Newsy rynkowe

Bank Pocztowy rusza z ofertą obligacji. Można lokować pieniądze na 10 lat

Opublikowano: 22 maja 2016 o 12:19

Już od poniedziałku 23 maja drobni inwestorzy będą mogli zapisywać się na obligacje, które zaoferuje im Bank Pocztowy. Instytucja finansowa dostała zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie emisji o łącznej wartości nawet jednego miliarda złotych.

W pierwszym podejściu Bank Pocztowy będzie jednak chciał sprzedać inwestorom papiery o wartości 50 milionów złotych. Zapisy na nie będzie można składać od poniedziałku 23 maja do piątku 3 czerwca.

Inwestor, który chce kupić obligacje, może złożyć zapis albo w biurze maklerskim Ipopema albo w punktach obsługi klienta firmy Expander. Musi pamiętać o tym, że zapisując się na obligacje zapłaci prowizję w wysokości 0,45 procent wartości transakcji.

Bank Pocztowy wyraźnie skierował swoją ofertę do inwestorów indywidualnych. Wartość nominalna jednej obligacji to 100 złotych, a jeden zapis ma mieć wartość co najmniej 5 tysięcy złotych. Co ciekawe, bank gwarantuje, że wszystkie zapisy do wartości 30 tysięcy złotych nie będą podlegać żadnej redukcji, w przypadku gdy zainteresowanie inwestorów przekroczy wartość oferty.

Kupując obligacje Banku Pocztowego warto nastawić się na to, że będzie to inwestycja długoterminowa. Bank kusi bowiem inwestorów papierami, które będą wykupione po 10 latach. W tym czasie posiadacze obligacji będą dostawać odsetki co pół roku. Ich wysokość będzie mierzona jako suma stawki WIBOR6M plus 2,8 punktu procentowego marży. W pierwszym okresie odsetkowym inwestorzy dostaną 4,5 procent.