Newsy rynkowe

PKP doceniły finansowanie obligacjami

Opublikowano: 25 października 2011 o 09:15

Nie tylko firmy prywatne doceniają elastyczne możliwości pozyskiwania finansowania w drodze emisji obligacji. Również firmy państwowe zaczynają korzystać z tego sposobu zdobywania gotówki, a wśród nich Polskie Koleje Państwowe (PKP), które uplasowały instrumenty dłużne o wartości 180 mln euro, czyli prawie 800 mln zł.

Oprocentowanie kolejowych papierów dłużnych to 5,75% w skali roku, a wykup zaplanowano na październik 2016 r. Wpływy z emisji PKP przeznaczy na spłatę części zobowiązań. W tym roku spółka ma spłacić łącznie 1,8 mld zł długu. Agencja Fitch nadała obligacjom rating BBB z perspektywą stabilną.

Na zakup obligacji zdecydowało się ok. 40 europejskich inwestorów, a organizatorami emisji byli Goldman Sachs International i Raiffeisen Bank International. Obligacje będą notowane na giełdzie w Luksemburgu. Co ciekawe, obligacje nie mają gwarancji Skarbu Państwa, który dotychczas systematycznie wspierał kolejowego molocha.

Dotychczas PKP pozyskiwało pieniądze na refinansowanie ze sprzedaży inwestorom lub wykupu przez Skarb Państwa udziałów w spółkach oraz ze sprzedaży nieruchomości.