Newsy rynkowe

Katowicki Holding Węglowy planuje miliardową emisję

Opublikowano: 29 sierpnia 2012 o 15:16

KHW podpisał w środę z konsorcjum pięciu banków umowę dotyczącą emisji obligacji na kwotę przekraczającą 1 mld. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na poprawę finansowania programu inwestycyjnego holdingu.

Emisję obligacji przeprowadzi konsorcjum pięciu banków: Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, DZ Bank Polska, Nordea Bank Polska i PKO Bank Polski.

Obligacje wystawiane będą w trzech transzach. Dzielić się będą na część terminową (750 mln zł), przeznaczoną na refinansowanie obecnego, krótkoterminowego finansowania i finansowanie programu inwestycyjnego, oraz odnawialną część obrotową (275 mln zł), przeznaczoną na finansowanie bieżących potrzeb holdingu.

Pierwsza transza, w wysokości 325 mln zł ma zostać wypłacona we wrześniu, co pozwoli na zmianę struktury finansowania – z zobowiązań krótkoterminowych na średnio- lub długoterminowe. Druga transza, na kwotę 425 mln zł, zostanie wypuszczona najprawdopodobniej pod koniec października i zostanie przeznaczona na działalność inwestycyjną.

Zarząd spółki zaznacza, że obligacje nie rozwiązują wszystkich potrzeb firmy – sam tylko program inwestycyjny na obecny rok wynosi 650 mln zł.