Newsy rynkowe

Mikrokasa: publiczna oferta do 10 września

Opublikowano: 5 września 2014 o 07:43

Zapisy na obligacje serii „J” Mikrokasy, gdyńskiej firmy specjalizującej się w drobnych gotówkowych pożyczkach konsumenckich, potrwają do 10 września. Dwuletnie papiery dłużne oferowane są z oprocentowaniem na poziomie 9,5% w skali roku. Mikrokasa liczy na do 2 mln zł, a zebrane środki zostaną przeznaczone na rozwój głównego biznesu spółki – zintensyfikowanie akcji pożyczkowej.

Cena nominalna jednej obligacji wynosi 1 tys. zł. Wypłata odsetek z waloru będzie się odbywała na podstawie kwartalnych kuponów o stałym oprocentowaniu. Papiery zostaną zabezpieczone na zbiorze wierzytelności Mikrokasy do wysokości 170% wartości wyemitowanych obligacji. Spółka planuje wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku Catalyst. Oferta obligacji serii J spółki jest pierwszą publiczną ofertą obligacji spółki działającej na rozwijającym się rynku gotówkowych pożyczek konsumenckich.

- Jesteśmy na rynku od 2006 r. ale dopiero ostatnie trzy lata to czas dynamicznego rozwoju. Zawdzięczamy go dobrej koniunkturze gospodarczej i konserwatywnemu modelowi biznesowemu. Niska szkodowość oraz ścisła weryfikacja wniosków, pełna współpraca z Biurem Informacji Kredytowej, sprawiają, że bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału jest wysokie. Ponadto inwestujemy zyski. W 2013 r. zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy system informatyczny z platformą transakcyjną oraz rozwinąć sieci sprzedaży – zwrot z inwestycji widać już w raportowanych wynikach za II Q 2014 r. Dzięki emisji obligacji chcemy pozyskać kapitał na pożyczki dla konsumentów, a co za tym idzie zwiększyć skalę biznesu – mówi Janusz Bigus, wiceprezes zarządu Mikrokasy.

Wartość portfela udzielonych pożyczek wzrosła na koniec czerwca 2014 r. do 9,7 mln zł, czyli o 49% w porównaniu do końca czerwca 2013 r. Wzrost wartości udzielonych pożyczek przełożył się na równie dynamiczny wzrost wyników finansowych. W pierwszym półroczu 2014 r. spółka wypracowała ponad 2 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o ponad 80 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zysk netto wzrósł do 452 tys. zł (11,5 tys. zł w I pół. 2013 r.).