Newsy rynkowe

Libra Capital chce wyemitować obligacje jeszcze w I kw. 2013

Opublikowano: 12 lutego 2013 o 08:28

Notowana na GPW Libra Capital może przeprowadzić emisję obligacji w celu finansowania akwizycji projektów w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie Polski i Bułgarii jeszcze w I kw. 2013 roku, powiedział portalowi Corporatebonds.pl prezes spółki Artur Staykov.

Wczoraj Libra poinformowała, że zawarła umowę zakupu spółki Geotherm mającym 10% udziałów w holdingu Eko Novenergy, do którego należą projekty farm wiatrowych i fotowoltanicznych w Bułgarii za łącznie 17,18 mln zł. Większościowym udziałowcem Eko Novenergy jest luksemburski Novenergia II, inwestujący na europejskim rynku OZE. Docelowo Libra chce uzyskać nie mniej niż 30% udziałów w Eko Novenergy.

Jak podała agencja ISBnews firma zamierza zainwestować łącznie do 100 mln zł w bieżącym roku i do 200 mln zł w 2014 w akwizycje i realizację projektów OZE. Środki finansowe na nakłady inwestycyjne chce pozyskać przez emisje akcji, obligacji, kredyty bankowe i środki własne.

„Jestem w kontakcie z inwestorami gotowymi objąć obligacje z oprocentowaniem na poziomie ok. 10%. Jest to finansowanie droższe od bankowego, ale nadal gwarantuje dodatnią marżę netto z projektu i pozwala szybko sfinalizować transakcję” – dodał Staykov.
W jego ocenie, w grę wchodzi również emisja obligacji zamiennych na akcje, jeśli inwestorzy wyrażaliby aprobatę dla takiej konstrukcji emisji.