Newsy rynkowe

Operator Plusa uplasował największą polską ofertę obligacji w historii

Opublikowano: 23 stycznia 2012 o 13:07

Polkomtel, operator sieci Plus poprzez specjalny wehikuł Eileme 2 AB, sprzedał inwestorom zagranicznym ośmioletnie papiery dłużne denominowane w dolarach i euro o łącznej wartości ok. 930 mln euro (ok. 4 mld zł).

Pierwsza transza opiewa na 500 mln dolarów i kupon wynosi 11,63 proc., a druga na 542 mln euro i tu odsetki są nieco wyższe: 11,75 proc. Rentowność papierów jest nieco wyższa i wynosi odpowiednio 12 dla instrumentów w USD i 12,5 proc. dla euro obligacji.

Środki z emisji posłużyły Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi do spłaty kredytu pomostowego, części finansowania zbudowanego przez banki na przejęcie operatora sieci Plus. Właściciel Polsatu w sumie zaciągnął na zakup Polkomtela blisko 14,3 mld zł kredytów w różnej postaci.

To największa emisja obligacji polskiej firmy w historii. Poprzedni rekord należał do emisji PKO BP z 2010 r. Bank uplasował wtedy obligacje warte 800 mln euro.

Spółka Spartan Capital Holdings, kontrolowana przez biznesmena Zygmunta Solorza-Żaka, sfinalizowała przejęcie Polkomtela w listopadzie zeszłego roku. Wartość transakcji to 18,1 mld zł.