie WIBOR6M plus 1,7 procent marży.